My Favorite Movies


  fb1522788738's Rating My Rating
1
Amazing Grace (2007,  PG)
Amazing Grace
I really relate this movie to the struggle of the pro-life movement today. This movie potrays William Wilburforce's long, hard-fought battle to abolish slavery in England. This is a truly inspirational movie.
2
The Passion of the Christ (2004,  R)
3
Chariots of Fire (1981,  PG)
4
A Man for All Seasons (1966,  G)
5
Pride and Prejudice (2005,  PG)
6
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
7
Persuasion (1995,  PG)
8
Persuasion (2008,  Unrated)
9
Therese (2004,  PG)
10
Lorna Doone (2000,  PG)
11
Cranford (,  Unrated)
12
Northanger Abbey (2008,  Unrated)
13
Rebecca (1940,  Unrated)
14
Sense and Sensibility (1995,  PG)
15
Frequency (2000,  PG-13)
16
Jane Eyre (1997,  Unrated)
17
Follow The Stars Home (2001,  Unrated)
18
Wide Awake (1998,  PG)
19
Love Comes Softly (2003,  Unrated)
20
Love's Long Journey (2005,  Unrated)
21
While You Were Sleeping (1995,  PG)
22
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
23
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
24
One Night With the King (2006,  PG)
25
Duel Of Hearts (1992,  PG-13)
26
The Scarlet Pimpernel (1982,  Unrated)
27
Sense and Sensibility (,  Unrated)
28
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
29
Little Women (1994,  PG)
30
Emma (1996,  PG)
31
Mansfield Park (2007,  Unrated)
32
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments