My Favorite Movies


  fb1472672526's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
3
Braveheart (1995,  R)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
The Matrix (1999,  R)
6
Finding Nemo (2003,  G)
7
Shrek (2001,  PG)
8
A Cinderella Story (2004,  PG)
9
Mean Girls (2004,  PG-13)
10
A Walk to Remember (2002,  PG)
11
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
12
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
13
Gladiator (2000,  R)
14
Shrek 2 (2004,  PG)
15
White Chicks (2004,  PG-13)
16
50 First Dates (2004,  PG-13)
17
Spider-Man (2002,  PG-13)
18
Hitch (2005,  PG-13)
19
Scary Movie (2000,  R)
20
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
21
The Godfather (1972,  R)
22
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
24
V for Vendetta (2006,  R)
25
Miss March (2009,  R)
26
Sin City (2005,  R)
27
Just Married (2003,  PG-13)
28
Step Up (2006,  PG-13)
29
She's the Man (2006,  PG-13)
30
Material Girls (2006,  PG)
31
High School Musical 2 (2007,  G)
32
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
33
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
34
Just Friends (2005,  PG-13)
35
The Break-Up (2006,  PG-13)
36
License to Wed (2007,  PG-13)
37
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
38
Failure to Launch (2006,  PG-13)
39
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
40
The Perfect Man (2005,  PG)
41
Freaky Friday (2003,  PG)
42
The Princess Diaries (2001,  G)
43
The Prince and Me (2004,  PG)
44
High School Musical (2006,  Unrated)
45
Beauty and the Beast (1991,  G)
46
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
47
The Return of Jafar (Aladdin 2) (1994,  G)
48
Aladdin (,  G)
49
Fast and Furious (2009,  PG-13)
50
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
51
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
52
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
53
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
54
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
55
Just My Luck (2006,  PG-13)
56
Norbit (2007,  PG-13)
57
Night at the Museum (2006,  PG)
58
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
59
The Mummy (1999,  PG-13)
60
Van Helsing (2004,  PG-13)
61
Underworld (2003,  R)
62
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
63
Doom (2005,  R)
64
The Scorpion King (2002,  PG-13)
65
Walking Tall (2004,  PG-13)
66
The Game Plan (2007,  PG)
67
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
68
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
69
Stay Alive (2006,  PG-13)
70
The Golden Compass (2007,  PG-13)
71
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
72
Batman Begins (2005,  PG-13)
73
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
74
Fantastic Four (2005,  PG-13)
75
Iron Man (2008,  PG-13)
76
Punisher: War Zone (2008,  R)
77
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
78
Ghost Rider (2007,  PG-13)
79
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
80
Transformers (2007,  PG-13)
81
Armageddon (1998,  PG-13)
82
Sunshine (2007,  R)
83
Alien (1979,  R)
84
The Abyss (1989,  PG-13)
85
Titanic (1997,  PG-13)
86
Twilight (2008,  PG-13)
87
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
88
Blade - Trinity (2004,  R)
89
30 Days of Night (2007,  R)
90
I Am Legend (2007,  PG-13)
91
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
92
Dawn of the Dead (2004,  R)
93
Feast (2005,  R)
94
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
95
Jeepers Creepers (2001,  R)
96
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
97
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
98
There's Something About Mary (1998,  R)
99
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
100
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
101
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
102
Wrong Turn (2003,  R)
103
The Hills Have Eyes (2006,  R)
104
See No Evil (2006,  R)
105
Saw II (2005,  R)
106
Saw (2004,  R)
107
The Bone Collector (1999,  R)
108
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
109
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
110
Over the Hedge (2006,  PG)
111
Hoodwinked (2005,  PG)
112
Kung Fu Panda (2008,  PG)
113
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
114
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
115
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
116
The Last Samurai (2003,  R)
117
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
118
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
119
Picture This! (2008,  Unrated)
120
The Longest Yard (2005,  PG-13)
121
Raising Helen (2004,  PG-13)
122
The Spiderwick Chronicles (2008,  PG)
123
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
124
The Little Mermaid (1989,  G)
125
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
126
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
127
Sydney White (2007,  PG-13)
128
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
129
The Happening (2008,  R)
130
Final Destination (2000,  R)
131
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
132
Face/Off (1997,  R)
133
Wanted (2008,  R)
134
Jumper (2008,  PG-13)
135
Hellboy (2004,  PG-13)
136
Horton Hears a Who! (2008,  G)
137
Bee Movie (2007,  PG)
138
Flushed Away (2006,  PG)
139
Sweet November (2001,  PG-13)
140
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
141
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
142
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
143
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
144
The Lost World (2001,  Unrated)
145
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
146
Vampires (1998,  R)
147
Wolf Creek (2005,  R)
148
Urban Legend (1998,  R)
149
Silent Hill (2006,  R)
150
Superstar: The Life and Times of Andy Warhol (1990,  Unrated)
151
Ultraviolet (2006,  PG-13)
152
Ultraviolet (1992,  Unrated)
153
House of Wax (2005,  R)
154
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
155
XXX (2002,  PG-13)
156
Constantine (2005,  R)
157
Eagle Eye (2008,  PG-13)
158
Star Dust (1940,  Unrated)
159
Antz (1998,  PG)
160
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
161
Rush Hour (1998,  PG-13)
162
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
163
Death Race (2008,  R)
164
Transporter 3 (2008,  PG-13)
165
Transporter 2 (2005,  PG-13)
166
The Transporter (2002,  PG-13)
167
Tears of the Sun (2003,  R)
168
Baby's Day Out (1994,  PG)
169
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
170
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
171
The Man in the Iron Mask (1997,  PG-13)
172
The Mask (1994,  PG-13)
173
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
174
Home Alone (1990,  PG)
175
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
176
Home Alone 3 (1997,  PG)
177
Home Alone 4 (2002,  Unrated)
178
Shooter (2007,  R)
179
Vantage Point (2008,  PG-13)
180
Enchanted (2007,  PG)
181
Cruel Intentions (1999,  R)
182
The Reader (2008,  R)
183
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
184
Keith (2008,  PG-13)
185
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
186
The Ring (2002,  PG-13)
187
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
188
The Legend of Zorro (2005,  PG)
189
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments