My Favorite Movies


  fb1479038014's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs (1991,  R)
2
Hannibal (2001,  R)
3
Red Dragon (2002,  R)
4
The Shawshank Redemption (1994,  R)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
7
Chicago (2002,  PG-13)
8
Jurassic Park (1993,  PG-13)
9
Amadeus (1984,  R)
10
The Addams Family (1991,  PG-13)
11
Addams Family Values (1993,  PG-13)
12
The Matrix (1999,  R)
13
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
14
Back to the Future (1985,  PG)
15
Lord of War (2005,  R)
16
Stardust (2007,  PG-13)
17
The Rock (1996,  R)
18
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
19
Hold-Up (1985,  Unrated)
20
The Prestige (2006,  PG-13)
21
Tais-Toi (2004,  Unrated)
22
Eurotrip (2003,  R)
23
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
24
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
25
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
26
Mary Poppins (1964,  G)
27
Matilda (1996,  PG)
28
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
29
Shrek (2001,  PG)
30
The Mummy (1999,  PG-13)
31
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
32
The Emperor's New Groove (2000,  G)
33
Sleepy Hollow (1999,  R)
34
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
36
E poi lo chiamarono il magnifico, (A Man from the East ) (1972,  PG)
37
Il Corsaro nero (Blackie the Pirate) (The Black Pirate) (1971,  Unrated)
38
Lethal Weapon (1987,  R)
39
Ratatouille (2007,  G)
40
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
41
Trading Places (1983,  R)
42
Ice Age (2002,  PG)
43
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
44
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
45
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments