My Favorite Movies
| fb1486120850's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 2 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 3 |
Adam's Rib (1949, Unrated) |
|
| 4 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 5 |
American History X (1998, R) |
|
| 6 |
Amistad (1997, R) |
|
| 7 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 8 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 9 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 10 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 11 |
Beautiful Girls (1996, R) |
|
| 12 |
Before Sunrise (1995, R) |
|
| 13 |
Before Sunset (2004, R) |
|
| 14 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 15 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 16 |
Charlie Wilson's War (2007, R) |
|
| 17 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 18 |
Clerks (1994, R) |
|
| 19 |
Crimes and Misdemeanors (1989, PG-13) |
|
| 20 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 21 |
The Departed (2006, R) |
|
| 22 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 23 |
Diner (1982, R) |
|
| 24 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
| 25 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 26 |
The Edge (1997, R) |
|
| 27 |
The Emperor's Club (2002, PG-13) |
|
| 28 |
Fargo (1996, R) |
|
| 29 |
Garden State (2004, R) |
|
| 30 |
Glengarry Glen Ross (1992, R) |
|
| 31 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
| 32 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 33 |
Intolerable Cruelty (2003, PG-13) |
|
| 34 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 35 |
The Man Who Would Be King (1975, PG) |
|
| 36 |
Manhattan (1979, R) |
|
| 37 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
| 38 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 39 |
The Paper (1994, R) |
|
| 40 |
The Ref (1994, R) |
|
| 41 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 42 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 43 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 44 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 45 |
Rounders (1998, R) |
|
| 46 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 47 |
Stardust Memories (1980, PG) |
|
| 48 |
Superman (1978, PG) |
|
| 49 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 50 |
The Thin Man (1934, Unrated) |
|
| 51 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 52 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 53 |
White Hunter Black Heart (1990, PG) |
|
| 54 |
The Wind and the Lion (1975, PG) |
|
| 55 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 56 |
The World's Fastest Indian (2005, PG-13) |
























































