My Favorite Movies
| fb1536327577's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Brass Target (1978, PG) |
|
| 2 |
Kelly's Heroes (1970, PG) |
|
| 3 |
Three Days of the Condor (1975, R) |
|
| 4 |
The Prize (1963, Unrated) |
|
| 5 |
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963, G) |
|
| 6 |
After the Thin Man (1936, Unrated) |
|
| 7 |
Shadow of a Doubt (1943, PG) |
|
| 8 |
Frenzy (1972, R) |
|
| 9 |
Marathon Man (1976, R) |
|
| 10 |
The Last Waltz (1978, R) |
|
| 11 |
The Shining (1980, R) |
|
| 12 |
The Lavender Hill Mob (1951, Unrated) |
|
| 13 |
Charade (1963, G) |
|
| 14 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 15 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 16 |
The Day of the Jackal (1973, PG) |
|
| 17 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 18 |
Strange Brew (1983, R) |
|
| 19 |
The Great Race (1965, Unrated) |
|
| 20 |
The Party (1968, PG) |
|
| 21 |
Murder at the Gallop (1963, PG) |



















