My Favorite Movies


  fb1502610188's Rating My Rating
1
Bettie Page: The Girl in the Leopard Print Bikini (2004,  Unrated)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
Kuchisake-onna (A Slit-Mouthed Woman) (Carved) (2007,  Unrated)
4
Shrek (2001,  PG)
5
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
6
Finding Nemo (2003,  G)
7
1408 (2007,  PG-13)
8
Step Brothers (2008,  R)
9
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
10
Cinderella (1950,  G)
11
Saw II (2005,  R)
12
Saw V (2008,  R)
13
Saw (2004,  R)
14
Saw III (2006,  R)
15
Saw IV (2007,  R)
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
22
The Notorious Bettie Page (2006,  R)
23
Twilight (2008,  PG-13)
24
Queen of the Damned (2002,  R)
25
Interview with the Vampire (1994,  R)
26
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
27
Shark Tale (2004,  PG)
28
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell (2002,  Unrated)
29
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
30
Ratatouille (2007,  G)
31
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five (2008,  G)
32
Mulva: Zombie Ass Kicker! (2006,  Unrated)
33
Ichi The Killer (Anime) (2004,  Unrated)
34
Family Guy - Blue Harvest (2008,  Unrated)
35
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
36
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
37
House of 1000 Corpses (2003,  R)
38
Cannibal Corpse: Centuries of Torment: The First 20 Years (2008,  Unrated)
39
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
40
The Devil's Rejects (2005,  R)
41
The Shining (1980,  R)
42
Shaun of the Dead (2004,  R)
43
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
44
Night of the Living Dead (1990,  R)
45
Misery (1990,  R)
46
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
47
The Dark Knight (2008,  PG-13)
48
Watchmen: Tales of the Black Freighter and Under the Hood (2009,  R)
49
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
50
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
51
Slumdog Millionaire (2008,  R)
52
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
53
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
54
Secret Window (2004,  PG-13)
55
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
56
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
57
Velvet Goldmine (1998,  R)
58
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
59
The Exorcist (1973,  R)
60
The Amityville Horror (2005,  R)
61
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
62
Hellraiser (1987,  R)
63
28 Days Later (2003,  R)
64
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
65
[Rec] (2007,  R)
66
Ju-on 2 (Ju-on: The Curse 2) (2000,  Unrated)
67
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
68
Loner (2008,  Unrated)
69
Cello (Chello hongmijoo ilga salinsagan) (2005,  Unrated)
70
Acacia (2004,  R)
71
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
72
Wu Tang Clan (The Heroes) (Shaolin ying xiong) (1980,  Unrated)
73
The Last King of Scotland (2006,  R)
74
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
75
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
76
A Queen Is Crowned (1953,  Unrated)
77
Happy Feet (2006,  PG)
78
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
79
Mary of Scotland (1936,  Unrated)
80
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
81
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
82
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
83
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
84
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
85
Blades of Glory (2007,  PG-13)
86
The Onion Movie (2008,  Unrated)
87
The Prestige (2006,  PG-13)
88
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
89
Iron Man (2008,  PG-13)
90
Alice in Wonderland (1933,  Unrated)
91
Alice in Wonderland (1951,  G)
92
The Wizard of Oz (1939,  G)
93
Return to Oz (1985,  PG)
94
Funny People (2009,  R)
95
Superbad (2007,  R)
96
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
97
Pineapple Express (2008,  R)
98
Kung Fu Panda (2008,  PG)
99
Horton Hears a Who! (2008,  G)
100
Addams Family Values (1993,  PG-13)
101
The Addams Family (1991,  PG-13)
102
Monster (2003,  R)
103
Penelope (2006,  PG)
104
Spun (2003,  R)
105
Sin City (2005,  R)
106
Bully (2001,  R)
107
The Ant Bully (2006,  PG)
108
Teeth (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments