My Favorite Movies


  fb1502192877's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
8 1/2 (1963,  Unrated)
4
Apocalypse Now (1979,  R)
5
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
6
La Haine (Hate) (1996,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
8
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
9
Dogville (2003,  R)
10
The Shining (1980,  R)
11
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
12
Adaptation (2002,  R)
13
Full Metal Jacket (1987,  R)
14
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
15
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
16
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
17
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
18
Being John Malkovich (1999,  R)
19
Barry Lyndon (1975,  PG)
20
Finding Nemo (2003,  G)
21
Monsters, Inc. (2001,  G)
22
Brazil (1985,  R)
23
Ratatouille (2007,  G)
24
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
25
Vertigo (1958,  PG)
26
Citizen Kane (1941,  PG)
27
The Birds (1963,  PG-13)
28
The Killing (1956,  Unrated)
29
Dancer in the Dark (2000,  R)
30
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
31
Bloody Sunday (2002,  R)
32
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) (1962,  Unrated)
33
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
34
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
35
Toy Story (1995,  G)
36
Toy Story 2 (1999,  G)
37
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
38
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
39
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) (1979,  G)
40
The Incredibles (2004,  PG)
41
Testament of Orpheus (1960,  Unrated)
42
Lolita (1962,  Unrated)
43
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
44
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
45
Viva Zapata! (1952,  Unrated)
46
Easy Rider (1969,  R)
47
The Wild Bunch (1969,  R)
48
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
49
The Rutles: All You Need Is Cash (1978,  Unrated)
50
Easy Riders, Raging Bulls (2003,  Unrated)
51
A Bug's Life (1998,  G)
52
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
53
Amadeus (1984,  R)
54
Man on the Moon (1999,  R)
55
Memento (2000,  R)
56
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
57
La Strada (The Road) (1954,  PG)
58
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
59
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
60
Ran (1985,  R)
61
Rhapsody in August (1991,  PG)
62
A Snake of June (Rokugatsu no hebi) (2002,  R)
63
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
64
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
65
Akira (1988,  R)
66
Videodrome (1983,  R)
67
I Vitelloni (1953,  Unrated)
68
Naked Lunch (1991,  R)
69
Dead Ringers (1988,  R)
70
The Silence of the Lambs (1991,  R)
71
Drawing Restraint 9 (2005,  Unrated)
72
Cremaster 3 (2003,  Unrated)
73
Cremaster 2 (1999,  Unrated)
74
Cremaster 5 (1997,  Unrated)
75
Rubber Johnny (2005,  Unrated)
76
Yeah Right! (2003,  Unrated)
77
Do the Right Thing (1989,  R)
78
Clockers (1995,  R)
79
25th Hour (2002,  R)
80
American History X (1998,  R)
81
Memories (2004,  PG-13)
82
Straw Dogs (1971,  R)
83
Tideland (2006,  R)
84
Blade Runner (1982,  R)
85
Part of the Weekend Never Dies (2008,  Unrated)
86
24 Hour Party People (2002,  R)
87
Romper Stomper (1992,  R)
88
The Pink Panther (1963,  Unrated)
89
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
90
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
91
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
92
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
93
Casshern (2004,  Unrated)
94
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
95
Zabriskie Point (1970,  R)
96
Jaws (1975,  PG)
97
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
98
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
99
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
100
Pulp Fiction (1994,  R)
101
Jackie Brown (1997,  R)
102
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
103
Raising Arizona (1987,  PG-13)
104
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
105
The Happiness of the Katakuris (2001,  R)
106
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
107
Oldboy (2005,  R)
108
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
109
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
110
Daai si gin (Breaking News) (2006,  Unrated)
111
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
112
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
113
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
114
Thesis (Tesis) (1996,  R)
115
The Others (2001,  PG-13)
116
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
117
13 Tzameti (2005,  Unrated)
118
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
119
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
120
Gandhi (1982,  PG)
121
The Graduate (1967,  PG)
122
Closer (2004,  R)
123
Casino (1995,  R)
124
GoodFellas (1990,  R)
125
Taxi Driver (1976,  R)
126
Mean Streets (1973,  R)
127
The Deer Hunter (1978,  R)
128
The Aviator (2004,  PG-13)
129
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
130
The Usual Suspects (1995,  R)
131
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
132
Miller's Crossing (1990,  R)
133
Blow (2001,  R)
134
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
135
Suspiria (1977,  R)
136
Up (2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments