My Favorite Movies


  fb1514495490's Rating My Rating
1
M (1931,  Unrated)
2
Metropolis (1927,  Unrated)
3
Napoléon (1929,  Unrated)
4
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge) (1924,  Unrated)
5
Die Nibelungen: Siegfried (Siegfried's Death) (1924,  Unrated)
6
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928,  Unrated)
7
Dr. Mabuse the Gambler (1922,  Unrated)
8
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929,  Unrated)
9
Das Testament des Dr. Mabuse (Terror of the Mad Doctor ) (1962,  Unrated)
10
Destiny (Der müde Tod) (1921,  Unrated)
11
Fury (1936,  Unrated)
12
The Big Heat (1953,  PG)
13
Psycho (1960,  R)
14
North by Northwest (1959,  Unrated)
15
The 39 Steps (1935,  PG)
16
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
17
The Lodger: A Story of the London Fog (1927,  Unrated)
18
La Roue (La Rose du rail) (The Wheel) (1923,  PG)
La Roue (La Rose du rail) (The Wheel)
One of the greatest pieces of cinema with an unforgettable ending.It combines the "golden cut" with a hearthtearing story. Free apapted by the Novel "La bestie humaine" de Zola.
19
Vredens Dag (Day of Wrath) (Day of Anger) (1943,  Unrated)
20
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932,  Unrated)
21
Le Petit Monde de Don Camillo (The Little World of Don Camillo) (1952,  Unrated)
22
The Return of Don Camillo (1953,  Unrated)
23
Sabrina (1954,  Unrated)
24
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
25
The Apartment (1960,  Unrated)
26
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
27
Stalag 17 (1953,  Unrated)
28
The Lost Weekend (1945,  Unrated)
29
Irma La Douce (1963,  Unrated)
30
One, Two, Three (1961,  Unrated)
31
The Fortune Cookie (1966,  Unrated)
32
Buddy Buddy (1981,  R)
33
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
34
Rio Grande (1950,  Unrated)
35
Fort Apache (1948,  Unrated)
36
The Horse Soldiers (1959,  Unrated)
37
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
38
The Searchers (1956,  Unrated)
39
Stagecoach (1939,  Unrated)
40
The Godfather (1972,  R)
41
The Godfather, Part II (1974,  R)
42
The Godfather, Part III (1990,  R)
43
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
44
Once Upon a Time in America (1984,  R)
45
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
46
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
47
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
48
Alien (1979,  R)
49
A Clockwork Orange (1971,  R)
50
Full Metal Jacket (1987,  R)
51
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
52
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
53
Spartacus (1960,  PG-13)
54
Barry Lyndon (1975,  PG)
55
Paths of Glory (1957,  Unrated)
56
The Killing (1956,  Unrated)
57
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
58
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
59
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
60
It Happened One Night (1934,  Unrated)
61
Duck Soup (1933,  Unrated)
62
Animal Crackers (1930,  G)
63
The Cocoanuts (1929,  Unrated)
64
Horse Feathers (1932,  Unrated)
65
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
66
Beau Hunks (Beau Chumps) (1931,  Unrated)
67
Blockheads (1938,  Unrated)
68
Saps at Sea (1940,  Unrated)
69
A Chump at Oxford (1940,  Unrated)
70
The Music Box (1932,  PG)
71
Sons of the Desert (Fraternally Yours) (1933,  Unrated)
72
Fight Club (1999,  R)
73
Seven (Se7en) (1995,  R)
74
Zodiac (2007,  R)
75
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
76
Der Letzte Mann (The Last Laugh) (1925,  PG)
77
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
78
Herr Tartüff (Tartuffe) (1925,  Unrated)
79
Waxworks (1926,  Unrated)
80
The Man Who Laughs (1928,  Unrated)
81
Pandora's Box (1929,  Unrated)
82
Kameradschaft (Comradeship) (1931,  Unrated)
83
Vier von der Infanterie (Westfront 1918) (Comrades of 1918) (1930,  Unrated)
84
Die 3groschenoper (The Threepenny Opera) (The Beggar's Opera) (,  Unrated)
85
Körkarlen (Korkarlen) (The Phantom Carriage) (Thy Soul Shall Bear Witness) (1920,  Unrated)
86
The Wind (1928,  Unrated)
87
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
88
The Silence (1963,  Unrated)
89
Smiles Of A Summer Night (1955,  Unrated)
90
Casablanca (1943,  PG)
91
Modern Times (1936,  Unrated)
92
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
93
Dokument Fanny och Alexander (The Making of 'Fanny and Alexander') (1986,  Unrated)
94
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941,  Unrated)
95
The Wizard of Oz (1939,  G)
96
Gone With the Wind (1939,  G)
97
Manhattan (1979,  R)
98
Annie Hall (1977,  PG)
99
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
100
Deconstructing Harry (1997,  R)
101
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
102
Zelig (1983,  PG)
103
Stardust Memories (1980,  PG)
104
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
105
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
106
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
107
Radio Days (1987,  PG)
108
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
109
Paris, Texas (1984,  R)
110
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977,  Unrated)
111
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
112
The Longest Day (1962,  G)
113
Die Brücke (The Bridge) (1959,  Unrated)
114
Braveheart (1995,  R)
115
Finding Nemo (2003,  G)
116
Pulp Fiction (1994,  R)
117
Forrest Gump (1994,  PG-13)
118
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
119
Fantasia (1940,  G)
120
Pluto's Judgement Day (1935,  Unrated)
121
Chinatown (1974,  R)
122
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
123
Moby Dick (1956,  Unrated)
124
The African Queen (1951,  Unrated)
125
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
126
The Big Sleep (1946,  Unrated)
127
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
128
Bowling for Columbine (2002,  R)
129
Ben-Hur (1959,  G)
130
The Ten Commandments (1956,  G)
131
Hamlet (1996,  PG-13)
132
Singin' in the Rain (1952,  G)
133
On the Town (1949,  Unrated)
134
An American in Paris (1951,  Unrated)
135
The Three Musketeers (1948,  Unrated)
136
Top Hat (1935,  Unrated)
137
Ziegfeld Follies (1946,  Unrated)
138
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
139
Orlacs Hände (The Hands of Orlac) (1924,  Unrated)
140
Brigitte et Brigitte (Brigitte and Brigitte) (1966,  Unrated)
141
Les Nuits de la pleine lune (Full Moon in Paris) (1984,  R)
142
La Collectionneuse (1966,  Unrated)
143
Claire's Knee (Le genou de Claire) (1971,  PG)
144
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
145
The Dreamers (2004,  NC-17)
146
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
147
1900 (Novecento) (1976,  R)
148
Reservoir Dogs (1992,  R)
149
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
150
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
151
Django (1966,  Unrated)
152
Vamos a matar, compañeros (Companeros) (1970,  R)
153
The Mercenary (Il Mercenario) (A Professional Gun) (1968,  Unrated)
154
The Great Silence (Il Grande silenzio) (1968,  Unrated)
155
Soldier Blue (1970,  R)
156
Oliver Twist (1951,  Unrated)
157
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
158
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
159
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
160
The Pink Panther (1963,  Unrated)
161
Bonjour Tristesse (1958,  Unrated)
162
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
163
Tarantula / The Mole People (,  Unrated)
164
Dawn of the Dead (1979,  R)
165
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
166
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
167
Ivan the Terrible - Pt. 1 (1947,  Unrated)
168
Ivan the Terrible - Pt. 2 (1959,  Unrated)
169
Gladiator (2000,  R)
170
Shrek (2001,  PG)
171
Sin City (2005,  R)
172
The Matrix (1999,  R)
173
The Shawshank Redemption (1994,  R)
174
Donnie Darko (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments