My Favorite Movies


  fb1526116428's Rating My Rating
1
A Fine Madness (1966,  Unrated)
2
A Man Called Horse (1970,  R)
3
A Place Called Chiapas (1998,  Unrated)
4
A Thief of Time (2004,  Unrated)
5
Addams Family Values (1993,  PG-13)
6
Alice's Restaurant (1969,  R)
7
Altered States (1980,  R)
8
Apocalypto (2006,  R)
9
Arrowhead (1953,  Unrated)
10
At Play in the Fields of the Lord (1991,  R)
11
Atanarjuat: The Fast Runner (2002,  R)
12
Attack of the Aztec Mummy (1957,  Unrated)
13
Attack of the 50 Foot Woman (1958,  Unrated)
14
Batman (1989,  PG-13)
15
Batman & Robin (1997,  PG-13)
16
Batman Begins (2005,  PG-13)
17
Batman Forever (1995,  PG-13)
18
Batman Returns (1992,  PG-13)
19
Berkeley (2007,  R)
20
Black Cloud (2004,  PG-13)
21
Black Robe (1991,  R)
22
Blueberry (Renegade) (2004,  R)
23
Bob & Carol & Ted & Alice (1969,  R)
24
Broken Rainbow (1985,  Unrated)
25
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson (1976,  PG)
26
Buffalo Girls (1995,  Unrated)
27
Bury My Heart at Wounded Knee (2007,  Unrated)
28
Chato's Land (1971,  PG)
29
Che: Part One (The Argentine) (2009,  R)
30
Che: Part Two (Guerrilla) (2008,  R)
31
Cheyenne Autumn (1964,  Unrated)
32
Chicago 10 (2008,  R)
33
Coyote Waits (2003,  PG)
34
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
35
Curse of the Aztec Mummy (1957,  Unrated)
36
Dance Me Outside (1994,  R)
37
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
38
Daredevil (2003,  PG-13)
39
Dead Man (1995,  R)
40
DreamKeeper (2003,  Unrated)
41
Easy Rider (1969,  R)
42
Fantastic Four (2005,  PG-13)
43
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
44
Fantastic Voyage (1966,  PG)
45
Flags of Our Fathers (2006,  R)
46
Flaming Star (1960,  PG)
47
Forbidden Planet (1956,  G)
48
Frida (2002,  R)
49
Geronimo - An American Legend (1993,  PG-13)
50
Getting Straight (1970,  R)
51
Grey Owl (1999,  PG-13)
52
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
53
Hair (1979,  PG)
54
Head (1968,  G)
55
Hombre (1967,  Unrated)
56
Home of the Brave: A Film by Laurie Anderson (1986,  Unrated)
57
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
58
I Bury the Living (1958,  Unrated)
59
I Love You, Alice B. Toklas! (1968,  Unrated)
60
I Will Fight No More Forever (1975,  Unrated)
61
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
62
Incident at Oglala (1992,  PG)
63
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
64
Iron Man (2008,  PG-13)
65
It Came from Outer Space (1953,  PG-13)
66
JFK (1991,  R)
67
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
68
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
69
Kings of the Sun (1963,  Unrated)
70
Kronos (Kronos, Destroyer of the Universe) (1958,  Unrated)
71
La Maldición de la Llorona (The Curse of the Crying Woman) (1969,  Unrated)
72
La Momia azteca contra el robot humano (The Robot vs. the Aztec Mummy) (1964,  Unrated)
73
Lakota Woman: Siege at Wounded Knee (1994,  Unrated)
74
Last of the Dogmen (1995,  PG)
75
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
76
Lenny (1974,  R)
77
Little Big Man (1970,  PG)
78
Malcolm X (1992,  PG-13)
79
Map of the Human Heart (1993,  R)
80
Medicine Man (1992,  PG-13)
81
Medium Cool (1969,  R)
82
Mohawk (1956,  Unrated)
83
Monterey Pop (1969,  Unrated)
84
Mystery of the Maya (1997,  Unrated)
85
Naked Lunch (1991,  R)
86
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
87
Navajo Blues (1996,  R)
88
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
89
On Deadly Ground (1994,  R)
90
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
91
Plunder of the Sun (1953,  Unrated)
92
Pocahontas (1995,  G)
93
Powwow Highway (1989,  R)
94
Psych-Out (1968,  Unrated)
95
Putney Swope (1969,  R)
96
Q: The Winged Serpent (1982,  R)
97
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
98
Revenge of the Creature (1955,  Unrated)
99
Riot on Sunset Strip (1967,  Unrated)
100
Royal Hunt of the Sun (1969,  G)
101
Secret of the Incas (1954,  Unrated)
102
Seminole (1953,  Unrated)
103
Sin City (2005,  R)
104
Sioux City (1994,  PG-13)
105
Sitting Bull (1954,  Unrated)
106
Skinwalkers (2002,  Unrated)
107
Smoke Signals (1998,  PG-13)
108
Soldier Blue (1970,  R)
109
Son of the Morning Star (1991,  Unrated)
110
Space Is The Place (1974,  R)
111
Spider-Man (2002,  PG-13)
112
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
113
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
114
Steal This Movie (2000,  R)
115
Swamp Thing (1982,  PG)
116
Taza, Son of Cochise (1954,  Unrated)
117
Tecumseh: The Last Warrior (1995,  Unrated)
118
Terror from the Year 5000 (Cage of Doom) (The Girl from 5,000 A.D.) (1958,  Unrated)
119
The Addams Family (1991,  PG-13)
120
The Black Scorpion (1957,  Unrated)
121
The Brain From Planet Arous (1957,  Unrated)
122
The Brave (1997,  Unrated)
123
The Broken Chain (1993,  Unrated)
124
The Creature Walks Among Us (1956,  Unrated)
125
The Dark Knight (2008,  PG-13)
126
The Doors (1991,  R)
127
The Education of Little Tree (1997,  PG)
128
The Emerald Forest (1985,  R)
129
The Fountain (2006,  PG-13)
130
The Fugitive Kind (1959,  Unrated)
131
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
132
The Incredible Shrinking Man (1957,  Unrated)
133
The Last of His Tribe (1992,  PG-13)
134
The Legend of the Lone Ranger (1981,  PG)
135
The Lone Ranger and the Lost City of Gold (1958,  Unrated)
136
The Lost Child (2000,  Unrated)
137
The Manitou (1978,  PG)
138
The Mask (Eyes from Hell) (Face of Fire) (1961,  Unrated)
139
The Matrix (1999,  R)
140
The Missing (2003,  R)
141
The Mission (1986,  PG)
142
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
143
The New World (2005,  PG-13)
144
The Other Conquest (2007,  R)
145
The Outsider (1961,  Unrated)
146
The President's Analyst (1967,  Unrated)
147
The Return of a Man Called Horse (1976,  PG)
148
The Ruins (2008,  R)
149
The Snow Walker (2003,  PG)
150
The Strawberry Statement (1970,  R)
151
The Time Travelers (Depths of the Unknown) (1964,  Unrated)
152
The Tingler (1959,  Unrated)
153
The Trial of Billy Jack (1974,  PG)
154
The Unforgiven (1960,  Unrated)
155
The War That Made America (2006,  Unrated)
156
Thunderheart (1992,  R)
157
Triumphs of a Man Called Horse (1982,  PG)
158
Trudell (2004,  R)
159
Turok: Son of Stone (2008,  Unrated)
160
200 Motels (1971,  R)
161
Viva Zapata! (1952,  Unrated)
162
War of the Colossal Beast (Revenge of the Colossal Man)(The Terror Strikes) (1958,  Unrated)
163
War Party (War Game) (1989,  R)
164
Wild in the Streets (1968,  R)
165
Windrunner (1994,  PG)
166
Windtalkers (2002,  R)
167
Windwalker (1981,  PG)
168
Wolfen (1981,  R)
169
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
170
X: The Man with the X-Ray Eyes (1963,  Unrated)
171
X-Men (2000,  PG-13)
172
X2 (2003,  PG-13)
173
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
174
You Are What You Eat (1968,  Unrated)
175
Zabriskie Point (1970,  R)
176
Zachariah (1971,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments