Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1511936295's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
Transformers (2007,  PG-13)
3
300 (2007,  R)
4
Fight Club (1999,  R)
5
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Grease (1978,  PG)
8
Braveheart (1995,  R)
9
The Matrix (1999,  R)
10
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
11
Set It Off (1996,  R)
12
Belly (1998,  R)
13
Belly 2: Millionaire Boyz Club (2006,  R)
14
Die Another Day (2002,  PG-13)
15
Bad Boys II (2003,  R)
16
Bad Boys (1995,  R)
17
Madea Goes to Jail (2009,  PG-13)
18
Meet The Browns (2008,  PG-13)
19
I Can Do Bad All By Myself (2009,  PG-13)
20
Meet the Browns (2004,  Unrated)
21
The Family That Preys (2008,  PG-13)
22
Marriage Counselor (2008,  Unrated)
23
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
24
Why Did I Get Married? (2007,  PG-13)
25
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
26
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
27
Madea's Family Reunion (2002,  PG-13)
28
Madea's Class Reunion (2003,  Unrated)
29
Diary of a Mad Black Woman: The Play (2001,  Unrated)
30
Why Did I Get Married? (2006,  Unrated)
31
Black Men: The Truth (2007,  Unrated)
32
Air Bud - Golden Receiver (1998,  G)
33
Tyler Perry's Why Did I Get Married Too (2010,  Unrated)
34
Wash, Dry & Spin Out (2003,  Unrated)
35
Last Hour (2008,  Unrated)
36
Romeo Must Die (2000,  R)
37
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
38
Exit Wounds (2001,  R)
39
Death Toll (2007,  R)
40
Never Die Alone (2004,  R)
41
Jump Out Boys (,  PG)
42
The Bleeding (2009,  Unrated)
43
Backstage (2000,  R)
44
Father of Lies (2007,  Unrated)
45
Not Easily Broken (2009,  PG-13)
46
The Game Plan (2007,  PG)
47
Like Mike (2002,  PG)
48
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004,  PG-13)
49
G.I. Jane (1997,  R)
50
Boyz n the Hood (1991,  R)
51
The Cave (2005,  PG-13)
52
The Perfect Holiday (2007,  PG)
53
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
54
Half Past Dead (2002,  PG-13)
55
Confidence (2003,  R)
56
Breakin' All the Rules (2004,  PG-13)
57
Two Can Play That Game (2001,  R)
58
The Best Man (1999,  R)
59
The Brothers (2001,  R)
60
The Inkwell (1994,  R)
61
The N-Word (2004,  Unrated)
62
Scenes of the Crime (2003,  R)
63
The Bestman (1999,  R)
64
Urban Crossfire (1992,  Unrated)
65
Iron Man (2008,  PG-13)
66
Four Brothers (2005,  R)
67
Big Momma's House (2000,  PG-13)
68
Crash (2004,  R)
69
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
70
Hustle & Flow (2005,  R)
71
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
72
Angel Eyes (2001,  R)
73
Pride (2007,  PG)
74
Idlewild (2006,  R)
75
Hart's War (2002,  R)
76
The Players Club (1998,  R)
77
Sunset Park (1996,  R)
78
Who's the Man? (1993,  R)
79
Bullets in the Hood: A Bed-Stuy Story (2005,  Unrated)
80
Boycott (2000,  PG)
81
Love Beat the Hell Outta Me (2000,  R)
82
King of the World (2000,  Unrated)
83
Love Chronicles (2003,  R)
84
Fighting (2009,  PG-13)
85
Seven Pounds (2008,  PG-13)
86
Hitch (2005,  PG-13)
87
Hancock (2008,  PG-13)
88
I Am Legend (2007,  PG-13)
89
I, Robot (2004,  PG-13)
90
Shark Tale (2004,  PG)
91
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
92
Men in Black (1997,  PG-13)
93
Independence Day (1996,  PG-13)
94
Men in Black II (2002,  PG-13)
95
Wild Wild West (1999,  PG-13)
96
Enemy of the State (1998,  R)
97
Ali (2001,  R)
98
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
99
Made in America (1993,  PG-13)
100
Six Degrees of Separation (1993,  R)
101
Twelfth Night: Or What You Will (1998,  PG)
102
Stupid Teenagers Must Die (2006,  Unrated)
103
Love Rome (2004,  Unrated)
104
Madagascar (2005,  PG)
105
The Matrix Revolutions (2003,  R)
106
The Matrix Reloaded (2003,  R)
107
The Women (2008,  PG-13)
108
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
109
The Human Contract (2008,  R)
110
Menace II Society (1993,  R)
111
If These Walls Could Talk (1996,  R)
112
Woo (1998,  R)
113
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
114
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
115
Bamboozled (2000,  R)
116
Jason's Lyric (1994,  R)
117
Return to Paradise (1998,  R)
118
Kingdom Come (2001,  PG)
119
The Color Purple (1985,  PG-13)
120
Their Eyes Were Watching God (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments