Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1499215184's Rating My Rating
1
The Fall (2006,  R)
2
Dancer in the Dark (2000,  R)
3
The Cell (2000,  R)
4
V for Vendetta (2006,  R)
5
The Fifth Element (1997,  PG-13)
6
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
7
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
8
Léon (The Professional) (1994,  R)
9
Resident Evil (2002,  R)
10
Finding Nemo (2003,  G)
11
Kung Fu Hustle (2005,  R)
12
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
13
The Matrix (1999,  R)
14
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
15
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
16
Dogville (2003,  R)
17
Drawing Restraint 9 (2005,  Unrated)
18
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
19
Sleeping Beauty (1959,  G)
20
Alice in Wonderland (1951,  G)
21
The Sword in the Stone (1963,  G)
22
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
23
Imagine Me & You (2006,  R)
24
Donnie Darko (2001,  R)
25
The Five Obstructions (2003,  Unrated)
26
Breaking the Waves (1996,  R)
27
Stick It (2006,  PG-13)
28
Stand by Me (1986,  R)
29
Sixteen Candles (1984,  PG)
30
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
31
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
32
FLCL (Fooly Cooly) (2000,  Unrated)
33
Across the Universe (2007,  PG-13)
34
School of Rock (2003,  PG-13)
35
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
36
Blades of Glory (2007,  PG-13)
37
War of the Worlds (2005,  PG-13)
38
Minority Report (2002,  PG-13)
39
The Terminal (2004,  PG-13)
40
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
41
Spaceballs (1987,  PG)
42
Constantine (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments