My Favorite Movies


  fb1528625372's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
2
The Big Lebowski (1998,  R)
3
Reservoir Dogs (1992,  R)
4
Dogville (2003,  R)
5
Tideland (2006,  R)
6
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
7
Trainspotting (1996,  R)
8
SLC Punk (1998,  R)
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
10
Shortbus (2006,  Unrated)
11
Fight Club (1999,  R)
12
Pulp Fiction (1994,  R)
13
Forrest Gump (1994,  PG-13)
14
Finding Nemo (2003,  G)
15
Braveheart (1995,  R)
16
28 Days Later (2003,  R)
17
[Rec] (2007,  R)
18
The Village (2004,  PG-13)
19
City Lights (1931,  Unrated)
20
Burn After Reading (2008,  R)
21
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
22
Being John Malkovich (1999,  R)
23
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
24
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
25
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
26
Brazil (1985,  R)
27
Lost in La Mancha (2003,  R)
28
Big Fish (2003,  PG-13)
29
Little Miss Sunshine (2006,  R)
30
Mediterraneo (1991,  R)
31
Io non ho paura (I'm Not Scared) (2003,  R)
32
Denti (Teeth) (2000,  Unrated)
33
Amnèsia (2002,  PG)
34
Marrakech Express (1989,  PG)
35
El Mariachi (1993,  R)
36
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
37
Walk the Line (2005,  PG-13)
38
Factotum (2006,  R)
39
Lucky Number Slevin (2006,  R)
40
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
41
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
42
Labyrinth (1986,  PG)
43
Persepolis (2007,  PG-13)
44
A Scanner Darkly (2006,  R)
45
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
46
La Graine et le Mulet (The Secret of the Grain) (Couscous) (2007,  Unrated)
47
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
48
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
49
Sleeper (1973,  PG)
50
Everyone Says I Love You (1996,  R)
51
Metropolis (1927,  Unrated)
52
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
53
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
54
Pinocchio (2002,  G)
55
Johnny Stecchino (Johnny Toothpick) (1991,  Unrated)
56
The Monster (Il Mostro) (1996,  R)
57
Il Piccolo diavolo (The Little Devil) (1988,  Unrated)
58
Non ci resta che piangere (Nothing Left to Do But Cry) (1985,  Unrated)
59
Down by Law (1986,  R)
60
Tu mi turbi (You Disturb Me) (You Upset Me) (1983,  Unrated)
61
Berlinguer ti voglio bene (1977,  Unrated)
62
I Vitelloni (1953,  Unrated)
63
Amarcord (1974,  R)
64
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
65
Paisà (Paisan) (1945,  Unrated)
66
The Shining (1980,  R)
67
Full Metal Jacket (1987,  R)
68
Eyes Wide Shut (1999,  R)
69
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
70
Lolita (1962,  Unrated)
71
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
72
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
73
Into the Wild (2007,  R)
74
Le Renard et l'enfant (The Fox & the Child) (2007,  G)
75
Dancing In The Dark (1995,  Unrated)
76
Heima (Sigur Ros: Heima) (2007,  Unrated)
77
Good Bye, Lenin (2004,  R)
78
Paradise Now (2005,  PG-13)
79
The Acid House (1998,  Unrated)
80
The Island (2005,  PG-13)
81
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
82
Super Size Me (2004,  PG-13)
83
Thank You For Smoking (2006,  R)
84
Amores Perros (2001,  R)
85
Kinsey (2004,  R)
86
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
87
Snatch (2001,  R)
88
Point Break (1991,  R)
89
National Lampoon's Animal House (1978,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments