My Favorite Movies


  fb1508561572's Rating My Rating
1
Girl, Interrupted (1999,  R)
2
High Fidelity (2000,  R)
3
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
Serendipity (2001,  PG-13)
6
Sin City (2005,  R)
7
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
8
Thank You For Smoking (2006,  R)
9
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
10
The Exorcist (1973,  R)
11
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
12
Trainspotting (1996,  R)
13
Underworld (2003,  R)
14
Underworld: Evolution (2006,  R)
15
V for Vendetta (2006,  R)
16
Walk the Line (2005,  PG-13)
17
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
18
Fight Club (1999,  R)
19
Failure to Launch (2006,  PG-13)
20
Love Actually (2003,  R)
21
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
22
Blade (1998,  R)
23
About a Boy (2002,  PG-13)
24
Le Coeur des hommes 2 (2007,  Unrated)
25
Le Coeur des hommes (Frenchmen) (2003,  Unrated)
26
La Buche (2000,  Unrated)
27
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
28
Avenue Montaigne (Fauteuils d'orchestre) (Orchestra Seats) (2006,  PG-13)
29
Le Château de Ma Mère (My Mother's Castle) (1990,  PG)
30
La Gloire de Mon Père (My Father's Glory) (1990,  G)
31
Gorgeous! (Comme t'y es belle!) (,  Unrated)
32
Héroïnes (1997,  Unrated)
33
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
34
Autumn in New York (2000,  PG-13)
35
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
36
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
37
Tanguy (2001,  PG-13)
38
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
39
L'aile ou la cuisse (The Wing and the Thigh) (1976,  Unrated)
40
Tout le plaisir est pour moi (The Pleasure Is All Mine) (2004,  Unrated)
41
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)
42
In Her Shoes (2005,  PG-13)
43
Léon (The Professional) (1994,  R)
44
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
45
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
46
Quatre garçons pleins d'avenir (1997,  Unrated)
47
Ma vie en l'air (Love Is in the Air) (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments