My Favorite Movies


  fb1517086593's Rating My Rating
1
Sin City (2005,  R)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
5
The Matrix (1999,  R)
6
The Matrix Revolutions (2003,  R)
7
The Matrix Reloaded (2003,  R)
8
The Matrix Revisited (2001,  R)
9
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
12
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
15
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
16
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
17
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
18
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
19
Gilgamesh (2005,  PG-13)
20
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
21
Appleseed Saga: Ex Machina (2007,  Unrated)
22
Appurushîdo (Appleseed) (1988,  Unrated)
23
Treasure Planet (2002,  PG)
24
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
25
Kakurenbo: Hide and Seek (2005,  Unrated)
26
Ultraviolet (2006,  PG-13)
27
Heavy Metal (1981,  R)
28
Heavy Metal 2000 (2000,  R)
29
Aeon Flux (2005,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
33
Finding Nemo (2003,  G)
34
Burakku Jakku (Black Jack) (1996,  R)
35
I Am Legend (2007,  PG-13)
36
I, Robot (2004,  PG-13)
37
Men in Black (1997,  PG-13)
38
Independence Day (1996,  PG-13)
39
Men in Black II (2002,  PG-13)
40
Constantine (2005,  R)
41
The Lake House (2006,  PG)
42
Johnny Mnemonic (1995,  R)
43
Groundhog Day (1993,  PG)
44
Scrooged (1988,  PG-13)
45
Stripes (1981,  R)
46
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
47
Titan A.E. (2000,  PG)
48
Tank Girl (1995,  R)
49
Sunshine (2007,  R)
50
Blade Runner (1982,  R)
51
Brick (2006,  R)
52
Donnie Darko (2001,  R)
53
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
54
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
55
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
56
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
57
Dark City (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments