Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1503207386's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
3
Braveheart (1995,  R)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
The Matrix (1999,  R)
6
Finding Nemo (2003,  G)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
Shrek (2001,  PG)
9
Enchanted (2007,  PG)
10
Ella Enchanted (2004,  PG)
11
WALL-E (2008,  G)
12
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
13
Meet the Robinsons (2007,  G)
14
Field of Dreams (1989,  PG)
15
Dirty Harry (1971,  R)
16
Romeo and Juliet (1968,  PG)
17
The Ten Commandments (1956,  G)
18
The War of the Worlds (1953,  G)
19
Swiss Family Robinson (1960,  G)
20
Enemy Mine (1985,  PG-13)
21
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
22
Legally Blonde (2001,  PG-13)
23
Antz (1998,  PG)
24
Shrek 2 (2004,  PG)
25
Dune (1984,  PG-13)
26
Cars (2006,  G)
27
Ratatouille (2007,  G)
28
The Postman (1997,  R)
29
Waterworld (1995,  PG-13)
30
Pink Panther 2 (2009,  PG)
31
The Uninvited (2009,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
33
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
34
The Tale of Despereaux (2008,  G)
35
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
37
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
38
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
39
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
40
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
41
Othello (Othello: The Tragedy of the Moor) (2008,  Unrated)
42
Keeping Mum (2006,  R)
43
The Adventures of Sherlock Holmes (1939,  Unrated)
44
Sherlock Holmes in Pearl of Death (1944,  Unrated)
45
The Little Mermaid: Ariel's Beginning (2008,  Unrated)
46
Father of the Bride (1950,  Unrated)
47
Young Sherlock Holmes (1985,  PG-13)
48
The Private Life of Sherlock Holmes (1970,  PG-13)
49
Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking (2004,  Unrated)
50
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
51
The Sound of Music (1965,  G)
52
Hello, Dolly! (1969,  G)
53
The Unsinkable Molly Brown (1964,  Unrated)
54
Goodbye Charlie (1964,  Unrated)
55
The Incredibles (2004,  PG)
56
Monsters, Inc. (2001,  G)
57
A Bug's Life (1998,  G)
58
Toy Story (1995,  G)
59
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
60
Toy Story 2 (1999,  G)
61
My Fair Lady (1964,  G)
62
Mary Poppins (1964,  G)
63
The Wizard of Oz (1939,  G)
64
Gone With the Wind (1939,  G)
65
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
66
Victor Victoria (1982,  PG)
67
Overboard (1987,  PG)
68
Camelot (1967,  G)
69
Camelot (1982,  Unrated)
70
The Americanization of Emily (1964,  Unrated)
71
Thoroughly Modern Millie (1967,  G)
72
Relative Values (2000,  PG)
73
Sabrina (1954,  Unrated)
74
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
75
Always (1989,  PG)
76
The Postman Always Rings Twice (1946,  Unrated)
77
Funny Face (1957,  Unrated)
78
Love in the Afternoon (1957,  Unrated)
79
Charade (1963,  G)
80
Pretty Woman (1990,  R)
81
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
82
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
83
The Shawshank Redemption (1994,  R)
84
Two for the Road (1967,  Unrated)
85
Gigi (1958,  G)
86
A Song Is Born (1948,  Unrated)
87
Hans Christian Andersen (1952,  Unrated)
88
White Christmas (1954,  Unrated)
89
The Santa Clause (1994,  PG)
90
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
91
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
92
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
93
Single Santa Seeks Mrs. Claus (2004,  Unrated)
94
The Court Jester (1956,  Unrated)
95
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
96
The Glass Menagerie (1973,  Unrated)
97
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
98
Woman of the Year (1942,  Unrated)
99
The African Queen (1951,  Unrated)
100
The Rainmaker (1956,  Unrated)
101
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
102
Long Day's Journey Into Night (1962,  Unrated)
103
Pat and Mike (1952,  Unrated)
104
Charlotte Bronte's Jane Eyre (1996,  PG)
105
The Corn Is Green (1978,  Unrated)
106
Mrs Delafield Wants to Marry (1986,  Unrated)
107
Singin' in the Rain (1952,  G)
108
The Tender Trap (1955,  PG)
109
Bundle of Joy (1956,  Unrated)
110
Tammy and the Bachelor (1957,  Unrated)
111
The Mating Game (1959,  Unrated)
112
The Singing Nun (1966,  Unrated)
113
How the West Was Won (1963,  G)
114
Charlotte's Web (1973,  G)
115
That's Entertainment (1974,  G)
116
Calamity Jane (1953,  G)
117
Young at Heart (1954,  PG)
118
Love Me Or Leave Me (1955,  Unrated)
119
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
120
Please Don't Eat the Daisies (1960,  Unrated)
121
The Glass Bottom Boat (1966,  Unrated)
122
Teacher's Pet (1958,  Unrated)
123
The Pajama Game (1998,  Unrated)
124
The Tunnel of Love (1958,  Unrated)
125
Pillow Talk (1959,  Unrated)
126
Lover Come Back (1961,  Unrated)
127
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
128
The Thrill of It All! (1963,  Unrated)
129
The Lemon Drop Kid (1951,  Unrated)
130
Bell, Book and Candle (1958,  Unrated)
131
The Apartment (1960,  Unrated)
132
The Wackiest Ship in the Army (1960,  Unrated)
133
Days of Wine and Roses (1962,  Unrated)
134
Irma La Douce (1963,  Unrated)
135
How to Murder Your Wife (1965,  Unrated)
136
The Odd Couple (1968,  G)
137
The China Syndrome (1979,  PG)
138
Inherit the Wind (1999,  PG)
139
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
140
Rear Window (1954,  PG)
141
The Spirit of St. Louis (1957,  Unrated)
142
Vertigo (1958,  PG)
143
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
144
Anatomy of a Murder (1959,  R)
145
The Shootist (1976,  PG)
146
Mr. Hobbs Takes a Vacation (1962,  Unrated)
147
Take Her, She's Mine (1963,  Unrated)
148
Shenandoah (1965,  Unrated)
149
The Rare Breed (1966,  Unrated)
150
Cheyenne Autumn (1964,  Unrated)
151
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
152
The Glenn Miller Story (1953,  Unrated)
153
Harvey (1951,  Unrated)
154
The Phantom of the Opera (1989,  R)
155
Mulan (1998,  G)
156
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
157
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
158
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
159
Gunga Din (1939,  Unrated)
160
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
161
Notorious (1946,  Unrated)
162
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
163
His Girl Friday (1940,  Unrated)
164
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
165
North by Northwest (1959,  Unrated)
166
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
167
The Amazing Quest of Ernest Bliss (The Amazing Adventure)(Romance and Riches) (1937,  Unrated)
168
Topper (1937,  G)
169
Topper Returns (1941,  Unrated)
170
Topper Takes a Trip (1938,  Unrated)
171
Roman Holiday (1953,  Unrated)
172
Holiday Inn (1942,  Unrated)
173
Holiday (1938,  Unrated)
174
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
175
Penny Serenade (1941,  Unrated)
176
Suspicion (1941,  Unrated)
177
Mr. Lucky (1943,  Unrated)
178
None But the Lonely Heart (1944,  Unrated)
179
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
180
I Was a Male War Bride (1949,  Unrated)
181
Monkey Business (1931,  Unrated)
182
Indiscreet (1958,  PG)
183
Houseboat (1958,  Unrated)
184
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
185
That Touch of Mink (1962,  Unrated)
186
Father Goose (1964,  Unrated)
187
Walk, Don't Run (1966,  Unrated)
188
There Goes the Bride (1933,  Unrated)
189
Dodsworth (1936,  Unrated)
190
Thank You, Jeeves! (1936) (1936,  Unrated)
191
Wuthering Heights (1939,  G)
192
Wuthering Heights (1953,  Unrated)
193
Bachelor Mother (1939,  G)
194
Raffles (1939,  Unrated)
195
Enchantment (1948,  Unrated)
196
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
197
My Man Godfrey (1957,  Unrated)
198
The Guns of Navarone (1961,  PG)
199
The Pink Panther (1963,  Unrated)
200
Casino Royale (1967,  G)
201
Murder by Death (1976,  PG)
202
Candleshoe (1977,  G)
203
Death on the Nile (1978,  PG)
204
The Call of the Wild (1935,  Unrated)
205
The King and Four Queens (1956,  PG)
206
Mutiny on the Bounty (1935,  Unrated)
207
The Citadel (1936,  Unrated)
208
Major Barbara (1941,  Unrated)
209
Blithe Spirit (1945,  Unrated)
210
Anna and the King of Siam (1946,  Unrated)
211
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
212
The King and I (1956,  G)
213
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
214
Angels in the Infield (2000,  PG)
215
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
216
Unfaithfully Yours (1948,  Unrated)
217
Midnight Lace (1960,  R)
218
The Happy Thieves (1962,  Unrated)
219
The Yellow Rolls-Royce (1965,  Unrated)
220
The Agony and the Ecstasy (1965,  Unrated)
221
The Honey Pot (1967,  Unrated)
222
Doctor Dolittle (1967,  G)
223
The Spiral Staircase (1946,  Unrated)
224
Staircase (1969,  R)
225
Nancy Drew and the Hidden Staircase (1939,  Unrated)
226
The Fifth Musketeer (Behind the Iron Mask) (The 5th Musketeer) (1979,  PG)
227
The Kingfisher (1983,  Unrated)
228
Marple: At Bertram's Hotel, (Miss Marple: At Bertram's Hotel) (2007,  PG)
229
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) (1961,  PG)
230
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
231
Agatha Christie's Ten Little Indians (And Then There Were None) (1965,  Unrated)
232
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
233
Alibi (1929,  Unrated)
234
Love from a Stranger (1947,  Unrated)
235
Murder at the Gallop (1963,  PG)
236
Murder Most Foul (1964,  Unrated)
237
Murder Ahoy (1964,  PG)
238
Cry of the Banshee / Murders in the Rue Morgue: Double Feature (1970,  Unrated)
239
Agatha Christie's Endless Night (1972,  Unrated)
240
The Mirror Crack'd (1980,  PG)
241
Evil under the Sun (1982,  PG)
242
Ordeal by Innocence (1987,  Unrated)
243
Appointment with Death (1988,  PG)
244
Innocent Lies (1995,  Unrated)
245
Agatha Christie's Why Didn't They Ask Evans? (1981,  Unrated)
246
Agatha Christie's Seven Dials Mystery (1981,  Unrated)
247
Murder Is Easy (1982,  Unrated)
248
Partners in Crime (2000,  Unrated)
249
Sparkling Cyanide (1983,  Unrated)
250
Murder with Mirrors (1985,  Unrated)
251
Agatha Christie - Marple: The Moving Finger (2005,  PG)
252
Thirteen at Dinner (1985,  Unrated)
253
Murder in Three Acts (1986,  Unrated)
254
Compartiment Tueurs (The Sleeping Car Murders) (1965,  Unrated)
255
Nemesis (1993,  R)
256
The Man in the Brown Suit (1989,  Unrated)
257
The Pale Horse (1997,  Unrated)
258
The Sittaford Mystery (2005,  Unrated)
259
L'Heure zéro, (Towards Zero) (2008,  Unrated)
260
Erin Brockovich (2000,  R)
261
Silkwood (1983,  R)
262
Stargate (1994,  PG-13)
263
Tombstone (1993,  R)
264
Tango & Cash (1989,  R)
265
Captain Ron (1992,  PG-13)
266
Executive Decision (1995,  R)
267
Foul Play (1978,  PG)
268
Private Benjamin (1980,  R)
269
Seems Like Old Times (1980,  PG)
270
Swing Shift (1984,  PG)
271
Protocol (1984,  PG)
272
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
273
Deceived (1991,  PG-13)
274
Crisscross (1992,  R)
275
Housesitter (1992,  PG)
276
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
277
The First Wives Club (1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments