Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1512965353's Rating My Rating
1
2012 (2009,  PG-13)
2
District 9 (2009,  R)
3
Public Enemies (2009,  R)
4
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
5
Angels & Demons (2009,  PG-13)
6
Knowing (2009,  PG-13)
7
Fighting (2009,  PG-13)
8
Valkyrie (2008,  PG-13)
9
Body of Lies (2008,  R)
10
Never Back Down (2008,  PG-13)
11
Eagle Eye (2008,  PG-13)
12
Death Race (2008,  R)
13
Hitman (2007,  R)
14
American Gangster (2007,  R)
15
No Country for Old Men (2007,  R)
16
Berkeley (2007,  R)
17
300 (2007,  R)
18
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
19
Kingdom of Heaven (2005,  R)
20
The Departed (2006,  R)
21
Blood Diamond (2006,  R)
22
Swordfish (2001,  R)
23
Fight Club (1999,  R)
24
American History X (1998,  R)
25
Saving Private Ryan (1998,  R)
26
Pulp Fiction (1994,  R)
27
Carlito's Way (1993,  R)
28
Reservoir Dogs (1992,  R)
29
Miller's Crossing (1990,  R)
30
Once Upon a Time in America (1984,  R)
31
Forrest Gump (1994,  PG-13)
32
Hackers (1995,  PG-13)
33
Braveheart (1995,  R)
34
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
36
The Matrix (1999,  R)
37
Transformers (2007,  PG-13)
38
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
39
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
40
The Aviator (2004,  PG-13)
41
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
42
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
43
Max Payne (2008,  PG-13)
44
Hitler: The Rise of Evil (2003,  Unrated)
45
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
46
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
47
American Pie (1999,  R)
48
American Pie 2 (2001,  R)
49
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
50
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
51
American Pie Presents: Beta House (2007,  R)
52
21 (2008,  PG-13)
53
Blade (1998,  R)
54
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
55
Blade - Trinity (2004,  R)
56
Eurotrip (2003,  R)
57
Garage Days (2003,  R)
58
My Best Friend's Girl (2008,  R)
59
Punisher: War Zone (2008,  R)
60
The Punisher (2004,  R)
61
Remember the Titans (2000,  PG)
62
Street Kings (2008,  R)
63
The Bank Job (2008,  R)
64
The Dark Knight (2008,  PG-13)
65
Fast and Furious (2009,  PG-13)
66
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
67
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
68
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
69
The Illusionist (2006,  PG-13)
70
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
71
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
72
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
73
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
74
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
75
The Rock (1996,  R)
76
School of Rock (2003,  PG-13)
77
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
78
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
79
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
80
X-Men (2000,  PG-13)
81
Batman Begins (2005,  PG-13)
82
The Matrix Reloaded (2003,  R)
83
The Matrix Revolutions (2003,  R)
84
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
85
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
86
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
87
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
88
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
89
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
90
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
91
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
92
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
93
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
94
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
95
The NeverEnding Story (1984,  PG)
96
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
97
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia (1996,  G)
98
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
99
Requiem for a Dream (2000,  R)
100
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
101
Snatch (2001,  R)
102
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
103
Enemy of the State (1998,  R)
104
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
105
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
106
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
107
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
108
The Transporter (2002,  PG-13)
109
Transporter 2 (2005,  PG-13)
110
Transporter 3 (2008,  PG-13)
111
The Boondock Saints (1999,  R)
112
Scarface (1983,  R)
113
The Godfather (1972,  R)
114
The Godfather, Part II (1974,  R)
115
The Godfather, Part III (1990,  R)
116
Stigmata (1999,  R)
117
End of Days (1999,  R)
118
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
119
Seven Pounds (2008,  PG-13)
120
The Secret (2006,  Unrated)
121
National Treasure (2004,  PG)
122
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
123
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
124
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
125
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
126
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
127
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
128
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
129
The Terminator (1984,  R)
130
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
131
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
132
Face/Off (1997,  R)
133
Inglourious Basterds (2009,  R)
134
Ice Age (2002,  PG)
135
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
136
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
137
Toy Story (1995,  G)
138
Toy Story 2 (1999,  G)
139
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
140
A Bug's Life (1998,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments