My Favorite Movies


  fb1559184263's Rating My Rating
1
The Guardian (2006,  PG-13)
2
Glory Road (2006,  PG)
3
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
4
American Gangster (2007,  R)
5
Disturbia (2007,  PG-13)
6
Coach Carter (2005,  PG-13)
7
Cube (1998,  R)
8
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
9
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
10
Saw II (2005,  R)
11
Saw (2004,  R)
12
The Hills Have Eyes (2006,  R)
13
Hostel (2006,  R)
14
Hostel: Part II (2007,  R)
15
The Butterfly Effect (2004,  R)
16
Ran (1985,  R)
17
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
18
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
19
Beerfest (2006,  R)
20
Cube 2 - Hypercube (2003,  R)
21
Body of Lies (2008,  R)
22
Fast and Furious (2009,  PG-13)
23
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
24
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
25
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
26
Fight Club (1999,  R)
27
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
28
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
29
The Matrix (1999,  R)
30
Transformers (2007,  PG-13)
31
300 (2007,  R)
32
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
33
Forrest Gump (1994,  PG-13)
34
Shrek (2001,  PG)
35
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
36
Dragonball Evolution (2009,  PG)
37
Friday the 13th (2009,  R)
38
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
39
Into the Wild (2007,  R)
40
My Cousin Vinny (1992,  R)
41
Spirit of Jeet Kune Do: Once Upon a Time in High School (Maljukgeori janhoksa) (2004,  Unrated)
42
One Missed Call (2008,  PG-13)
43
American Psycho (2000,  R)
44
Psycho (1998,  R)
45
Psycho (1960,  R)
46
[Rec] (2007,  R)
47
Total Recall (1990,  R)
48
The Recruit (2003,  PG-13)
49
Rockford (1999,  Unrated)
50
Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009,  PG-13)
51
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
52
The 11th Hour (2007,  PG)
53
The Departed (2006,  R)
54
The Shawshank Redemption (1994,  R)
55
The Grudge (2004,  PG-13)
56
The Grudge 3 (2009,  R)
57
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
58
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
59
Up (2009,  PG)
60
Fired Up (2009,  PG-13)
61
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
62
Step Up (2006,  PG-13)
63
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
64
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
65
Feast (2005,  R)
66
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
67
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
68
The Usual Suspects (1995,  R)
69
The Mist (2007,  R)
70
Cars (2006,  G)
71
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
72
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
73
Crank (2006,  R)
74
Eurotrip (2003,  R)
75
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
76
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
77
Ice Age (2002,  PG)
78
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
79
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
80
Public Enemies (2009,  R)
81
Saw III (2006,  R)
82
The Amityville Horror (2005,  R)
83
The Fear Chamber (2009,  Unrated)
84
The Girl Next Door (2004,  R)
85
The Hangover (2009,  R)
86
The Others (1997,  R)
87
The Haunting in Connecticut (2009,  PG-13)
88
The Last House on the Left (2009,  R)
89
The Love Guru (2008,  PG-13)
90
Twilight (2008,  PG-13)
91
Vertical Limit (2000,  PG-13)
92
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
93
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
94
X-Men Origins: Magneto (2013,  Unrated)
95
X-Men - The Phoenix Saga (1992,  Unrated)
96
X-Men (2000,  PG-13)
97
Mean Girls (2004,  PG-13)
98
The Final Destination (2009,  R)
99
Final Destination 3 (2006,  R)
100
Final Destination 2 (2003,  R)
101
The City of Your Final Destination (2007,  PG-13)
102
Final Destination (2000,  R)
103
Taken (2009,  PG-13)
104
Troy (2004,  R)
105
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
106
Rocky Balboa (2006,  PG)
107
Rocky (1976,  PG)
108
Rocky IV (1985,  PG)
109
Rocky II (1979,  PG)
110
Rocky III (1982,  PG)
111
Rocky V (1990,  PG-13)
112
Torque (2004,  PG-13)
113
The Godfather (1972,  R)
114
V for Vendetta (2006,  R)
115
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
116
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
117
Pulp Fiction (1994,  R)
118
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
119
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
120
Finding Nemo (2003,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments