My Favorite Movies
| fb153000977's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 2 |
The Great Raid (2005, R) |
|
| 3 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 4 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 5 |
Space Cowboys (2000, PG-13) |
|
| 6 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 7 |
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003, R) |
|
| 8 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Frequency (2000, PG-13) |
|
| 10 |
Dirty Dancing - Havana Nights (2004, PG-13) |
|
| 11 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 12 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 13 |
Tristan & Isolde (2006, PG-13) |
|
| 14 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 16 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 17 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 18 |
Red Dawn (1984, PG-13) |
|
| 19 |
Ghost (1990, R) |
|
| 20 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 21 |
How to Deal (2003, PG-13) |
|
| 22 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 23 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 24 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 25 |
Sahara (2005, PG-13) |
|
| 26 |
Out to Sea (1997, PG-13) |
|
| 27 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 28 |
K-9 (1989, PG-13) |
|
| 29 |
K-911 (1999, PG-13) |
|
| 30 |
Blood Work (2002, R) |
|
| 31 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 32 |
The Odd Couple II (1998, PG-13) |
|
| 33 |
Prime (2005, PG-13) |
|
| 34 |
Georgia Rule (2007, R) |
|
| 35 |
Rumor Has It (2005, PG-13) |
|
| 36 |
Catch and Release (2007, PG-13) |
|
| 37 |
Love's Enduring Promise (2004, Unrated) |
|
| 38 |
Under the Tuscan Sun (2003, PG-13) |
|
| 39 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 40 |
August Rush (2007, PG) |
|
| 41 |
Griffin & Phoenix (2006, PG-13) |
|
| 42 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 43 |
Police Academy (1984, R) |
|
| 44 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 45 |
Father of the Bride (1991, PG) |
|
| 46 |
The Dukes of Hazzard (2005, PG-13) |
|
| 47 |
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991, PG-13) |
|
| 48 |
Witless Protection (2008, PG-13) |
|
| 49 |
Reign Over Me (2007, R) |
|
| 50 |
Made of Honor (2008, PG-13) |
|
| 51 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008, PG-13) |
|
| 52 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 53 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 54 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 55 |
Love Comes Softly (2003, Unrated) |
|
| 56 |
Mr. Brooks (2007, R) |
|
| 57 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 58 |
Fool's Gold (Fools Gold) (2008, PG-13) |
|
| 59 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 60 |
The American President (1995, PG-13) |
|
| 61 |
Atonement (2007, R) |
|
| 62 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 63 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 64 |
An Accidental Friendship (2008, Unrated) |
|
| 65 |
He's Just Not That Into You (2009, PG-13) |
|
| 66 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 67 |
For the Love of Grace (2008, Unrated) |
|
| 68 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 69 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 70 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 71 |
Love's Unfolding Dream (2007, Unrated) |
|
| 72 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 73 |
Love Takes Wing (2009, Unrated) |
|
| 74 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 75 |
Before You Say 'I Do' (2009, Unrated) |
|
| 76 |
Phenomenon (1996, PG) |
|
| 77 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 78 |
The New World (2005, PG-13) |
|
| 79 |
Miami Vice (2006, R) |
|
| 80 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005, PG-13) |
|
| 81 |
Role Models (2008, R) |
|
| 82 |
Larry the Cable Guy: Morning Constitutions (2007, Unrated) |
|
| 83 |
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009, PG) |
|
| 84 |
Striking Distance (1993, R) |
|
| 85 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
|
| 86 |
Definitely, Maybe (2008, PG-13) |
|
| 87 |
The Duchess (2008, PG-13) |
|
| 88 |
Crank (2006, R) |
|
| 89 |
Elizabeth: The Golden Age (2007, PG-13) |
|
| 90 |
Changeling (2008, R) |

























































































