My Favorite Movies
| fb1543275608's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 2 |
Fatal Attraction (1987, R) |
|
| 3 |
Claudine (1974, PG) |
|
| 4 |
Glory (1989, R) |
|
| 5 |
The Rescuers (1977, G) |
|
| 6 |
Sarafina (1992, PG-13) |
|
| 7 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 8 |
A Raisin in the Sun (1961, PG) |
|
| 9 |
Candyman (1992, R) |
|
| 10 |
Halloween (1978, R) |
|
| 11 |
The Howling (1981, R) |
|
| 12 |
Yesterday (2004, Unrated) |
|
| 13 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 14 |
Blade (1998, R) |
|
| 15 |
Kama Sutra: A Tale of Love (1996, R) |
|
| 16 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 17 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 18 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 19 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 20 |
Piranha (1978, R) |
|
| 21 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 22 |
Amistad (1997, R) |
|
| 23 |
Beloved (1998, R) |
|
| 24 |
King Kong (1976, PG) |
|
| 25 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 26 |
Wanted (2008, R) |
|
| 27 |
Whatever Happened to Aunt Alice? (1969, PG) |
|
| 28 |
The War of the Roses (1989, R) |
|
| 29 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
| 30 |
A Soldier's Story (1984, PG) |
|
| 31 |
Ragtime (1981, PG) |
|
| 32 |
El Norte (1999, R) |
|
| 33 |
Crooklyn (1994, PG-13) |
|
| 34 |
Black Sister's Revenge (1976, R) |
|
| 35 |
The Invisible Man (1933, Unrated) |
|
| 36 |
I'll Cry Tomorrow (1955, PG) |
|
| 37 |
Kingdom of the Spiders (1977, PG) |
|
| 38 |
Day of the Animals (1977, PG) |
|
| 39 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 40 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 41 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 42 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 43 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 44 |
Blacula (1972, PG) |
|
| 45 |
Career (1959, Unrated) |
|
| 46 |
Wuthering Heights (1939, G) |
|
| 47 |
Tourist Trap (1979, R) |
|
| 48 |
Children Shouldn't Play with Dead Things (1972, PG) |
|
| 49 |
The Texas Chainsaw Massacre (1974, R) |
|
| 50 |
Curtains (1983, Unrated) |

















































