My Favorite Movies


  fb1519832760's Rating My Rating
1
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
2
The Girl Can't Help It (1956,  Unrated)
3
Rebel Rousers (1977,  R)
4
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
5
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
6
Mystery of the Wax Museum (1933,  Unrated)
7
Goldfinger (1964,  PG)
8
Naked Tango (1991,  R)
9
Forbidden Planet (1956,  G)
10
The War of the Worlds (1953,  G)
11
Destination Moon (1950,  Unrated)
12
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
13
This Island Earth (1955,  Unrated)
14
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
15
Fathom (1967,  NC-17)
16
Modesty Blaise (1966,  Unrated)
17
H.G. Wells' First Men in the Moon (1964,  Unrated)
18
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
19
Bullitt (1968,  PG)
20
When Worlds Collide (1951,  G)
21
Lifeforce (1985,  R)
22
Rote Lippen, Sadisterotica (Red Lips)(Sadist Erotica)(Two Undercover Angels) (1969,  Unrated)
23
Kiss Me, Monster (1969,  Unrated)
24
Bonjour Tristesse (1958,  Unrated)
25
The Mouse That Roared (1959,  Unrated)
26
The Ipcress File (1965,  Unrated)
27
Funeral in Berlin (1966,  Unrated)
28
Billion Dollar Brain (1967,  Unrated)
29
Easy Rider (1969,  R)
30
Dirty Mary Crazy Larry (1974,  PG)
31
Gone in 60 Seconds (1974,  PG)
32
Vanishing Point (1971,  R)
33
Batman: The Movie (1966,  PG)
34
Our Man Flint (1966,  Unrated)
35
In Like Flint (1967,  Unrated)
36
The Ambushers (1968,  PG)
37
Alice's Restaurant (1969,  R)
38
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
39
Performance (1970,  R)
40
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
41
Logan's Run (1976,  PG)
42
Walkabout (1971,  R)
43
The Deep (1977,  PG)
44
Full Body Massage (1995,  R)
45
Someone to Watch over Me (1987,  R)
46
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
47
The Andromeda Strain (1971,  G)
48
Planet of the Apes (1968,  PG)
49
Robinson Crusoe on Mars (1964,  Unrated)
50
Invaders from Mars (1953,  Unrated)
51
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
52
Deadlier Than the Male (1967,  Unrated)
53
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
54
Young Frankenstein (1974,  PG)
55
8 1/2 (1963,  Unrated)
56
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
57
Scent of a Woman (1992,  R)
58
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
59
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
60
The Nine Ages of Nakedness (1970,  Unrated)
61
Flesh Gordon (1974,  R)
62
Five Easy Pieces (1970,  R)
63
Chinatown (1974,  R)
64
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
65
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
66
Vertigo (1958,  PG)
67
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
68
North by Northwest (1959,  Unrated)
69
Strangers on a Train (1951,  PG)
70
Houseboat (1958,  Unrated)
71
Marnie (1964,  PG)
72
Bell, Book and Candle (1958,  Unrated)
73
Heaven Can Wait (1978,  PG)
74
Seven Faces of Dr. Lao (1964,  Unrated)
75
Fantastic Voyage (1966,  PG)
76
Voyage to the Bottom of the Sea (1961,  PG)
77
Bedazzled (1967,  PG)
78
Paint Your Wagon (1969,  PG-13)
79
Baba Yaga (Kiss Me Kill Me) (The Devil Witch) (1973,  Unrated)
80
Carry On Screaming! (1966,  Unrated)
81
Freebie and the Bean (1974,  R)
82
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
83
American Graffiti (1973,  PG)
84
Duel (1972,  PG)
85
Soylent Green (1973,  PG)
86
The Shadow (1994,  PG-13)
87
The Dove (1974,  PG)
88
The Baby Maker (1970,  R)
89
I Was a Teenage Werewolf (1957,  Unrated)
90
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
91
The Blob (1958,  Unrated)
92
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
93
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
94
The Phantom Tollbooth (1970,  G)
95
Altered States (1980,  R)
96
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
97
Beyond the Poseidon Adventure (1979,  PG)
98
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
99
Ilsa - She Wolf of the SS (1974,  R)
100
Sheena (1984,  PG)
101
The Toxic Avenger (1984,  R)
102
The Cars That Ate Paris (1974,  PG)
103
Quigley Down Under (1990,  PG-13)
104
Beneath the Valley of the Ultra-Vixens (1979,  NC-17)
105
Teaserama (1955,  Unrated)
106
Varietease (1954,  Unrated)
107
Midnight Cowboy (1969,  R)
108
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
109
The Amazing Spider-Man (1977,  Unrated)
110
Spider-Man (2002,  PG-13)
111
Spider-Man: The Dragon's Challenge (The Chinese Web) (1979,  Unrated)
112
The Phantom (1996,  PG)
113
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
114
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
115
Support Your Local Sheriff (1969,  G)
116
Support Your Local Gunfighter (1971,  G)
117
Mulholland Drive (2001,  R)
118
The Land That Time Forgot (1975,  PG)
119
Starcrash (1978,  PG)
120
The Incredible Journey (1963,  G)
121
The Cat From Outer Space (1978,  G)
122
The Time Machine (1960,  G)
123
Aeon Flux (2005,  PG-13)
124
Quadrophenia (1979,  R)
125
Radio On (1980,  Unrated)
126
Revenge of the Creature (1955,  Unrated)
127
Hot Enough for June (Agent 8 3/4) (1964,  Unrated)
128
Her Alibi (1989,  PG)
129
Hot Rod Girl (1956,  Unrated)
130
The Beast From 20,000 Fathoms (1953,  Unrated)
131
Teenagers From Outer Space (1959,  Unrated)
132
G.I. Blues (1960,  PG)
133
Charro! (1969,  G)
134
Zardoz (1974,  R)
135
The Boston Strangler (1968,  R)
136
Jamon Jamon (1993,  Unrated)
137
Jag är nyfiken - en film i gult (I Am Curious (Yellow)) (1967,  R)
138
Jag är nyfiken - en film i blått (I Am Curious (Blue)) (1970,  Unrated)
139
Ciao Manhattan (Edie in Ciao! Manhattan) (1973,  R)
140
Chelsea Girls (1966,  Unrated)
141
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
142
The Great Waldo Pepper (1975,  PG)
143
The Sting (1973,  PG)
144
Tony Rome (1967,  Unrated)
145
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
146
Suspiria (1977,  R)
147
Harper (The Moving Target) (1966,  Unrated)
148
Enter the Dragon (1973,  R)
149
The Octagon (1980,  R)
150
A Force of One (1979,  Unrated)
151
Hard to Kill (1990,  R)
152
Deliverance (1972,  R)
153
Soldier Blue (1970,  R)
154
Hannie Caulder (1971,  Unrated)
155
Hud (1963,  Unrated)
156
The Hustler (1961,  Unrated)
157
The Graduate (1967,  PG)
158
Marathon Man (1976,  R)
159
The Wackiest Ship in the Army (1960,  Unrated)
160
Little Big Man (1970,  PG)
161
Casino Royale (1967,  G)
162
Lisa And The Devil (Lisa e il diavolo) (The Devil in the House of Exorcism) (1973,  R)
163
Westworld (1973,  PG)
164
Futureworld (1976,  PG)
165
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
166
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
167
High Plains Drifter (1973,  R)
168
Bronco Billy (1980,  PG)
169
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
170
Alien Nation (1988,  R)
171
The Postman (1997,  R)
172
Emmanuelle (Edited Version) (1974,  R)
173
Good-bye, Emmanuelle (Edited Version) (1977,  R)
174
Innocent Blood (1992,  R)
175
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
176
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
177
Boccaccio '70 (1962,  Unrated)
178
My Father The Hero (1994,  PG)
179
The Deer Hunter (1978,  R)
180
Saturday Night Fever (1977,  PG)
181
Footloose (1984,  PG)
182
Doc Hollywood (1991,  PG-13)
183
American Pie (1999,  R)
184
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
185
Silver Dream Racer (1980,  PG)
186
Jack the Giant Killer (1962,  G)
187
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
188
Catch-22 (1970,  R)
189
Airport (1970,  G)
190
Columbo: Prescription Murder (1967,  Unrated)
191
Naked Lunch (1991,  R)
192
RoboCop (1987,  R)
193
The Transporter (2002,  PG-13)
194
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
195
Sommersby (1993,  PG-13)
196
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
197
Two-Lane Blacktop (1971,  R)
198
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
199
The Cassandra Crossing (1977,  R)
200
Barbarella (1968,  PG)
201
Blazing Saddles (1974,  R)
202
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
203
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
204
Beat Girl (Wild for Kicks) (1960,  Unrated)
205
Empire of the Ants (1977,  PG)
206
The Black Scorpion (1957,  Unrated)
207
Black Scorpion (1995,  R)
208
Black Scorpion II: Aftershock (Black Scorpion: Ground Zero) (1997,  R)
209
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
210
Autostop rosso sangue (Hitch Hike) (1978,  Unrated)
211
Love by Appointment (1976,  R)
212
Histoire D'O (The Story of O) (1975,  NC-17)
213
Danger: Diabolik (1968,  PG-13)
214
Kriminal (1966,  Unrated)
215
Satanik (1968,  Unrated)
216
New York chiama Superdrago (New York Calls Superdragon) (Secret Agent Super Dragon) (1966,  Unrated)
217
The Wild World of Batwoman (She Was a Hippy Vampire) (1966,  Unrated)
218
The Wrecking Crew (1969,  PG)
219
Murderers' Row (1966,  Unrated)
220
After Hours (1985,  R)
221
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) (1974,  R)
222
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
223
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
224
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
225
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments