My Favorite Movies


  fb1496482151's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
The Matrix (1999,  R)
5
Transformers (2007,  PG-13)
6
Shrek (2001,  PG)
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
15
The Matrix Revolutions (2003,  R)
16
The Matrix Reloaded (2003,  R)
17
The Matrix Revisited (2001,  R)
18
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
20
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
21
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
22
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
23
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
24
X-Men (2000,  PG-13)
25
Spider-Man (2002,  PG-13)
26
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
27
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
28
Superman Returns (2006,  PG-13)
29
Superman II (1981,  PG)
30
Superman III (1983,  PG)
31
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
32
Superman (1978,  PG)
33
Batman Begins (2005,  PG-13)
34
Batman (1989,  PG-13)
35
Batman Returns (1992,  PG-13)
36
Batman Forever (1995,  PG-13)
37
Batman & Robin (1997,  PG-13)
38
Star Trek (2009,  PG-13)
39
Hocus Pocus (1993,  PG)
40
In the Line of Fire (1993,  R)
41
Air Force One (1997,  R)
42
Fast Forward (1985,  PG)
43
Flashdance (1983,  R)
44
Iron Man (2008,  PG-13)
45
Shrek 2 (2004,  PG)
46
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
47
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
48
Fantastic Four (2005,  PG-13)
49
Forrest Gump (1994,  PG-13)
50
Schindler's List (1993,  R)
51
The Butterfly Effect (2004,  R)
52
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
53
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
54
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
55
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
56
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
57
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
58
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
59
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
60
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
61
Angels & Demons (2009,  PG-13)
62
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
63
National Treasure (2004,  PG)
64
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
65
Night at the Museum (2006,  PG)
66
Kung Fu Hustle (2005,  R)
67
Titanic (1997,  PG-13)
68
Troy (2004,  R)
69
Gladiator (2000,  R)
70
Mad Max (1979,  R)
71
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
72
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
73
Step Up (2006,  PG-13)
74
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
75
Take the Lead (2006,  PG-13)
76
Iron Will (1994,  PG)
77
Never Say Never Again (1983,  PG)
78
Krull (1983,  PG)
79
Alice in Wonderland (1985,  Unrated)
80
Sky High (2005,  PG)
81
The Incredibles (2004,  PG)
82
Treasure Planet (2002,  PG)
83
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
84
300 (2007,  R)
85
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
86
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
87
Fei zhou he shang (The Gods Must Be Crazy III) (Crazy Safari) (1991,  Unrated)
88
Fei zhou chao ren (The Gods Must Be Crazy V) (1996,  Unrated)
89
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
90
Once Upon a Time in China (1991,  R)
91
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
92
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
93
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
94
Once Upon a Time in China 4 (1993,  R)
95
Once Upon a Time in China: The Next Chapters (1993,  Unrated)
96
Huang Fei Hong xiao zhuan (Once Upon a Time a Hero in China) (1992,  Unrated)
97
Mulawin: The Movie (2005,  Unrated)
98
Let the Love Begin (2005,  Unrated)
99
Shake, Rattle and Roll 9 (2007,  Unrated)
100
Shake, Rattle and Roll 8 (2006,  Unrated)
101
Shake, Rattle & Roll III (1991,  Unrated)
102
Shake, Rattle & Roll 2k5 (2005,  Unrated)
103
Duda (Doubt) (2003,  Unrated)
104
Ouija (Seance) (2007,  Unrated)
105
Mano Po 3 (2004,  Unrated)
106
Mano Po 2 (2003,  Unrated)
107
Mano Po (2002,  Unrated)
108
Mano Po 5 (2006,  Unrated)
109
Mano Po 4: Ako Legal Wife (2005,  Unrated)
110
The Bet Collector (Kubrador) (2007,  Unrated)
111
Bahay Kubo (2008,  Unrated)
112
Enteng Kabisote 4 (2007,  Unrated)
113
Enteng Kabisote 2: Okay ka fairy ko... The legend continues (Okay ka, fairy ko! 4) (2005,  Unrated)
114
Enteng Kabisote 3: Okay ka fairy ko... The legend goes on and on and on (2006,  Unrated)
115
Lastikman (2003,  Unrated)
116
Desperadas (Desperadas: All They Need Is Love) (2008,  Unrated)
117
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
118
Slumdog Millionaire (2008,  R)
119
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
120
Mission Impossible (1996,  PG-13)
121
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
122
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
123
The Fifth Element (1997,  PG-13)
124
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
125
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
126
The Terminator (1984,  R)
127
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
128
The Karate Kid (1984,  PG)
129
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
130
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
131
The Next Karate Kid (1994,  PG)
132
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
133
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
134
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
135
Police Academy (1984,  R)
136
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
137
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
138
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)
139
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach (1988,  PG)
140
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
141
Police Academy 7 - Mission to Moscow (1994,  PG)
142
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
143
Stardust (2007,  PG-13)
144
Dragonheart (1996,  PG-13)
145
Dragonheart - A New Beginning (2000,  PG)
146
King Arthur (2004,  PG-13)
147
Minority Report (2002,  PG-13)
148
Jurassic Park (1993,  PG-13)
149
Hook (1991,  PG)
150
War of the Worlds (2005,  PG-13)
151
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
152
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
153
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
154
Army of Darkness (1993,  R)
155
The Quick and the Dead (1995,  R)
156
Darkman (1990,  R)
157
The Gift (2000,  R)
158
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
159
Sin City (2005,  R)
160
Pulp Fiction (1994,  R)
161
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
162
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
163
The Rock (1996,  R)
164
Entrapment (1999,  PG-13)
165
Goldfinger (1964,  PG)
166
The Hunt for Red October (1990,  PG)
167
First Knight (1995,  PG-13)
168
Highlander (1986,  R)
169
Dr. No (1962,  PG)
170
From Russia With Love (1964,  PG)
171
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
172
Thunderball (1965,  PG)
173
You Only Live Twice (1967,  PG)
174
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
175
The Avengers (1998,  PG-13)
176
Medicine Man (1992,  PG-13)
177
Just Cause (1994,  R)
178
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
179
Die Another Day (2002,  PG-13)
180
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
181
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
182
GoldenEye (1995,  PG-13)
183
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
184
Dante's Peak (1997,  PG-13)
185
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
186
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
187
Laws of Attraction (2004,  PG-13)
188
The Lawnmower Man (1992,  R)
189
Quest For Camelot (1998,  G)
190
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
191
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
192
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
193
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
194
Valkyrie (2008,  PG-13)
195
The Last Samurai (2003,  R)
196
Top Gun (1986,  PG)
197
Jerry Maguire (1996,  R)
198
Interview with the Vampire (1994,  R)
199
Rain Man (1988,  R)
200
A Few Good Men (1992,  R)
201
Vanilla Sky (2001,  R)
202
The Firm (1993,  R)
203
Born on the Fourth of July (1989,  R)
204
Endless Love (1981,  R)
205
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
206
Black Hawk Down (2001,  R)
207
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
208
Lucky Number Slevin (2006,  R)
209
Halloween H2O (1998,  R)
210
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
211
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
212
Seven (Se7en) (1995,  R)
213
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
214
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
215
Legends of the Fall (1994,  R)
216
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
217
Just Married (2003,  PG-13)
218
Guess Who (2005,  PG-13)
219
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
220
50 First Dates (2004,  PG-13)
221
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
222
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
223
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
224
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
225
Scream (1996,  R)
226
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
227
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
228
Titan A.E. (2000,  PG)
229
Firestarter (1984,  R)
230
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
231
Poison Ivy (1992,  R)
232
Bad Girls (1994,  R)
233
Happy Feet (2006,  PG)
234
Van Helsing (2004,  PG-13)
235
The Lion King (1994,  G)
236
Sister Act (1992,  PG)
237
Ghost (1990,  R)
238
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
239
The Little Rascals (1994,  PG)
240
Girl, Interrupted (1999,  R)
241
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
242
There's Something About Mary (1998,  R)
243
The Mask (1994,  PG-13)
244
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
245
The Sweetest Thing (2002,  R)
246
The Legend of Zorro (2005,  PG)
247
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
248
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
249
Spy Kids (2001,  PG)
250
Desperado (1995,  R)
251
Philadelphia (1993,  PG-13)
252
The 13th Warrior (1999,  R)
253
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
254
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
255
Assassins (1995,  R)
256
Evita (1997,  PG)
257
Frida (2002,  R)
258
One True Love (2008,  Unrated)
259
Eternity (1990,  R)
260
Moments of Love (2006,  Unrated)
261
Magkapatid (2002,  Unrated)
262
I'm Sorry, My Love (1998,  Unrated)
263
Akala mo... (2002,  Unrated)
264
My Bestfriend's Girlfriend (B.F.G.F.) (2008,  Unrated)
265
Pamahiin (2006,  Unrated)
266
For the First Time (2008,  Unrated)
267
My Monster Mom (2008,  Unrated)
268
When I Met U (2009,  Unrated)
269
I Will Always Love You (2006,  Unrated)
270
The Promise (2007,  Unrated)
271
Sigaw (The Echo) (The Scream) (2004,  Unrated)
272
Kuya (2004,  Unrated)
273
Say That You Love Me (2005,  Unrated)
274
Happily Ever After (2005,  Unrated)
275
Urduja (2008,  Unrated)
276
Till I Met You (2006,  Unrated)
277
Captain Barbell: Phillipines Tagalog (2003,  Unrated)
278
Kailangan ko'y ikaw (2000,  Unrated)
279
Batas Ng Lansangan (2002,  Unrated)
280
Hindi Pa Tapos Ang Laban (2005,  Unrated)
281
Ang Probinsyano (1997,  Unrated)
282
Mabuting Kaibigan, Masamang Kaaway (1991,  Unrated)
283
Minsan Pa (2004,  Unrated)
284
Magnum .357 (1986,  Unrated)
285
Ate (2008,  Unrated)
286
Relax ... It's Just Sex (1999,  R)
287
Tinimbang ka ngunit kulang (You Are Weighed in the Balance But Are Found Wanting) (1974,  Unrated)
288
Once in a Blue Moon (2006,  Unrated)
289
The Debut (2000,  R)
290
I Wanna Be Happy (2006,  Unrated)
291
Nasaan Ka Nang Kailangan Kita (1986,  Unrated)
292
Pinulot Ka Lang Sa Lupa (2007,  Unrated)
293
Sabel (2004,  Unrated)
294
Masikip sa dibdib (2004,  Unrated)
295
Tuli (2007,  Unrated)
296
Ang Tanging Ina (2003,  Unrated)
297
Maging Sino Ka Man (1991,  Unrated)
298
Caregiver (2008,  Unrated)
299
Crying Ladies (2004,  Unrated)
300
Tayong Dalawa (1992,  Unrated)
301
Una Kang Naging Akin (2007,  Unrated)
302
Mag-ingat Ka Sa... Kulam (2008,  Unrated)
303
Kasal, Kasali, Kasalo (2006,  Unrated)
304
Sakal, sakali, saklolo (2007,  Unrated)
305
Aishite Imasu (2005,  Unrated)
306
Knight Rider (2008,  Unrated)
307
Willow (1988,  PG)
308
The Prince of Egypt (1998,  PG)
309
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
310
The Saint (1997,  PG-13)
311
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
312
Top Secret! (1984,  PG)
313
Thunderheart (1992,  R)
314
8 Mile (2002,  R)
315
L.A. Confidential (1997,  R)
316
My Stepmother Is an Alien (1988,  PG-13)
317
The Real McCoy (1993,  PG-13)
318
Final Analysis (1992,  R)
319
The Marrying Man (1991,  R)
320
Home Alone (1990,  PG)
321
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
322
My Girl (1991,  PG)
323
Richie Rich (1994,  PG)
324
The Good Son (1993,  R)
325
The Pagemaster (1994,  PG)
326
The Nutcracker (1993,  G)
327
Deep Impact (1998,  PG-13)
328
Flipper (1996,  PG)
329
The Adventures of Huck Finn (1993,  PG)
330
Oliver Twist (1997,  Unrated)
331
Avalon (1990,  PG)
332
Hancock (2008,  PG-13)
333
I Am Legend (2007,  PG-13)
334
I, Robot (2004,  PG-13)
335
Shark Tale (2004,  PG)
336
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
337
Men in Black (1997,  PG-13)
338
Independence Day (1996,  PG-13)
339
Men in Black II (2002,  PG-13)
340
Wild Wild West (1999,  PG-13)
341
Enemy of the State (1998,  R)
342
Inkheart (2009,  PG)
343
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
344
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008,  PG)
345
The Mummy (1999,  PG-13)
346
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
347
George of the Jungle (1997,  PG)
348
Bedazzled (2000,  PG-13)
349
Blast from the Past (1999,  PG-13)
350
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
351
Monkeybone (2001,  PG-13)
352
With Honors (1994,  PG-13)
353
Mrs. Winterbourne (1996,  PG-13)
354
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
355
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
356
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
357
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
358
Finding Neverland (2004,  PG)
359
Chocolat (2000,  PG-13)
360
Platoon (1986,  R)
361
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
362
Nick of Time (1995,  R)
363
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
364
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
365
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
366
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
367
Liar Liar (1997,  PG-13)
368
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
369
The Truman Show (1998,  PG)
370
Antz (1998,  PG)
371
Total Recall (1990,  R)
372
Basic Instinct (1992,  R)
373
Sphere (1998,  PG-13)
374
Sliver (1993,  R)
375
King Solomon's Mines (1985,  PG-13)
376
Man on Fire (2004,  R)
377
The Bone Collector (1999,  R)
378
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
379
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
380
Courage Under Fire (1996,  R)
381
The Dark Knight (2008,  PG-13)
382
Evan Almighty (2007,  PG)
383
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
384
The Shawshank Redemption (1994,  R)
385
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
386
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
387
Dreamcatcher (2003,  R)
388
Unforgiven (1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments