My Favorite Movies


  fb1490564467's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
Notorious (1946,  Unrated)
3
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
4
Rear Window (1954,  PG)
5
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
6
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
7
Suspicion (1941,  Unrated)
8
Do the Right Thing (1989,  R)
9
Mo' Better Blues (1990,  R)
10
She's Gotta Have It (1986,  R)
11
Glory (1989,  R)
12
Mississippi Masala (1992,  R)
13
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
14
Volver (2006,  R)
15
The Russia House (1990,  R)
16
Frantic (1988,  R)
17
Blade Runner (1982,  R)
18
Witness (1985,  R)
19
Presumed Innocent (1990,  R)
20
No Way Out (1987,  R)
21
The Big Clock (1948,  PG-13)
22
The Third Man (1949,  Unrated)
23
The Stranger (1946,  Unrated)
24
Soylent Green (1973,  PG)
25
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
26
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
27
Now, Voyager (1942,  Unrated)
28
Bobby Deerfield (Heaven Has No Favorites) (1977,  PG)
29
Out of Time (2003,  PG-13)
30
Enemy of the State (1998,  R)
31
Deja Vu (2006,  PG-13)
32
Field of Dreams (1989,  PG)
33
A Raisin in the Sun (1961,  PG)
34
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
35
Double Indemnity (1944,  Unrated)
36
Sorry, Wrong Number (1948,  Unrated)
37
Lady in the Lake (1947,  R)
38
Marnie (1964,  PG)
39
The Birds (1963,  PG-13)
40
Roman Holiday (1953,  Unrated)
41
Charade (1963,  G)
42
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
43
Funny Face (1957,  Unrated)
44
Two for the Road (1967,  Unrated)
45
The Children's Hour (1961,  Unrated)
46
Rome Adventure (1962,  Unrated)
47
The Apartment (1960,  Unrated)
48
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
49
Coco Chanel (2008,  Unrated)
50
Some Came Running (1959,  Unrated)
51
The Desperate Hours (1955,  Unrated)
52
9 1/2 Weeks (1986,  R)
53
The Man with the Golden Arm (1955,  Unrated)
54
The Tender Trap (1955,  PG)
55
Come Blow Your Horn (1963,  Unrated)
56
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
57
Marty (1955,  Unrated)
58
The Country Girl (1954,  Unrated)
59
On the Waterfront (1954,  Unrated)
60
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
61
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
62
The Sheltering Sky (1990,  R)
63
Giant (1956,  G)
64
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
65
Carmen Jones (1954,  Unrated)
66
Stormy Weather (1943,  Unrated)
67
Imitation of Life (1934,  Unrated)
68
Imitation of Life (1958,  Unrated)
69
Swing Time (1936,  Unrated)
70
Holiday Inn (1942,  Unrated)
71
This Christmas (2007,  PG-13)
72
White Christmas (1954,  Unrated)
73
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
74
Noel (2004,  PG)
75
Woman on Top (2000,  R)
76
Miracle at St. Anna (2008,  R)
77
Hanover Street (1979,  PG)
78
Top Gun (1986,  PG)
79
The Accused (1988,  R)
80
Avanti! (1972,  R)
81
Out to Sea (1997,  PG-13)
82
Ghost Story (1981,  R)
83
Halloween (1978,  R)
84
Dawn of the Dead (1979,  R)
85
Dawn of the Dead (2004,  R)
86
Fatal Attraction (1987,  R)
87
An American Werewolf in London (1981,  R)
88
The Howling (1981,  R)
89
Scanners (1981,  R)
90
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
91
A Man And A Woman, 20 Years Later (Un homme et une femme, 20 ans déjà) (1986,  PG)
92
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
93
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
94
Unfaithful (2002,  R)
95
About Last Night... (1986,  R)
96
Passion of Mind (2000,  PG-13)
97
West Side Story (1961,  Unrated)
98
Ray (2004,  PG-13)
99
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
100
Flashdance (1983,  R)
101
Sparkle (1976,  PG)
102
Fame (1980,  R)
103
Saturday Night Fever (1977,  PG)
104
Staying Alive (1983,  PG)
105
Purple Rain (1984,  R)
106
Under the Cherry Moon (1986,  PG-13)
107
Prince - Sign 'O' the Times (1987,  PG-13)
108
Calle 54 (2000,  G)
109
Selena (1997,  PG)
110
El Cantante (2007,  R)
111
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
112
Shall We Dance (2004,  PG-13)
113
Chicago (2002,  PG-13)
114
All That Jazz (1979,  R)
115
A Chorus Line (1985,  PG-13)
116
The King and I (1956,  G)
117
The Sound of Music (1965,  G)
118
Mary Poppins (1964,  G)
119
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
120
No Small Affair (1984,  R)
121
The Breakfast Club (1985,  R)
122
Sixteen Candles (1984,  PG)
123
The Bodyguard (1992,  R)
124
The Preacher's Wife (1996,  PG)
125
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
126
The Christmas Box (1995,  PG)
127
Lady in Cement (1968,  R)
128
On the Town (1949,  Unrated)
129
Vertigo (1958,  PG)
130
Strangers When We Meet (1960,  Unrated)
131
Picnic (1955,  Unrated)
132
Bell, Book and Candle (1958,  Unrated)
133
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
134
Dressed to Kill (1980,  R)
135
Blame It On Rio (1984,  R)
136
Batman (1989,  PG-13)
137
Batman Returns (1992,  PG-13)
138
Never Say Never Again (1983,  PG)
139
Secretary (2002,  R)
140
sex, lies, and videotape (1989,  R)
141
Supernova (2000,  PG-13)
142
The Best Man (1999,  R)
143
The Inkwell (1994,  R)
144
Boyz n the Hood (1991,  R)
145
Jason's Lyric (1994,  R)
146
Collateral (2004,  R)
147
The Firm (1993,  R)
148
The Conversation (1974,  PG)
149
Léon (The Professional) (1994,  R)
150
Ronin (1998,  R)
151
Dr. No (1962,  PG)
152
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
153
Internal Affairs (1990,  R)
154
Next Stop Wonderland (1998,  R)
155
My Father The Hero (1994,  PG)
156
Baby Boom (1987,  PG)
157
Carrie (1976,  R)
158
When Harry Met Sally (1989,  R)
159
Forget Paris (1995,  PG-13)
160
Urban Cowboy (1980,  R)
161
An American in Paris (1951,  Unrated)
162
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
163
Paris Je T'aime (2007,  R)
164
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
165
Shampoo (1975,  R)
166
OSS 117: Le Caire Nid d'Espions (OSS 117: Cairo, Nest of Spies) (2008,  Unrated)
167
Barcelona (1994,  PG-13)
168
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
169
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
170
Caught (1996,  R)
171
Reception (2005,  Unrated)
172
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
173
Erin Brockovich (2000,  R)
174
Pretty Woman (1990,  R)
175
Mystic Pizza (1988,  R)
176
Traffic (2000,  R)
177
The Game (1997,  R)
178
Whispers in the Dark (1992,  R)
179
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
180
Contact (1997,  PG)
181
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
182
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
183
Father of the Bride (1950,  Unrated)
184
Father's Little Dividend (1951,  Unrated)
185
Haven (2006,  R)
186
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
187
Titanic (1997,  PG-13)
188
Othello (1995,  R)
189
Apocalypse Now (1979,  R)
190
The Believers (1987,  PG-13)
191
Claudine (1974,  PG)
192
Cornbread, Earl and Me (1974,  Unrated)
193
Shaft (1971,  R)
194
Superfly (1972,  R)
195
Enter the Dragon (1973,  R)
196
Romeo Must Die (2000,  R)
197
Jaws (1975,  PG)
198
Jaws 2 (1978,  PG)
199
King Kong (1976,  PG)
200
Night and the City (1992,  R)
201
Love and Basketball (2000,  PG-13)
202
Rent (2005,  PG-13)
203
Ready to Wear (Prêt-à-Porter) (1994,  R)
204
The Josephine Baker Story (1990,  R)
205
Introducing Dorothy Dandridge (1999,  R)
206
Dorothy Dandridge: An American Beauty (2003,  Unrated)
207
Philadelphia (1993,  PG-13)
208
Big (1988,  PG)
209
Vampire's Kiss (1989,  R)
210
Moonstruck (1987,  PG)
211
Touch (1997,  R)
212
All That Heaven Allows (1955,  Unrated)
213
Magnificent Obsession (1954,  Unrated)
214
Pillow Talk (1959,  Unrated)
215
Please Don't Eat the Daisies (1960,  Unrated)
216
The Long, Long Trailer (1953,  G)
217
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
218
Dracula (1979,  R)
219
Love at First Bite (1979,  PG)
220
Meatballs (1979,  PG)
221
Dangerous Liaisons (1988,  R)
222
Lolita (1962,  Unrated)
223
Touch of Evil (1958,  PG-13)
224
A Cooler Climate (1999,  R)
225
Finding Home (2003,  PG-13)
226
Back to You and Me (2005,  G)
227
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
228
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
229
The Rat Pack (1998,  R)
230
Talk to Me (2007,  R)
231
A Bronx Tale (1993,  R)
232
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
233
The Edge (1997,  R)
234
Barbershop (2002,  PG-13)
235
School Daze (1988,  R)
236
Out of Sight (1998,  R)
237
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
238
Frequency (2000,  PG-13)
239
The Big Easy (1986,  R)
240
A Good Woman (2006,  PG)
241
Zuckerbaby (Sugarbaby) (1985,  Unrated)
242
Mrs. Winterbourne (1996,  PG-13)
243
Love Actually (2003,  R)
244
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
245
Green Card (1990,  PG-13)
246
Sweet Hearts Dance (1988,  R)
247
The Hot Spot (1990,  R)
248
White Palace (1990,  R)
249
Working Girl (1988,  R)
250
Something Wild (1986,  R)
251
Body Double (1984,  R)
252
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
253
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments