My Favorite Movies


  fb1551787917's Rating My Rating
1
White Palace (1990,  R)
White Palace
Excellent movie.....................must watch it.....!!!!
2
Stepmom (1998,  PG-13)
Stepmom
very touching & beautiful movie..........!!!!
3
Outrageous Fortune (1987,  R)
4
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
5
The Sound of Music (1965,  G)
6
Dead Man Walking (1995,  R)
7
Ben Hur (2003,  Unrated)
8
Grease (1978,  PG)
9
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
10
The Guns of Navarone (1961,  PG)
11
The Great Escape (1963,  Unrated)
12
Cellular (2004,  PG-13)
13
Troy (2004,  R)
14
Avenging Force (1986,  R)
15
Clueless (1995,  PG-13)
16
Universal Soldier (1992,  R)
17
XXX (2002,  PG-13)
18
Silver (1999,  Unrated)
19
Garam Masala (2005,  PG)
20
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
Quantum of Solace
no doubt......5*****
21
The Great Escape II: The Untold Story (1988,  Unrated)
22
Pink Panther 2 (2009,  PG)
23
The Pink Panther (2006,  PG)
24
Pink Panther: A Pink Christmas (2008,  G)
25
The Pink Panther (1963,  Unrated)
26
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
27
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
28
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
29
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
30
Son of the Pink Panther (1993,  PG)
31
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
32
Carry on Lalu (1998,  Unrated)
33
Carry on Jack (Carry on Sailor) (Carry on Venus) (1963,  Unrated)
34
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) (1971,  Unrated)
35
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo) (1970,  Unrated)
36
Carry On: Don't Lose Your Head (Carry on Pimpernel) (1966,  Unrated)
37
Carry on Camping (1969,  Unrated)
38
Carry On... Follow That Camel (Carry on in the Legion) (1967,  Unrated)
39
Carry on Doctor (1972,  PG)
40
Carry on Matron (1979,  Unrated)
41
Carry On Screaming! (1966,  Unrated)
42
Carry On... Up the Khyber (1968,  Unrated)
43
Carry on Abroad (1972,  Unrated)
44
Carry on Cleo (Caligula: Funniest Home Videos) (1964,  Unrated)
45
Carry on Henry (1971,  Unrated)
46
Carry on Cruising (1962,  Unrated)
47
Carry on Nurse (1960,  Unrated)
48
Carry on Sergeant (1958,  Unrated)
49
Carry on Columbus (1992,  Unrated)
50
Carry on Teacher (1959,  Unrated)
51
Carry on Constable (1960,  Unrated)
52
Carry on Cowboy (The Rumpo Kid) (1966,  Unrated)
53
Carry on Cabby (Call Me a Cab) (1963,  Unrated)
54
Carry on Spying (Agent Oooh!) (1964,  Unrated)
55
Carry on Again Doctor (1969,  Unrated)
56
Carry on England (1976,  Unrated)
57
Carry on Emmannuelle (1978,  R)
58
Carry on Dick (1974,  Unrated)
59
Carry on Regardless (1961,  Unrated)
60
Carry on Girls (1973,  Unrated)
61
Carry on Behind (1975,  Unrated)
62
Carry on Loving (1970,  Unrated)
63
That's Carry On (1977,  Unrated)
64
What a Carry On: Twice Round the Daffodils (1962,  Unrated)
65
Carry on Pickpocket (1982,  Unrated)
66
Evidence of Power (1979,  Unrated)
67
Carry on, Sergeant! (1928,  Unrated)
68
Raw Deal (1986,  R)
69
American Ninja (1985,  R)
70
American Ninja 4 - The Annihilation (1991,  R)
71
American Ninja 5 (1993,  PG)
72
American Ninja 3: Blood Hunt (1989,  R)
73
William Shakespeare's Julius Caesar (1953,  Unrated)
74
The Count of Monte-Cristo (1975,  R)
75
The Count of Monte Cristo (1934,  Unrated)
76
50 First Dates (2004,  PG-13)
77
Commando (1985,  R)
78
Max Payne (2008,  PG-13)
79
Bob Roberts (1992,  R)
80
Enchanted (2007,  PG)
81
The Notebook (2004,  PG-13)
82
Notebook (2006,  Unrated)
83
Pretty Woman (1990,  R)
84
Cliffhanger (1993,  R)
85
Back to the Future (1985,  PG)
86
Back to the Future Part II (1989,  PG)
87
Back to the Future Part III (1990,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments