My Favorite Movies
| fb1490439285's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 (2007, R) |
|
| 2 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 10 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 11 |
Kitty Foyle: The Natural History of a Woman (1940, Unrated) |
|
| 12 |
In Name Only (1939, Unrated) |
|
| 13 |
My Favorite Wife (1940, Unrated) |
|
| 14 |
Penny Serenade (1941, Unrated) |
|
| 15 |
Mr. Lucky (1943, Unrated) |
|
| 16 |
Miracle on 34th Street (1947, Unrated) |
|
| 17 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
| 18 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 19 |
Legend (1985, PG) |
|
| 20 |
Desperado (1995, R) |
|
| 21 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 22 |
The Luck of the Irish (1948, Unrated) |
|
| 23 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 24 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 25 |
Suspicion (1941, Unrated) |
|
| 26 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 27 |
To Catch a Thief (1955, Unrated) |
|
| 28 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 29 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 30 |
Knockaround Guys (2002, R) |
|
| 31 |
My Cousin Vinny (1992, R) |
|
| 32 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 33 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 34 |
The Lady Eve (1941, Unrated) |
|
| 35 |
Meet John Doe (1941, Unrated) |
|
| 36 |
Shall We Dance (1937, Unrated) |
|
| 37 |
Once Upon a Honeymoon (1942, Unrated) |
|
| 38 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
| 39 |
Charade (1963, G) |
|
| 40 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
| 41 |
An Affair to Remember (1957, Unrated) |
|
| 42 |
The Bishop's Wife (1947, Unrated) |
|
| 43 |
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948, Unrated) |
|
| 44 |
Holiday (1938, Unrated) |
|
| 45 |
I Was a Male War Bride (1949, Unrated) |
|
| 46 |
People Will Talk (1951, Unrated) |
|
| 47 |
The Talk of the Town (1942, Unrated) |
|
| 48 |
The Spoilers (1942, Unrated) |
|
| 49 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
| 50 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 51 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 52 |
The Happening (2008, R) |
|
| 53 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 54 |
Shooter (2007, R) |
|
| 55 |
Planet of the Apes (2001, PG-13) |
|
| 56 |
Invincible (2006, PG) |
|
| 57 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 58 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 59 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 60 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 61 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 62 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 63 |
Bird on a Wire (1990, PG-13) |
|
| 64 |
Air America (1990, R) |
|
| 65 |
Tequila Sunrise (1988, R) |
|
| 66 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 67 |
Picture Perfect (1997, PG-13) |
|
| 68 |
Righteous Kill (2008, R) |
|
| 69 |
Heat (1995, R) |
|
| 70 |
The Recruit (2003, PG-13) |
|
| 71 |
Sea of Love (1989, R) |
|
| 72 |
Showtime (2002, PG-13) |
|
| 73 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 74 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003, PG-13) |
|
| 75 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 76 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 77 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 78 |
Taking Lives (2004, Unrated) |
|
| 79 |
Original Sin (2001, R) |
|
| 80 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
| 81 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 82 |
Assassins (1995, R) |
|
| 83 |
Never Talk to Strangers (1995, R) |
|
| 84 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 85 |
River of No Return (1954, Unrated) |
|
| 86 |
Out of the Past (1947, Unrated) |
|
| 87 |
Heaven Knows Mr. Allison (1957, Unrated) |
|
| 88 |
Pursued (1947, Unrated) |
|
| 89 |
His Kind of Woman (1951, Unrated) |
|
| 90 |
Sabrina (1995, PG) |
|
| 91 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |


























































































