My Favorite Movies


  fb1553532201's Rating My Rating
1
Beverly Hills Cop (1984,  R)
2
300 (2007,  R)
3
Coming to America (1988,  R)
4
Braveheart (1995,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Gladiator (2000,  R)
8
Pretty Woman (1990,  R)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
13
The Matrix (1999,  R)
14
The Shawshank Redemption (1994,  R)
15
Transformers (2007,  PG-13)
16
Wedding Crashers (2005,  R)
17
Grease (1978,  PG)
18
The Departed (2006,  R)
19
Sin City (2005,  R)
20
Cry Baby (1990,  PG-13)
21
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
23
Domino (2005,  R)
24
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
25
Be Cool (2005,  PG-13)
26
Weird Science (1985,  PG-13)
27
Saw III (2006,  R)
28
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
29
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
30
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
32
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
33
Better Off Dead (1985,  PG)
34
Man Maid (2008,  Unrated)
35
Freddy Got Fingered (2001,  R)
36
Grandma's Boy (2006,  R)
37
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
38
Mi Vida Loca (My Crazy Life) (1993,  R)
39
Titanic (1997,  PG-13)
40
30 Days Until I'm Famous (2004,  Unrated)
41
The Devil's Advocate (1997,  R)
42
Training Day (2001,  R)
43
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
44
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
45
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
46
Constantine (2005,  R)
47
The Ninth Gate (1999,  R)
48
From Hell (2001,  R)
49
Ghost Rider (2007,  PG-13)
50
Shrek (2001,  PG)
51
Monsters, Inc. (2001,  G)
52
Finding Nemo (2003,  G)
53
The Longest Yard (2005,  PG-13)
54
GoodFellas (1990,  R)
55
21 Grams (2003,  R)
56
The Waterboy (1998,  PG-13)
57
Anger Management (2003,  PG-13)
58
Big Daddy (1999,  PG-13)
59
Iron Man (2008,  PG-13)
60
The Dark Knight (2008,  PG-13)
61
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
62
Gremlins (1984,  PG)
63
The Lost Boys (1987,  R)
64
The Goonies (1985,  PG)
65
The Incredibles (2004,  PG)
66
Heat (1995,  R)
67
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
68
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
69
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
70
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
71
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
72
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
73
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
74
Die Hard (1988,  R)
75
8MM (1999,  R)
76
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
77
American Me (1992,  R)
78
American Ninja (1985,  R)
79
American Ninja 2: The Confrontation (1987,  R)
80
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
81
Back to School (1986,  PG-13)
82
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
83
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
84
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
85
Blazing Saddles (1974,  R)
86
Blow (2001,  R)
87
The Blues Brothers (1980,  R)
88
Boogie Nights (1997,  R)
89
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
90
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
91
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
92
Black Sabbath: The Black Sabbath Story, Volume 1 (1992,  Unrated)
93
Black Sabbath: The Black Sabbath Story, Volume 2 (1992,  Unrated)
94
Black Sabbath: The Last Supper (1999,  Unrated)
95
Caddyshack (1980,  R)
96
Collateral (2004,  R)
97
Colors (1988,  R)
98
Conan the Barbarian (1982,  R)
99
Conan the Destroyer (1984,  PG)
100
Crimson Tide (1995,  R)
101
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
102
Desperado (1995,  R)
103
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
104
Beyond the Law (1992,  R)
105
Stone Cold (1991,  R)
106
Navy Seals (1990,  R)
107
The Chase (1994,  PG-13)
108
Money Talks (1997,  R)
109
Red Dawn (1984,  PG-13)
110
Wall Street (1987,  R)
111
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
112
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
113
Donnie Brasco (1997,  R)
114
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
115
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
116
Get Out Of My Room (1985,  Unrated)
117
After Hours (1985,  R)
118
Up in Smoke (1978,  R)
119
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over (1982,  R)
120
Cheech and Chong's Nice Dreams (1981,  R)
121
Cheech and Chong's Still Smokin' (1983,  R)
122
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
123
Encino Man (1992,  PG)
124
Easy Money (1983,  R)
125
Entrapment (1999,  PG-13)
126
The Exorcist (1973,  R)
127
Full Metal Jacket (1987,  R)
128
Friday (1995,  R)
129
Friday After Next (2002,  R)
130
Next Friday (2000,  R)
131
The Godfather (1972,  R)
132
The Godfather, Part II (1974,  R)
133
The Godfather, Part III (1990,  R)
134
Hannibal (2001,  R)
135
Gypsy 83 (2001,  R)
136
History of the World -- Part I (1981,  R)
137
Jacob's Ladder (1990,  R)
138
Interview with the Vampire (1994,  R)
139
JFK (1991,  R)
140
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
141
Lethal Weapon (1987,  R)
142
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
143
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
144
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
145
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
146
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
147
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
148
The Prophecy (1995,  R)
149
The Prophecy 3: The Ascent (2000,  R)
150
The Prophecy II: Ashtown (1997,  R)
151
The Recruit (2003,  PG-13)
152
Red Dragon (2002,  R)
153
The Saint (1997,  PG-13)
154
Road Trip (2000,  R)
155
Scarface (1983,  R)
156
Seven Pounds (2008,  PG-13)
157
Seven (Se7en) (1995,  R)
158
The Matchmaker (1997,  R)
159
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
160
Cocaine Cowboys (2006,  R)
161
The Silence of the Lambs (1991,  R)
162
Son in Law (1993,  PG-13)
163
Spy Game (2001,  R)
164
Stir Crazy (1980,  R)
165
Stripes (1981,  R)
166
The Breakfast Club (1985,  R)
167
The Rock (1996,  R)
168
Sixteen Candles (1984,  PG)
169
The First Power (1990,  R)
170
The Principal (1987,  R)
171
Dogma (1999,  R)
172
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
173
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
174
Joe Dirt (2001,  PG-13)
175
Undercover Brother (2002,  PG-13)
176
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
177
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
178
Coneheads (1993,  PG)
179
Cobra (1986,  R)
180
Tango & Cash (1989,  R)
181
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
182
Ratatouille (2007,  G)
183
Elf (2003,  PG)
184
Jumanji (1995,  PG)
185
Phenomenon (1996,  PG)
186
Saturday Night Fever (1977,  PG)
187
California Suite (1978,  PG)
188
Night Shift (1982,  R)
189
Outrageous Fortune (1987,  R)
190
Pump up the Volume (1990,  R)
191
The Legend of Billie Jean (1985,  PG-13)
192
Kuffs (1992,  PG-13)
193
Gleaming the Cube (1989,  PG-13)
194
A Few Good Men (1992,  R)
195
Cocktail (1988,  R)
196
Legend (1985,  PG)
197
Running Scared (1986,  R)
198
The Pick-Up Artist (1987,  PG-13)
199
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
200
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
201
Dead Man Walking (1995,  R)
202
Bachelor Party (1984,  R)
203
The Money Pit (1986,  PG)
204
The Secret of My Success (1987,  PG-13)
205
Enemy of the State (1998,  R)
206
Risky Business (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments