My Favorite Movies
| fb150300551's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Babel (2006, R) |
|
| 2 |
Rachel Getting Married (2008, R) |
|
| 3 |
Seven Years in Tibet (1997, PG-13) |
|
| 4 |
Easy Rider (1969, R) |
|
| 5 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 6 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 7 |
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004, R) |
|
| 8 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 9 |
Closer (2004, R) |
|
| 10 |
Dead Man (1995, R) |
|
| 11 |
For All Mankind (1989, Unrated) |
|
| 12 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 13 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 14 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 15 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 16 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 17 |
American History X (1998, R) |
|
| 18 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 19 |
Kinsey (2004, R) |
|
| 20 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 21 |
The Duchess (2008, PG-13) |
|
| 22 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 23 |
The Wackness (2008, R) |
|
| 24 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 25 |
The Life of David Gale (2003, R) |
|
| 26 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 27 |
Vicky Cristina Barcelona (2008, PG-13) |
|
| 28 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 29 |
Love and Death (1975, PG) |
|
| 30 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 31 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 32 |
Charlie Wilson's War (2007, R) |
|
| 33 |
Menace II Society (1993, R) |
|
| 34 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
| 35 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 36 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 37 |
Troy (2004, R) |
|
| 38 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 39 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 40 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 41 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
| 42 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 43 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 44 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 45 |
Roger & Me (1989, R) |
|
| 46 |
The New World (2005, PG-13) |
|
| 47 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 48 |
The Beach (2000, R) |
|
| 49 |
Primary Colors (1998, R) |
|
| 50 |
Election (1999, R) |
|
| 51 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
| 52 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 53 |
Clerks (1994, R) |
|
| 54 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 55 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 56 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 57 |
Coffee and Cigarettes (2004, R) |

























































