My Favorite Movies


  fb1519046670's Rating My Rating
1
Metropolis (1927,  Unrated)
2
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
3
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
4
M (1931,  Unrated)
5
Suspiria (1977,  R)
6
A Clockwork Orange (1971,  R)
7
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
8
Charade (1963,  G)
9
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
10
The Masque of the Red Death (1964,  R)
11
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
12
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
13
Les Espions (The Spies) (1957,  Unrated)
14
Sabrina (1954,  Unrated)
15
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
16
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
17
Funny Face (1957,  Unrated)
18
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
19
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
20
Spellbound (1945,  Unrated)
21
Il Gatto a Nove Code (The Cat o' Nine Tails) (1971,  PG)
22
Psycho (1960,  R)
23
Rear Window (1954,  PG)
24
Vertigo (1958,  PG)
25
North by Northwest (1959,  Unrated)
26
The Trouble With Harry (1955,  PG)
27
Rope (1948,  PG)
28
Notorious (1946,  Unrated)
29
Marnie (1964,  PG)
30
Saboteur (1942,  PG)
31
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
32
Suspicion (1941,  Unrated)
33
The Man Who Knew Too Much (1934,  Unrated)
34
The Shining (1980,  R)
35
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
36
Full Metal Jacket (1987,  R)
37
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
38
Lolita (1962,  Unrated)
39
Spartacus (1960,  PG-13)
40
Barry Lyndon (1975,  PG)
41
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
42
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
43
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
44
The Raven (1963,  G)
45
Dr. Phibes Rises Again! (1972,  PG-13)
46
The Conqueror Worm (Witchfinder General) (1968,  Unrated)
47
Tales of Terror (1962,  Unrated)
48
The Tingler (1959,  Unrated)
49
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
50
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
51
The Tomb of Ligeia (Tomb of the Cat) (1965,  Unrated)
52
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) (1968,  Unrated)
53
Switchblade Sisters (1975,  R)
54
Foxy Brown (1974,  R)
55
Coffy (1973,  R)
56
House of Evil,(Dance of Death) (1968,  PG)
57
Blood Bath (Track of the Vampire) (1966,  Unrated)
58
The Fear Chamber (Torture Zone) (The Torture Chamber) (1972,  Unrated)
59
300 (2007,  R)
60
The Beast with Five Fingers (1946,  Unrated)
61
Donnie Darko (2001,  R)
62
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
63
Peeping Tom (1960,  Unrated)
64
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
65
Doctor X (1932,  Unrated)
66
Mad Love (1935,  Unrated)
67
Casablanca (1943,  Unrated)
68
Cat People (1942,  Unrated)
69
Freaks (1932,  Unrated)
70
The Interview (1997,  Unrated)
71
The Young Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort) (1968,  G)
72
Eraserhead (1977,  Unrated)
73
Mulholland Drive (2001,  R)
74
Inland Empire (2006,  R)
75
The Elephant Man (1980,  PG)
76
Pulp Fiction (1994,  R)
77
Impromptu (1991,  PG-13)
78
Belle de Jour (1968,  R)
79
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
80
Repulsion (1965,  Unrated)
81
The Hunger (1983,  R)
82
Kissed (1997,  R)
83
American Psycho (2000,  R)
84
Ginger Snaps (2001,  R)
85
Hannibal (2001,  R)
86
Bent (1997,  NC-17)
87
Rosemary's Baby (1968,  R)
88
When Worlds Collide (1951,  G)
89
Ifigeneia (Iphigenia) (1977,  Unrated)
90
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
91
Factory Girl (2007,  R)
92
Soylent Green (1973,  PG)
93
Save The Green Planet (2005,  Unrated)
94
Intolerance (1916,  Unrated)
95
Cabiria (1914,  Unrated)
96
The Creature Walks Among Us (1956,  Unrated)
97
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
98
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
99
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
100
Forbidden Planet (1956,  G)
101
The War of the Worlds (1953,  G)
102
Seven (Se7en) (1995,  R)
103
The Postman Always Rings Twice (1946,  Unrated)
104
Der Student von Prag (The Student of Prague) (A Bargain with Satan) (1913,  Unrated)
105
Reservoir Dogs (1992,  R)
106
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
107
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
108
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
109
The Golem (Der Golem, wie er in die Welt kam) (1920,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments