Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1473187164's Rating My Rating
1
The Best Man (1999,  R)
2
Friday (1995,  R)
3
The Brothers (2001,  R)
4
Soul Food (1997,  R)
5
Jackie Brown (1997,  R)
6
The Inkwell (1994,  R)
7
Boyz n the Hood (1991,  R)
8
New Jack City (1991,  R)
9
The Last Dragon (1985,  PG-13)
10
Do the Right Thing (1989,  R)
11
The Tuskegee Airmen (1995,  PG-13)
12
Jason's Lyric (1994,  R)
13
Love and Basketball (2000,  PG-13)
14
Juice (1992,  R)
15
The Wood (1999,  R)
16
In Too Deep (1999,  R)
17
Deadly Voyage (1996,  R)
18
Kingdom Come (2001,  PG)
19
Krush Groove (1985,  R)
20
G (2005,  R)
21
Posse (1993,  R)
22
Soul of the Game (1996,  Unrated)
23
Heat Wave (1990,  R)
24
Mama Flora's Family (1999,  Unrated)
25
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
26
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
27
The Meteor Man (1993,  PG)
28
A Lesson Before Dying (1998,  PG-13)
29
Rosewood (1997,  R)
30
Talk to Me (2007,  R)
31
Brown Sugar (2002,  PG-13)
32
All About Us (2007,  Unrated)
33
ATL (2006,  PG-13)
34
Jungle Fever (1991,  R)
35
Boomerang (1992,  R)
36
A Rage in Harlem (1991,  R)
37
The Preacher's Wife (1996,  PG)
38
Ray (2004,  PG-13)
39
A Thin Line Between Love and Hate (1996,  R)
40
The Feast of All Saints (2001,  R)
41
South of Pico (2008,  R)
42
Clockers (1995,  R)
43
Idlewild (2006,  R)
44
Crime Partners (2001,  Unrated)
45
Miracle at St. Anna (2008,  R)
46
Malcolm X (1992,  PG-13)
47
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
48
Get on the Bus (1996,  R)
49
Soul Men (2008,  R)
50
Roll Bounce (2005,  PG-13)
51
Let's Do It Again (1975,  PG)
52
Uptown Saturday Night (1974,  PG)
53
A Piece of the Action (1977,  PG)
54
The Wiz (1978,  G)
55
Bustin' Loose (1981,  R)
56
Car Wash (1976,  PG)
57
The Mack (1973,  R)
58
Critical Condition (1987,  R)
59
Which Way Is Up? (1977,  R)
60
The Bingo Long Traveling All-Stars and Motor Kings (1976,  PG)
61
House Party (1990,  R)
62
Enemy of the State (1998,  R)
63
Belly (1998,  R)
64
Never Die Alone (2004,  R)
65
Trois (2000,  R)
66
Panther (1995,  R)
67
10,000 Black Men Named George (2002,  R)
68
Rappin' (1985,  PG)
69
Four Brothers (2005,  R)
70
Crash (2004,  R)
71
Hustle & Flow (2005,  R)
72
Pride (2007,  PG)
73
The Players Club (1998,  R)
74
Lackawanna Blues (2005,  Unrated)
75
Never 2 Big (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments