My Favorite Movies


  fb1486365643's Rating My Rating
1
Ushpizin (2005,  PG)
2
Ha-Sodot (The Secrets) (2007,  R)
3
Etz Limon (Lemon Tree) (2009,  Unrated)
4
Bonjour Monsieur Shlomi (2004,  Unrated)
5
Devil's Arithmetic (1999,  Unrated)
6
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
7
Defiance (2009,  R)
8
Train de Vie (Train of Life) (1999,  R)
9
Yentl (1983,  PG)
10
Left Luggage (2001,  Unrated)
11
Fiddler on the Roof (1971,  G)
12
Walk on Water (2005,  Unrated)
13
Kippur (2000,  Unrated)
14
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
15
Schindler's List (1993,  R)
16
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
17
Morirse esta en Hebreo (My Mexican Shivah) (2007,  Unrated)
18
Kadosh (2000,  Unrated)
19
A Stranger Among Us (1992,  R)
20
Letzte Zug, Der (The last train) (2006,  Unrated)
21
Pi (1998,  R)
22
The Rape of Europa (2007,  Unrated)
23
Noodle (2007,  Unrated)
24
Max Minskey and Me (Max Minsky und ich) (,  Unrated)
25
Two Ladies (Dans la vie) (2007,  Unrated)
26
La Petite Jérusalem (Little Jerusalem) (2006,  Unrated)
27
O Jerusalem (2007,  R)
28
Out of the Ashes (2003,  Unrated)
29
Nuit et Brouillard (Night and Fog) (1955,  Unrated)
30
The Grey Zone (2002,  R)
31
Plus Tard (One Day You'll Understand) (Later) (2008,  Unrated)
32
Alila (2004,  Unrated)
33
Kedma (2003,  Unrated)
34
My Enemy's Enemy (2007,  Unrated)
35
Free Zone (2006,  Unrated)
36
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments