Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1553911383's Rating My Rating
1
Scent of a Woman (1992,  R)
2
The Wings of the Dove (1997,  R)
3
Dead Poets Society (1989,  PG)
4
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
5
Great Expectations (1998,  R)
6
Bella (Beauty) (2006,  PG-13)
7
Léon (The Professional) (1994,  R)
8
The Fisher King (1991,  R)
9
Good Will Hunting (1997,  R)
10
Nicholas Nickleby (2002,  PG)
11
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
12
The Emperor's Club (2002,  PG-13)
13
A Room With A View (1985,  R)
14
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
15
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
16
Gloomy Sunday (Ein Lied von Liebe und Tod) (2003,  R)
17
Evening (2007,  PG-13)
18
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
19
A Little Princess (1995,  G)
20
The Age of Innocence (1993,  PG)
21
Dangerous Liaisons (1988,  R)
22
Blast from the Past (1999,  PG-13)
23
A Time to Kill (1996,  R)
24
Billy Elliot (2000,  R)
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
26
Forrest Gump (1994,  PG-13)
27
Proof (2005,  PG-13)
28
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
29
Gladiator (2000,  R)
30
Enemy at the Gates (2001,  R)
31
Legends of the Fall (1994,  R)
32
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
33
Panic Room (2002,  R)
34
The Village (2004,  PG-13)
35
Uptown Girls (2003,  PG-13)
36
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
37
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
38
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
39
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
40
The Others (2001,  PG-13)
41
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko) (2006,  Unrated)
42
Erin Brockovich (2000,  R)
43
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) (2006,  Unrated)
44
Sleepy Hollow (1999,  R)
45
Hidalgo (2004,  PG-13)
46
Interview with the Vampire (1994,  R)
47
The Passion of the Christ (2004,  R)
48
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
49
Hide and Seek (2005,  R)
50
Mission Impossible (1996,  PG-13)
51
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
52
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
53
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
54
Finding Neverland (2004,  PG)
55
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
56
National Treasure (2004,  PG)
57
Before Sunset (2004,  R)
58
Politiki Kouzina (A Touch of Spice) (2003,  Unrated)
59
The Reaping (2007,  R)
60
Before Sunrise (1995,  R)
61
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
62
Closed Note (Closed Diary) (2007,  Unrated)
63
Hana to Alice (Hana & Alice) (2004,  Unrated)
64
Hula Girls (Hula garu) (2007,  Unrated)
65
Daisy (2006,  Unrated)
66
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
67
Azur et Asmar (Azur and Asmar: The Princes' Quest) (2006,  PG)
68
Princes and Princesses (Princes et princesses) (2000,  Unrated)
69
Ashura-jô no hitomi (2005,  Unrated)
70
The Promise (Master of Crimson Armor) (Wu ji) (2005,  PG-13)
71
Love Letter (1995,  PG)
72
The Way Home (2002,  PG)
73
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
74
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
75
Doubt (2008,  PG-13)
76
Yôgisha X no kenshin, (Suspect X) (2008,  PG)
77
Taken (2009,  PG-13)
78
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
79
Sahara (2005,  PG-13)
80
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
81
The Parent Trap (1998,  PG)
82
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
83
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
84
Lolita (1998,  R)
85
Siwore (Il Mare) (2000,  Unrated)
86
Haru no yuki (Spring Snow) (Snowy Love Fall in Spring) (2005,  Unrated)
87
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
88
Le Renard et l'enfant (The Fox & the Child) (2007,  G)
89
Thick as Thieves (The Code) (2009,  Unrated)
90
Only You (1994,  PG)
91
Satoukibi batake no uta (2003,  Unrated)
92
Inside Man (2006,  R)
93
Hyakuman-en to nigamushi onna (One Million Yen and the Nigamushi Woman) (2008,  Unrated)
94
Miss Pettigrew Lives for a Day (2008,  PG-13)
95
Up (2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments