My Favorite Movies


  fb1502088572's Rating My Rating
1
Harold and Maude (1971,  PG)
Harold and Maude
Director Hal Ashby is pure genuis in this sleeper hit. Bud Cort and Ruth Gordon are perfect for this odd tale of romance. The script is full of insightful truisms that bring joy to the heart. What makes this film my favorite is the fact it was filmed in San Mateo County where I lived from 1982 to 1992. When I watch it now it bring a sentimental tone to me when I pick out the Daly City/Colma locations.
2
Nashville (1975,  R)
Nashville
This film changed my life. It was so thick with characters that it took several viewing just to completely understand the whole picture. I learned how to view a film by this process. Robert Altman loved to challenge the viewer with his over lapping dialogue creating an aspect of real life. His ability to give his actors the confidence and freedom created excellent performances. The large cast is perfect and I learned to love each one's story. In the 90's I was able to watch this film in a theatre again at the Castro in San Francisco. The packed house recited the lines and sang the songs. It was pure bliss.
3
Taxi Driver (1976,  R)
4
Tommy (1975,  PG)
5
3 Women (1977,  PG)
6
Sleeper (1973,  PG)
7
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
8
Elmer Gantry (1960,  Unrated)
9
McCabe & Mrs. Miller (1971,  R)
10
Henry Poole Is Here (2008,  PG)
11
What's Up, Doc? (1972,  G)
12
Hairspray (1988,  PG)
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
14
The Wizard of Oz (1939,  G)
15
Brewster McCloud (1971,  R)
16
All That Jazz (1979,  R)
17
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992,  R)
18
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
19
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
20
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean (1982,  PG)
21
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
22
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
23
Polyester (1981,  R)
24
My Own Private Idaho (1991,  R)
25
Jason and the Argonauts (1963,  G)
26
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) (1964,  Unrated)
27
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
28
Jubilee (1978,  R)
29
Finding Neverland (2004,  PG)
30
Quadrophenia (1979,  R)
31
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
32
Five Easy Pieces (1970,  R)
33
Rear Window (1954,  PG)
34
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
35
Adam's Rib (1949,  Unrated)
36
A Dirty Shame (2004,  NC-17)
37
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin)
One of my favorites!
38
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
I film helped define the punk generation.
39
Serial Mom (1994,  R)
40
After Hours (1985,  R)
41
Blazing Saddles (1974,  R)
42
A Wedding (1978,  PG)
43
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
44
Thieves Like Us (1974,  R)
45
Bonnie and Clyde (1967,  R)
46
Kansas City (1996,  R)
47
Looking for Mr. Goodbar (1977,  R)
48
Parting Glances (1986,  Unrated)
49
On the Waterfront (1954,  Unrated)
50
In the Name of the Father (1993,  R)
51
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
52
The Birds (1963,  PG-13)
53
Monster (2003,  R)
54
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
55
Crash (2004,  R)
56
The Silence of the Lambs (1991,  R)
57
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
58
Shampoo (1975,  R)
59
The Nativity Story (2006,  PG)
60
Sordid Lives (2000,  R)
61
Images (1972,  R)
62
Love and Death (1975,  PG)
63
Querelle (1982,  R)
64
Salome's Last Dance (1988,  R)
65
The King of Comedy (1983,  PG)
66
Beyond Therapy (1987,  R)
67
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson (1976,  PG)
68
New York, New York (1977,  PG)
69
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
70
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
71
Blue Velvet (1986,  R)
72
Young Frankenstein (1974,  PG)
73
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
74
Lenny (1974,  R)
75
Vincent and Theo (1990,  PG-13)
76
The Day of the Locust (1975,  R)
77
Anatomy of a Murder (1959,  R)
78
Wild At Heart (1990,  R)
79
Sweet Bird of Youth (1962,  Unrated)
80
All the President's Men (1976,  R)
81
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
82
Rumble Fish (1983,  R)
83
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
84
Five Corners (1987,  R)
85
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
86
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
87
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
88
The Big Bus (1976,  PG)
89
Mary Poppins (1964,  G)
90
Repulsion (1965,  Unrated)
Repulsion
I love Catherine Deneuve. A great Roman Polanski film.
91
Vertigo (1958,  PG)
92
HealtH (H.E.A.L.T.H.) (1980,  PG)
93
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
94
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
95
Fritz the Cat (1972,  Unrated)
96
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
97
Harvey (1951,  Unrated)
98
Welcome to L.A. (1976,  R)
99
Singin' in the Rain (1952,  G)
100
Beyond the Valley of the Dolls (1970,  NC-17)
101
Stardust Memories (1980,  PG)
102
Juno (2007,  PG-13)
103
Shortbus (2006,  Unrated)
104
Missing (1982,  PG)
105
Cecil B. Demented (2000,  R)
106
Dog Day Afternoon (1975,  R)
107
Transamerica (2005,  R)
108
All About Eve (1950,  Unrated)
109
West Side Story (1961,  Unrated)
110
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
111
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
112
The Russians Are Coming, the Russians Are Coming (1966,  Unrated)
113
Short Cuts (1993,  R)
114
Flirting With Disaster (1996,  R)
115
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
116
Midnight Cowboy (1969,  R)
117
The Deer Hunter (1978,  R)
118
The Elephant Man (1980,  PG)
119
Hunger (2009,  Unrated)
Hunger
The cinematic experience doesn't get much better than this. This a beautifully stylized film with a violently obscene topic. I kept thinking back to when I saw Martin Scorsese's Taxidriver in 1977. That film is similar in nature. A lot of time has passed since 1977 and I must say the future for director Steve McQueen is bright and exciting. He has taken Europe by storm with accolades from the Irish, British film awards as well as Cannes. It seems to have escaped the attention in the states.

The story centers on Bobby Sands the IRA prison in 1981. The prisoners were protesting lack acknowledgement of IRA as political prisoners but as criminals. The film is brutal as you see a slice of prison life from beatings to the hunger strike that ended Bobby Sands life. Actor Michael (300) Fassbender is brilliant as Bobby Sands.

McQueen who is a product of art school puts his flair for an artistic eye to work throughout the film. He gives the viewer different angles of perspective that the schlock of Hollywood couldn't even dream of. What's brilliant is that it's not obviously arty; it's just away to get a closer look at a dark subject.

I'm sure the fate of this film. In Kansas City it looks like it might end tonight. If you have the chance, go see it. If you have to wait rent it when it hits the home market.
120
Milk (2008,  R)
121
Last Exit to Brooklyn (1990,  R)
122
Into the Wild (2007,  R)
123
Big Business (1988,  PG)
124
Do the Right Thing (1989,  R)
125
Mishima - A Life in Four Chapters (1985,  R)
126
American Graffiti (1973,  PG)
127
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
128
The Tenant (1976,  R)
129
O.C. and Stiggs (1987,  R)
130
Georgia (1995,  R)
131
Gypsy 83 (2001,  R)
132
The Long Goodbye (1973,  R)
133
Obsession (1976,  PG)
134
Big Fish (2003,  PG-13)
135
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
136
Slumdog Millionaire (2008,  R)
137
A Perfect Couple (1979,  PG)
138
Heavenly Creatures (1994,  R)
139
Dogfight (1991,  R)
140
Marvin's Room (1996,  PG-13)
141
The Conversation (1974,  PG)
142
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
143
The Graduate (1967,  PG)
144
Edward II (1992,  R)
145
Crash (1996,  NC-17)
146
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
147
The Boys in the Band (1970,  R)
148
Picnic (1955,  PG)
149
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
Jungfrukällan (The Virgin Spring)
Bergman at his best!
150
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
151
Sid & Nancy (1986,  R)
152
Carrie (1976,  R)
153
Afterglow (1997,  R)
154
Lost Highway (1997,  R)
155
Crumb (1995,  R)
156
Lifeboat (1944,  Unrated)
157
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
158
Shoot the Moon (1982,  R)
159
Terms of Endearment (1983,  PG)
160
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
161
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
162
Raging Bull (1980,  R)
163
Mindwalk (1990,  PG)
164
My Dinner with Andre (1981,  Unrated)
165
Children of Men (2006,  R)
166
It Happened One Night (1934,  Unrated)
167
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
168
Next Stop, Greenwich Village (1976,  R)
169
The Player (1992,  R)
170
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
171
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
172
Rosemary's Baby (1968,  R)
173
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
174
Someone to Love (1988,  R)
175
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
176
The Color Purple (1985,  PG-13)
177
The Defiant Ones (1958,  Unrated)
178
GoodFellas (1990,  R)
179
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
180
Gideon's Trumpet (1980,  Unrated)
181
Bastard out of Carolina (1996,  R)
182
Shane (1953,  Unrated)
183
Gran Torino (2009,  R)
184
Giant (1956,  G)
185
Spencer's Mountain (1963,  Unrated)
186
High Noon (1952,  Unrated)
187
Atlantic City (1980,  R)
188
The Reader (2008,  R)
189
The Sound of Music (1965,  G)
190
The Unsinkable Molly Brown (1964,  Unrated)
191
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
192
Butterflies Are Free (1972,  PG)
193
North by Northwest (1959,  Unrated)
194
Light Sleeper (1992,  R)
195
Fargo (1996,  R)
196
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
197
The Outsiders (1983,  PG)
198
The Lion King (1994,  G)
199
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
200
The Last King of Scotland (2006,  R)
201
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
202
300 (2007,  R)
203
Defending Your Life (1991,  PG)
204
Away from Her (2007,  PG-13)
205
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
206
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
207
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
208
Bull Durham (1988,  R)
209
Alien (1979,  R)
210
The Passion of the Christ (2004,  R)
211
The Shawshank Redemption (1994,  R)
212
Popeye (1980,  PG)
213
The Handmaid's Tale (1990,  R)
214
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
215
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
216
Empire Falls (2005,  PG-13)
217
Dead Man Walking (1995,  R)
218
Barfly (1987,  R)
219
The Glass Bottom Boat (1966,  Unrated)
220
Reds (1981,  PG)
221
S.O.B. (1981,  R)
222
The Quiet Earth (1985,  R)
223
The Producers (1968,  PG)
224
The Band Wagon (1953,  Unrated)
225
Heavy (1996,  R)
226
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
227
Safe (1995,  R)
228
Chaplin (1992,  PG-13)
229
Inherit the Wind (1960,  PG)
230
Sisters (1973,  R)
231
Mommie Dearest (1981,  PG)
232
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
233
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
234
Women In Love (1969,  R)
235
Too Much Sun (1991,  R)
236
Doubt (2008,  PG-13)
237
The Gingerbread Man (1997,  R)
238
Videodrome (1983,  R)
239
Two Girls and a Guy (1998,  R)
240
Fancy Pants (1950,  G)
241
The Muppet Movie (1979,  G)
242
Fool for Love (1985,  R)
243
The Hunger (1983,  R)
244
Bound (1996,  R)
245
Good Will Hunting (1997,  R)
246
The Departed (2006,  R)
247
Birdy (1984,  R)
248
Gangs of New York (2002,  R)
249
The Aviator (2004,  PG-13)
250
The Basketball Diaries (1995,  R)
251
Total Eclipse (1995,  R)
252
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) (1974,  R)
253
The Nun's Story (1999,  Unrated)
254
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
255
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
256
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
257
Le Sang d'un Poète (Blood of a Poet) (1930,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments