My Favorite Movies
| fb1512905369's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Nanny Diaries (2007, PG-13) |
|
| 2 |
Babel (2006, R) |
|
| 3 |
The Family Stone (2005, PG-13) |
|
| 4 |
Duplicity (2009, PG-13) |
|
| 5 |
Elizabeth: The Golden Age (2007, PG-13) |
|
| 6 |
Elizabeth (1998, R) |
|
| 7 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
| 8 |
The International (2009, R) |
|
| 9 |
Closer (2004, R) |
|
| 10 |
Spy Game (2001, R) |
|
| 11 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 12 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 13 |
Emma (1996, PG) |
|
| 14 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 15 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 16 |
The Life of David Gale (2003, R) |
|
| 17 |
Laurel Canyon (2003, R) |
|
| 18 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 19 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 20 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 21 |
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002, PG-13) |
|
| 22 |
Hilde (2009, Unrated) |
|
| 23 |
One True Thing (1998, R) |
|
| 24 |
Lions for Lambs (2007, R) |
|
| 25 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 26 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 27 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 28 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 29 |
Black Book (Zwartboek) (2007, R) |
|
| 30 |
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006, R)
okay... a german film = typical german matter; BUT: well realized! great actors and actress and the film helps to see that tricky matter of many kinds of perspectives and pick the human soul in relation to the political condintions out as a central theme and shows how hard it had to been... watch it! |
|
| 31 |
DarkBlueAlmostBlack (Azuloscurocasinegro) (Dark Blue Almost Black) (2007, Unrated) |
|
| 32 |
Schiller (2005, Unrated) |
|
| 33 |
Catch and Release (2007, PG-13) |
|
| 34 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 35 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 36 |
Paris (2008, R) |
|
| 37 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 38 |
Henry Poole Is Here (2008, PG) |
|
| 39 |
Runaway Jury (2003, PG-13) |
|
| 40 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 41 |
The Duchess (2008, PG-13) |
|
| 42 |
Lucky You (2007, PG-13) |
|
| 43 |
Nanny McPhee (2006, PG) |
|
| 44 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 45 |
Munich (2005, R) |
|
| 46 |
Life as a House (2001, R) |
|
| 47 |
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009, R) |
|
| 48 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 49 |
Changeling (2008, R) |
|
| 50 |
Fireflies in the Garden (2008, R) |
|
| 51 |
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009, PG) |
|
| 52 |
Helen (2009, Unrated) |
|
| 53 |
The Time Traveler's Wife (2009, PG-13) |
|
| 54 |
The Twilight Saga: New Moon (2009, PG-13) |





















































