Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1515271226's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
2
The Breakfast Club (1985,  R)
3
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
4
Mallrats (1995,  R)
5
Constantine (2005,  R)
6
Blow (2001,  R)
7
Empire Records (1995,  PG-13)
8
Zoolander (2001,  PG-13)
9
Wayne's World (1992,  PG-13)
10
The Goonies (1985,  PG)
11
Rushmore (1998,  R)
12
Without A Paddle (2004,  PG-13)
13
Dazed and Confused (1993,  R)
14
Requiem for a Dream (2000,  R)
15
Barefoot in the Park (1967,  G)
16
International Velvet (1978,  Unrated)
17
Clue (1985,  PG)
18
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
19
Office Space (1999,  R)
20
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
21
The Last Unicorn (1982,  G)
22
Revenge of the Nerds (1984,  R)
23
Freeway (1996,  R)
24
Blue Velvet (1986,  R)
25
8 Mile (2002,  R)
26
Pee-wee's Playhouse: The Movie (2009,  Unrated)
27
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
28
Airplane! (1980,  PG)
29
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
30
The Kentucky Fried Movie (1977,  R)
31
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
32
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
33
Party Monster (2003,  R)
34
Flight of the Navigator (1986,  PG)
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
36
The Doom Generation (1995,  R)
37
The Godfather (1972,  R)
38
The Godfather, Part II (1974,  R)
39
The Godfather, Part III (1990,  R)
40
Hellboy (2004,  PG-13)
41
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
42
The Lost Boys (1987,  R)
43
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
44
Grease (1978,  PG)
45
Pulp Fiction (1994,  R)
46
The Matrix (1999,  R)
47
Donnie Darko (2001,  R)
48
Mean Girls (2004,  PG-13)
49
Gladiator (2000,  R)
50
Sin City (2005,  R)
51
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments