Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1532830331's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
3
Finding Nemo (2003,  G)
4
Grease (1978,  PG)
5
The Wizard of Oz (1939,  G)
6
The Sound of Music (1965,  G)
7
Song of the South (1946,  G)
8
A Star Is Born (1954,  PG)
9
Funny Girl (1968,  G)
10
Steel Magnolias (1989,  PG)
11
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
12
And Then There Were None (1945,  Unrated)
13
A Chorus Line (1985,  PG-13)
14
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
15
The Way We Were (1973,  PG)
16
National Treasure (2004,  PG)
17
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
18
Connie And Carla (2004,  PG-13)
19
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
20
Downhill Racer (1969,  PG)
21
The Ghost And Mr. Chicken (1966,  Unrated)
22
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
23
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
28
Remember the Titans (2000,  PG)
29
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
30
The Jerk (1979,  R)
31
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
32
The Boys in the Band (1970,  R)
33
Flashdance (1983,  R)
34
Camp (2003,  PG-13)
35
Heaven Can Wait (1978,  PG)
36
Yankee Doodle Dandy (1942,  G)
37
Cars (2006,  G)
38
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
39
Hamlet (1990,  PG)
40
Hamlet (1964,  Unrated)
41
Hamlet (1969,  G)
42
Hamlet (2000,  Unrated)
43
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
44
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean (1982,  PG)
45
Moonstruck (1987,  PG)
46
Sex and the City (2008,  R)
47
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
48
Jesus Christ Superstar (2000,  Unrated)
49
Jesus' Son (1999,  R)
50
The Greatest Story Ever Told (1965,  G)
51
The Greatest Show on Earth (1952,  Unrated)
52
The Robe (1953,  Unrated)
53
Sabrina (1954,  Unrated)
54
Sabrina (1995,  PG)
55
Our Town (1940,  Unrated)
56
OT: Our Town (2003,  Unrated)
57
Our Town (2003,  PG)
58
The Times of Harvey Milk (1984,  Unrated)
59
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
60
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
61
Taxi Driver (1976,  R)
62
History of the World -- Part I (1981,  R)
63
The Piano (1993,  R)
64
The Phantom of the Opera (1989,  R)
65
My Own Private Idaho (1991,  R)
66
Harvey (1951,  Unrated)
67
Die Hard (1988,  R)
68
Rent: Filmed Live on Broadway (2008,  Unrated)
69
Rent (2005,  PG-13)
70
The Towering Inferno (1974,  PG)
71
Disneyland: The Secrets, Stories & Magic of the Happiest Place on Earth (2005,  Unrated)
72
Disneyland USA (1970,  Unrated)
73
Disney's Aladdin (1992,  G)
74
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
75
Fantasia (1940,  G)
76
Fantasia 2000 (2000,  G)
77
Mickey and the Beanstalk (1947,  Unrated)
78
The American President (1995,  PG-13)
79
Little Voice (1998,  R)
80
The Shaggy Dog (1959,  G)
81
Babes in Toyland (1961,  Unrated)
82
Beach Blanket Bingo (1965,  G)
83
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella (1976,  G)
84
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
85
Oklahoma! (1955,  G)
86
Rodgers and Hammerstein's Oklahoma! (1999,  Unrated)
87
The Unsinkable Molly Brown (1964,  Unrated)
88
Saturday Night Fever (1977,  PG)
89
Saturday Night Live: The Best of Mike Myers (1998,  Unrated)
90
Saturday Night Live: The Best of Steve Martin (1999,  Unrated)
91
Shattered (2007,  R)
92
When Harry Met Sally (1989,  R)
93
Carrie (1976,  R)
94
The Aristocrats (2005,  Unrated)
95
Back to the Future (1985,  PG)
96
Back to the Future Part II (1989,  PG)
97
Back to the Future Part III (1990,  PG)
98
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
99
Backdraft (1991,  R)
100
Oxford Blues (1984,  PG)
101
Sister Act (1992,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments