My Favorite Movies


  fb1541132601's Rating My Rating
1
A Thousand Clowns (1965,  Unrated)
2
The 5,000 Fingers of Dr. T (1953,  G)
3
Take the Money and Run (1969,  PG)
4
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
5
Quadrophenia (1979,  R)
6
The Magic Christian (1970,  PG)
7
What Have I Done to Deserve This? (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
8
Female Trouble (1974,  R)
9
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
10
Polyester (1981,  R)
11
Diva (1981,  R)
12
Head (1968,  G)
13
Diner (1982,  R)
14
Being John Malkovich (1999,  R)
15
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974,  R)
16
Rubin & Ed (1991,  PG-13)
17
CQ (2002,  R)
18
True Stories (1986,  PG)
19
The Red Shoes (1948,  R)
20
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
21
Help! (1965,  G)
22
Zelig (1983,  PG)
23
Idiocracy (2006,  R)
24
Allegro Non Troppo (1976,  PG)
25
Deconstructing Harry (1997,  R)
26
Kika (1994,  Unrated)
27
The Saddest Music in the World (2004,  R)
28
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
29
Trash (1970,  Unrated)
30
Meet the Feebles (1989,  R)
31
On the Waterfront (1954,  Unrated)
32
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
33
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
34
Liquid Sky (1983,  R)
35
Magical Mystery Tour (1967,  Unrated)
36
Danger: Diabolik (1968,  PG-13)
37
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
38
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
39
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
40
Tribulation 99: Alien Anomalies Under America (1999,  Unrated)
41
Beautiful Thing (1996,  R)
42
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
43
Warning from Space (1956,  Unrated)
44
Quatermass and the Pit (Five Million Years to Earth)(The Mind Benders) (1967,  Unrated)
45
The Bad Seed (1956,  Unrated)
46
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
47
Auntie Mame (1958,  Unrated)
48
The Creation of the Humanoids (Revolt of the Humanoids) (1962,  Unrated)
49
Schlafes Bruder (Brother of Sleep) (1996,  G)
50
Matador (1986,  NC-17)
51
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
52
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
53
Paris Blues (1998,  Unrated)
54
Fireworks (1947,  Unrated)
55
Kustom Kar Kommandos (1965,  Unrated)
56
Inauguration of the Pleasure Dome (1954,  Unrated)
57
The Films of the Brothers Quay (1987,  Unrated)
58
Acción mutante (Mutant Action) (1993,  Unrated)
59
Bad Taste (2004,  Unrated)
60
Lonesome Cowboys (Horse) (Ramona and Julian) (1968,  Unrated)
61
Metropolis (1927,  Unrated)
62
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
63
Dr. Caligari (1989,  R)
64
Faust (1994,  Unrated)
65
Greenaway: The Falls (1978,  Unrated)
66
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
67
Cry Baby (1990,  PG-13)
68
Hairspray (1988,  PG)
69
Desperate Living (Edited Version) (1977,  NC-17)
70
The Big Lebowski (1998,  R)
71
Evil Dead 2 (1987,  R)
72
Delicatessen (1991,  R)
73
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
74
Forbidden Planet (1956,  G)
75
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
76
Volver (2006,  R)
77
The Big Cube (1969,  PG)
78
Big Fish (2003,  PG-13)
79
The Tingler (1959,  Unrated)
80
Spine Tingler: The William Castle Story (2007,  Unrated)
81
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
82
Mr. Sardonicus (1961,  Unrated)
83
Far From Heaven (2003,  PG-13)
84
Scenes From the Class Struggle in Beverly Hills (1989,  R)
85
Eating Raoul (1982,  R)
86
Twist (1992,  Unrated)
87
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
88
Beneath the Valley of the Ultra-Vixens (1979,  NC-17)
89
The Doll Squad (1973,  PG)
90
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
91
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
92
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
93
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
94
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
95
The Party (1968,  PG)
96
Local Hero (1983,  PG)
97
Comfort and Joy (1984,  PG)
98
She-Devils on Wheels (1968,  Unrated)
99
Thunderbirds Are Go (1966,  Unrated)
100
The Spirit of '76 (1990,  PG-13)
101
Casablanca (1943,  PG)
102
Death to Smoochy (2002,  R)
103
Freaked (1993,  PG-13)
104
Hot Rods to Hell (52 Miles to Terror) (1967,  Unrated)
105
Flirting With Disaster (1996,  R)
106
Ciao Manhattan (Edie in Ciao! Manhattan) (1973,  R)
107
Grey Gardens (1975,  PG)
108
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies (1964,  Unrated)
109
Disco Dancer (1983,  Unrated)
110
Bob Roberts (1992,  R)
111
Shortbus (2006,  Unrated)
112
Sordid Lives (2000,  R)
113
Standing In The Shadows of Motown (2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments