My Favorite Movies


  fb1557115115's Rating My Rating
1
Badlands (1973,  PG)
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
4
All the President's Men (1976,  R)
5
Kings Row (1942,  Unrated)
6
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) (1946,  PG)
7
Rebecca (1940,  Unrated)
8
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) (1953,  Unrated)
9
Seven (Se7en) (1995,  R)
10
The Lavender Hill Mob (1951,  Unrated)
11
No Country for Old Men (2007,  R)
12
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
13
Midnight Run (1988,  R)
14
American History X (1998,  R)
15
Easy Rider (1969,  R)
16
Fitzcarraldo (1982,  PG)
17
The Wicker Man (1973,  R)
18
Deliverance (1972,  R)
19
L'Été meurtrier (One Deadly Summer) (1983,  R)
20
American Beauty (1999,  R)
21
In the Name of the Father (1993,  R)
22
The Graduate (1967,  PG)
23
Jean De Florette (1986,  PG)
24
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
25
Falling Down (1993,  R)
26
East of Eden (1955,  PG)
27
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
28
The Swimmer (1968,  PG)
29
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
30
The Usual Suspects (1995,  R)
31
The Way to the Stars (1945,  Unrated)
32
Ed Wood (1994,  R)
33
Naked (1993,  Unrated)
34
Runaway Train (1985,  R)
35
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
36
Gregory's Girl (1981,  PG)
37
Warlock (1991,  R)
38
Casque d'Or (1952,  Unrated)
39
Le Jour se lève (Daybreak) (1939,  Unrated)
40
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
41
Gods and Monsters (1998,  R)
42
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
43
The Green Mile (1999,  R)
44
And Then There Were None (1945,  Unrated)
45
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
46
Back to the Future (1985,  PG)
47
Belle de Jour (1968,  R)
48
Billy Liar (1963,  Unrated)
49
The Black Room (1935,  Unrated)
50
Blue Velvet (1986,  R)
51
Bonnie and Clyde (1967,  R)
52
Brief Encounter (1945,  Unrated)
53
The Blair Witch Project (1999,  R)
54
Big Fish (2003,  PG-13)
55
Cape Fear (1962,  Unrated)
56
The Chant of Jimmie Blacksmith (1978,  Unrated)
57
Chinatown (1974,  R)
58
Citizen Kane (1941,  PG)
59
The Count of Monte Cristo (1934,  Unrated)
60
Crimes at the Dark House (1943,  Unrated)
61
Dark Waters (1944,  Unrated)
62
Dead of Night (1945,  R)
63
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
64
Django (1966,  Unrated)
65
Don't Look Now (1973,  R)
66
Duel (1972,  PG)
67
Double Indemnity (1944,  Unrated)
68
The Elephant Man (1980,  PG)
69
Erin Brockovich (2000,  R)
70
The Face at the Window (1940,  Unrated)
71
A Few Good Men (1992,  R)
72
42nd Street (1933,  Unrated)
73
The Four Feathers (1939,  Unrated)
74
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
75
Gaslight (A Strange Case of Murder)(Angel Street)(The Murder in Thornton Square) (1940,  Unrated)
76
Genevieve (1953,  Unrated)
77
Gone With the Wind (1939,  G)
78
Great Expectations (1947,  Unrated)
79
The Godfather (1972,  R)
80
Green for Danger (1946) (1946,  PG)
81
The Godfather, Part II (1974,  R)
82
Gladiator (2000,  R)
83
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
84
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
85
Harold and Maude (1971,  PG)
86
The Heiress (1949,  Unrated)
87
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
88
Horse Feathers (1932,  Unrated)
89
How Green Was My Valley (1941,  Unrated)
90
I Am a Fugitive From a Chain Gang (1932,  Unrated)
91
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
92
The Invisible Man (1933,  Unrated)
93
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
94
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
95
Jaws (1975,  PG)
96
King Kong (1933,  Unrated)
97
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
98
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
99
The List of Adrian Messenger (1963,  Unrated)
100
Lost Horizon (1937,  Unrated)
101
The Lost Weekend (1945,  Unrated)
102
Long Weekend (1979,  Unrated)
103
London Belongs To Me (1948,  PG)
104
The Magnificent Ambersons (1942,  Unrated)
105
Marathon Man (1976,  R)
106
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
107
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
108
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
109
Misery (1990,  R)
110
Fargo (1996,  R)
111
Night of the Demon (Curse of the Demon) (Haunted) (1958,  Unrated)
112
North by Northwest (1959,  Unrated)
113
Night Must Fall (1964,  Unrated)
114
Oh, Mr. Porter! (1937,  Unrated)
115
Onibaba (1965,  Unrated)
116
Pulp Fiction (1994,  R)
117
The Queen of Spades (1949,  PG-13)
118
The Player (1992,  R)
119
Paths of Glory (1957,  Unrated)
120
Raging Bull (1980,  R)
121
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
122
Rear Window (1954,  PG)
123
Dolores Claiborne (1995,  R)
124
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956,  Unrated)
125
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
126
Riff-Raff (1990,  R)
127
Red River (1948,  Unrated)
128
Safety Last! (1923,  Unrated)
129
Saturday Night And Sunday Morning (1961,  Unrated)
130
School for Scoundrels (1960,  Unrated)
131
Scream (1996,  R)
132
The Searchers (1956,  Unrated)
133
Schindler's List (1993,  R)
134
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
135
Show Boat (1936,  Unrated)
136
The Silence of the Lambs (1991,  R)
137
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
138
Speed (1994,  R)
139
Strangers on a Train (1951,  PG)
140
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
141
Summertime (1955,  Unrated)
142
Sudden Fear (1952,  Unrated)
143
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
144
Take the Money and Run (1969,  PG)
145
10 Rillington Place (1971,  PG)
146
The Third Man (1949,  Unrated)
147
The 39 Steps (1935,  PG)
148
Throw Momma from the Train (1987,  PG-13)
149
Ruthless People (1986,  R)
150
Monsters, Inc. (2001,  G)
151
Trainspotting (1996,  R)
152
Tremors (1990,  R)
153
A Tree Grows in Brooklyn (1945,  Unrated)
154
Tristana (1970,  Unrated)
155
Vivement dimanche! (Finally, Sunday)(Confidentially Yours) (1983,  PG)
156
Paper Mask (1991,  R)
157
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
158
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
159
La Nuit de Varennes (That Night in Varennes) (1982,  R)
160
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) (1945,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments