My Favorite Movies


  fb1524858622's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
2
Braveheart (1995,  R)
3
We Were Soldiers (2002,  R)
4
Gods and Generals (2003,  PG-13)
5
300 (2007,  R)
6
Office Space (1999,  R)
7
The Matrix (1999,  R)
8
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
9
The Hunt for Red October (1990,  PG)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
Gladiator (2000,  R)
12
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
14
Highlander (1986,  R)
15
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
18
Flash Gordon (1980,  PG)
19
The Boondock Saints (1999,  R)
20
Army of Darkness (1993,  R)
21
Silverado (1985,  PG-13)
22
The Right Stuff (1983,  PG)
23
Zulu (1964,  Unrated)
24
Gettysburg (1993,  PG)
25
Star Trek (2009,  PG-13)
26
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
27
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
28
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
29
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
30
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
31
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
32
Heavy Metal (1981,  R)
33
Waterloo (1970,  G)
34
The Green Berets (1968,  G)
35
A Bridge Too Far (1977,  PG)
36
Red Dawn (1984,  PG-13)
37
Who Dares Wins (The Final Option) (1982,  R)
38
The Soldier (Codename: The Soldier) (1982,  R)
39
Ben Hur (2003,  Unrated)
40
The Egyptian (1954,  Unrated)
41
History of the World -- Part I (1981,  R)
42
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
43
Stalingrad (2003,  Unrated)
44
Patton (1970,  PG)
45
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
46
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
47
The Adventures of Ford Fairlane (1990,  R)
48
Freejack (1992,  R)
49
Free Enterprise (1999,  R)
50
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
51
The Basketball Diaries (1995,  R)
52
The Terminator (1984,  R)
53
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
54
Conan the Barbarian (1982,  R)
55
Conan the Destroyer (1984,  PG)
56
Alien (1979,  R)
57
Alien Nation (1988,  R)
58
Aliens (1986,  R)
59
Escape from New York (1981,  R)
60
The Lawnmower Man (1992,  R)
61
Predator (1987,  R)
62
Raid on Entebbe (1977,  Unrated)
63
The Patriot (2000,  R)
64
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
65
The 13th Warrior (1999,  R)
66
Apollo 13 (1995,  PG)
67
Battlestar Galactica (1978,  PG)
68
Dune (1984,  PG-13)
69
Excalibur (1981,  R)
70
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
71
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
72
The Thing (1982,  R)
73
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
74
Legend (1985,  PG)
75
The Omega Man (1971,  PG)
76
Lifeforce (1985,  R)
77
Logan's Run (1976,  PG)
78
The Abyss (1989,  PG-13)
79
The Last of the Mohicans (1992,  R)
80
1492: Conquest of Paradise (1992,  PG-13)
81
Black Rain (1989,  R)
82
The Fifth Element (1997,  PG-13)
83
The Animatrix (2003,  Unrated)
84
Total Recall (1990,  R)
85
The Mummy (1999,  PG-13)
86
TRON (1982,  PG)
87
X-Men (2000,  PG-13)
88
Gandahar (Light Years) (1988,  PG)
89
Motorama (1992,  R)
90
The Mighty (1998,  PG-13)
91
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
92
The Rocketeer (1991,  PG)
93
Dark City (1998,  R)
94
Gallipoli (1981,  PG)
95
The Lighthorsemen (1987,  PG)
96
Paths of Glory (1957,  Unrated)
97
Platoon Leader (1988,  R)
98
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
99
WarGames (War Games) (1983,  PG)
100
The Blue Max (1966,  Unrated)
101
Cross of Iron (1977,  R)
102
The Wild Geese (1978,  R)
103
The Dogs of War (1980,  R)
104
Outland (1981,  R)
105
Fighter Pilot - Operation Red Flag (2004,  G)
106
Where Eagles Dare (1969,  PG)
107
Alexander (2004,  R)
108
Death Race 2000 (1975,  R)
109
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
110
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
111
Doctor Who (1996,  Unrated)
112
American Beauty (1999,  R)
113
Judge Dredd (1995,  R)
114
Being There (1979,  PG)
115
Rocky (1976,  PG)
116
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
117
Wavelength (1983,  PG)
118
Final Approach (1991,  Unrated)
119
Unbreakable (2000,  PG-13)
120
Signs (2002,  PG-13)
121
Apocalypse Now (1979,  R)
122
The Natural (1984,  PG)
123
Powwow Highway (1989,  R)
124
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
125
Henry V (1989,  PG-13)
126
They Were Expendable (1945,  Unrated)
127
The Longest Day (1962,  G)
128
Battle of Britain (1969,  G)
129
THX 1138 (1971,  PG)
130
Silent Running (1971,  G)
131
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
132
American Pie (1999,  R)
133
October Sky (1999,  PG)
134
Gorky Park (1983,  R)
135
L.A. Confidential (1997,  R)
136
Fatherland (1994,  Unrated)
137
Split Second (1992,  R)
138
Red Heat (1988,  R)
139
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments