My Favorite Movies


  fb1472930750's Rating My Rating
1
A Soldier's Daughter Never Cries (1998,  R)
2
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
3
Little Children (2006,  R)
4
Slumdog Millionaire (2008,  R)
5
Evil Dead 2 (1987,  R)
6
Troll 2 (1990,  PG-13)
7
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
8
Frida (2002,  R)
9
Sense and Sensibility (1995,  PG)
10
A Month by the Lake (1995,  PG)
11
Enchanted April (1992,  PG)
12
Shirley Valentine (1989,  R)
13
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
14
For Keeps (1988,  PG-13)
15
Valley Girl (1983,  R)
16
Raising Arizona (1987,  PG-13)
17
The Princess Bride (1987,  PG)
18
The Secret Garden (1993,  G)
19
The Ice Storm (1997,  R)
20
The Big Chill (1983,  R)
21
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
22
Grease (1978,  PG)
23
WALL-E (2008,  G)
24
Quills (2000,  R)
25
Heavenly Creatures (1994,  R)
26
Titanic (1997,  PG-13)
27
The Waterboy (1998,  PG-13)
28
About Schmidt (2002,  R)
29
Misery (1990,  R)
30
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
31
Dolores Claiborne (1995,  R)
32
A Home of Our Own (1993,  PG)
33
Garden State (2004,  R)
34
Closer (2004,  R)
35
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
36
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
37
Léon (The Professional) (1994,  R)
38
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
39
Secrets & Lies (1996,  R)
40
Ricordati di me, (Remember Me, My Love) (2004,  Unrated)
41
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
42
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
43
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
44
Circle of Friends (1994,  PG-13)
45
Face (2005,  R)
46
Anna and the King (2000,  PG-13)
47
The Anniversary Party (2001,  R)
48
The Lost Boys (1987,  R)
49
Interview with the Vampire (1994,  R)
50
The Mexican (2001,  R)
51
Legends of the Fall (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments