My Favorite Movies


  fb1533218520's Rating My Rating
1
Schindler's List (1993,  R)
2
Pride and Prejudice (2005,  PG)
3
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
4
The Painted Veil (2006,  PG-13)
5
Gigi (1958,  G)
6
The Smallest Show on Earth (1957,  Unrated)
7
I Know Where I'm Going! (1947,  Unrated)
8
Pygmalion (1938,  Unrated)
9
Sirens (1994,  R)
10
Major Barbara (1941,  Unrated)
11
300 (2007,  R)
12
Iron Man (2008,  PG-13)
13
Star Trek (2009,  PG-13)
14
A Room With A View (1985,  R)
15
Caddyshack (1980,  R)
16
Innocent Blood (1992,  R)
17
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
18
Dracula (1979,  R)
19
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
20
I Capture the Castle (2003,  R)
21
Enchanted April (1992,  PG)
22
The Belles of St. Trinian's (1954,  Unrated)
23
Amazing Grace (2007,  PG)
24
The Full Monty (1997,  R)
25
Gregory's Girl (1981,  PG)
26
Out of Sight (1998,  R)
27
This Boy's Life (1993,  R)
28
The Last of the Mohicans (1992,  R)
29
War of the Worlds (2005,  PG-13)
30
Persuasion (1995,  PG)
31
Dangerous Beauty (A Destiny of Her Own) (1998,  R)
32
Firelight (1997,  R)
33
It Happened One Night (1934,  Unrated)
34
A Christmas Story (1983,  PG)
35
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
36
Gladiator (2000,  R)
37
The Assignment (1997,  R)
38
Casino Royale (2006,  PG-13)
39
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
40
The Music Man (1962,  G)
41
My Fair Lady (1964,  G)
42
Wuthering Heights (1992,  PG)
43
Local Hero (1983,  PG)
44
Turtle Diary (1985,  PG)
45
Tombstone (1993,  R)
46
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
47
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960,  Unrated)
48
Houseboat (1958,  Unrated)
49
Jean De Florette (1986,  PG)
50
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
51
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
52
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
53
Anastasia (1956,  Unrated)
54
Tom Jones (1963,  Unrated)
55
The Yellow Rolls-Royce (1965,  Unrated)
56
Singin' in the Rain (1952,  G)
57
Charade (1963,  G)
58
Two for the Road (1967,  Unrated)
59
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
60
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) (1976,  PG)
61
Map of the Human Heart (1993,  R)
62
Frankie Starlight (1995,  R)
63
My Left Foot (1989,  R)
64
Ridicule (1996,  R)
65
Fanny (1961,  Unrated)
66
Love in the Afternoon (1957,  Unrated)
67
Sabrina (1954,  Unrated)
68
Groundhog Day (1993,  PG)
69
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
70
North by Northwest (1959,  Unrated)
71
The Birds (1963,  PG-13)
72
Alien (1979,  R)
73
Contact (1997,  PG)
74
The Arrival (1996,  PG-13)
75
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
76
Seabiscuit (2003,  PG-13)
77
Married to the Mob (1988,  R)
78
Love Field (1992,  PG-13)
79
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) (1945,  Unrated)
80
Jeux Interdits (Forbidden Games) (1952,  Unrated)
81
Face/Off (1997,  R)
82
Munich (2005,  R)
83
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
84
Ben Hur (2003,  Unrated)
85
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
86
The Apartment (1960,  Unrated)
87
The Illusionist (2006,  PG-13)
88
Beauty and The Beast (La Belle et la bęte) (1946,  Unrated)
89
Estate violenta (Violent Summer) (1959,  Unrated)
90
La Ragazza con la valigia (Girl with a Suitcase) (1961,  Unrated)
91
Viridiana (1961,  R)
92
Farinelli (1995,  R)
93
Far From Heaven (2003,  PG-13)
94
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
95
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
96
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
97
Battlestar Galactica (2003,  Unrated)
98
Battlestar Galactica: Razor (2007,  Unrated)
99
Serenity (2005,  PG-13)
100
Saving Private Ryan (1998,  R)
101
Hellboy (2004,  PG-13)
102
Blade Runner (1982,  R)
103
The Long, Hot Summer (1958,  Unrated)
104
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
105
Separate Tables (1958,  Unrated)
106
The Winslow Boy (1999,  G)
107
The Rainmaker (1956,  Unrated)
108
Elmer Gantry (1960,  Unrated)
109
The Rose Tattoo (1955,  Unrated)
110
The Scarlet Pimpernel (1935,  Unrated)
111
The Scarlet Pimpernel (1982,  Unrated)
112
The Wizard of Oz (1939,  G)
113
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
114
The English Patient (1996,  R)
115
Strictly Ballroom (1992,  PG)
116
The Right Stuff (1983,  PG)
117
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
118
Apocalypse Now (1979,  R)
119
Hilary and Jackie (1998,  R)
120
Sexy Beast (2000,  R)
121
Primal Fear (1996,  R)
122
The House of Mirth (2000,  PG)
123
Playing by Heart (1998,  R)
124
When Harry Met Sally (1989,  R)
125
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
126
Out of Africa (1985,  PG)
127
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
128
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
129
In Her Shoes (2005,  PG-13)
130
Muriel's Wedding (1995,  R)
131
Tipping the Velvet (2002,  R)
132
Fingersmith (2005,  Unrated)
133
Babel (2006,  R)
134
My Brilliant Career (1979,  Unrated)
135
Lilies of the Field (1963,  Unrated)
136
The Color Purple (1985,  PG-13)
137
A Raisin in the Sun (1961,  PG)
138
Do the Right Thing (1989,  R)
139
She's Gotta Have It (1986,  R)
140
Barbershop (2002,  PG-13)
141
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
142
In the Name of the Father (1993,  R)
143
Gangs of New York (2002,  R)
144
Three Days of the Condor (1975,  R)
145
Circle of Friends (1994,  PG-13)
146
Fargo (1996,  R)
147
Secrets & Lies (1996,  R)
148
Little Voice (1998,  R)
149
Trouble in Paradise (1932,  Unrated)
150
Heaven Can Wait (1943,  Unrated)
151
Take the Lead (2006,  PG-13)
152
Desperado (1995,  R)
153
On Approval (1945,  Unrated)
154
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
155
Romancing the Stone (1984,  PG)
156
Breaking the Waves (1996,  R)
157
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
158
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
159
The Miracle Worker (1962,  Unrated)
160
The Terminator (1984,  R)
161
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
162
Shadowlands (1993,  PG)
163
The Secret of Roan Inish (1995,  PG)
164
The Crying Game (1992,  R)
165
A Passage to India (1984,  PG)
166
Pather Panchali (Song of the Little Road) (1955,  Unrated)
167
Aparajito (1956,  Unrated)
168
Apur Sansar (The World of Apu) (1960,  Unrated)
169
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
170
The Three Sisters (1974,  G)
171
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
172
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
173
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
174
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
175
Far From the Madding Crowd (1967,  PG)
176
Women In Love (1969,  R)
177
Cabaret (1972,  PG)
178
The Pink Panther (1963,  Unrated)
179
Royal Hunt of the Sun (1969,  G)
180
Black Narcissus (1947,  Unrated)
181
Howards End (1992,  PG)
182
Peter's Friends (1992,  R)
183
Cold Comfort Farm (1996,  PG)
184
Rear Window (1954,  PG)
185
The Best Years of Our Lives (1946,  Unrated)
186
The Thin Man (1934,  Unrated)
187
After the Thin Man (1936,  Unrated)
188
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
189
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
190
Design for Living (1933,  Unrated)
191
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
192
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
193
Smiles Of A Summer Night (1957,  Unrated)
194
Babettes Gćstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
195
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
196
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
197
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) (1953,  Unrated)
198
Nagaya shinshiroku (Record of a Tenement Gentleman) (1947,  Unrated)
199
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
200
The Funeral (1987,  Unrated)
201
Hope and Glory (1987,  PG-13)
202
The Playboys (1992,  PG-13)
203
Parenthood (1989,  PG-13)
204
Dirty Pretty Things (2003,  R)
205
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
206
Hobson's Choice (1954,  Unrated)
207
A Shot in the Dark (1964,  PG)
208
Shakespeare in Love (1998,  R)
209
Empire of the Sun (1987,  PG)
210
Georgy Girl (1966,  Unrated)
211
Horatio Hornblower: The Duel (Hornblower: The Even Chance) (1998,  Unrated)
212
Hornblower: Loyalty (Horatio Hornblower 3) (2003,  Unrated)
213
Hornblower: The Examination for Lieutenant (Horatio Hornblower: The Fire Ship) (1998,  Unrated)
214
Hornblower: The Frogs and the Lobsters (Horatio Hornblower: The Wrong War) (1999,  Unrated)
215
Hornblower: Mutiny (Horatio Hornblower: The Mutiny) (2001,  Unrated)
216
Hornblower: Retribution (2001,  Unrated)
217
Hornblower: Duty (2003,  Unrated)
218
Hornblower: The Duchess and the Devil (1999,  Unrated)
219
Trading Places (1983,  R)
220
Slumdog Millionaire (2008,  R)
221
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
222
The Namesake (2006,  PG-13)
223
Will Penny (1968,  Unrated)
224
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
225
Election (1999,  R)
226
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
227
The Ballad of Little Jo (1993,  R)
228
Bulletproof Heart (1995,  R)
229
Captives (1994,  Unrated)
230
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
231
L.A. Confidential (1997,  R)
232
The Reader (2008,  R)
233
Gran Torino (2009,  R)
234
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
235
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
236
Bowfinger (1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments