My Favorite Movies


  fb1532774206's Rating My Rating
1
Hard Candy (2006,  R)
2
This Is England (2007,  Unrated)
3
Suburbia (1983,  R)
4
Fido (2007,  R)
5
The Notorious Bettie Page (2006,  R)
6
Four Rooms (1996,  R)
7
Cool World (1992,  PG-13)
8
Alice in Wonderland (2010,  Unrated)
9
The Boondock Saints (1999,  R)
10
Inglourious Basterds (2009,  R)
11
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
12
She's So Lovely (1997,  R)
13
Tapeheads (1988,  R)
14
The Big Lebowski (1998,  R)
15
Fargo (1996,  R)
16
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
17
Ghost World (2001,  R)
18
American Beauty (1999,  R)
19
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
20
Airheads (1994,  PG-13)
21
Grandma's Boy (2006,  R)
22
Snatch (2001,  R)
23
The Three Stooges (2010,  Unrated)
24
Pee-wee's Playhouse: The Movie (2009,  Unrated)
25
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
26
Dark Shadows (2010,  Unrated)
27
Sleepy Hollow (1999,  R)
28
Batman Returns (1992,  PG-13)
29
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
30
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
31
High Fidelity (2000,  R)
32
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (2007,  Unrated)
33
Alone with Her (2007,  Unrated)
34
American Psycho (2000,  R)
35
Donnie Darko (2001,  R)
36
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
37
The Aviator (2004,  PG-13)
38
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
39
Zoolander (2001,  PG-13)
40
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
41
Freaked (1993,  PG-13)
42
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
43
Romper Stomper (1992,  R)
44
Empire Records (1995,  PG-13)
45
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
46
The Goonies (1985,  PG)
47
The Shining (1980,  R)
48
Dolls (1987,  R)
49
The 'Burbs (1989,  PG)
50
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
51
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
52
Mallrats (1995,  R)
53
50 First Dates (2004,  PG-13)
54
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
55
Skipped Parts (2000,  R)
56
Poison Ivy (1992,  R)
57
Doppelganger: The Evil Within (1993,  R)
58
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
59
Serial Mom (1994,  R)
60
Nine Inch Nails Live: And All That Could Have Been (Fragility) (2002,  Unrated)
61
Nine Inch Nails: Broken (The Broken Movie) (1992,  Unrated)
62
Nine Inch Nails: Closure (1997,  R)
63
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
64
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
65
The Decline of Western Civilization (1981,  Unrated)
66
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years (1988,  R)
67
The Decline of Western Civilization Part III (1998,  Unrated)
68
Southland Tales (2007,  R)
69
What We Do Is Secret (2007,  R)
70
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
71
Lost Highway (1997,  R)
72
Eraserhead (1977,  Unrated)
73
Roadside Prophets (1992,  R)
74
Fanboys (2008,  PG-13)
75
Pulp Fiction (1994,  R)
76
Jackie Brown (1997,  R)
77
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
78
May (2003,  R)
79
Toolbox Murders (2004,  R)
80
Southern Belles (2009,  Unrated)
81
I Love Your Work (2005,  R)
82
Pizza (2005,  PG-13)
83
True Romance (1993,  R)
84
Lost In Translation (2003,  R)
85
Sid & Nancy (1986,  R)
86
The Dog Problem (2007,  R)
87
Bongwater (1998,  R)
88
Cry Baby (1990,  PG-13)
89
Dallas 362 (2005,  R)
90
The Darjeeling Limited (2007,  R)
91
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
92
Punk - Attitude (2005,  Unrated)
93
Teeth (2007,  R)
94
Arizona Dream (1993,  R)
95
Spiral (2007,  PG-13)
96
Flakes (2007,  Unrated)
97
Long Distance (2005,  R)
98
200 Cigarettes (1999,  R)
99
Ed Wood (1994,  R)
100
My Best Friend Is a Vampire (1988,  PG)
101
Swing Kids (1993,  PG-13)
102
Dream Lover (1994,  R)
103
Rushmore (1998,  R)
104
What About Bob? (1991,  PG)
105
The Wizard (1989,  PG)
106
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
107
Prozac Nation (2005,  R)
108
Pumpkin (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments