My Favorite Movies


  fb1560618419's Rating My Rating
1
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949,  Unrated)
2
A League of Their Own (1992,  PG)
3
Adam's Rib (1949,  Unrated)
4
American Graffiti (1973,  PG)
5
Apollo 13 (1995,  PG)
6
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
7
Blazing Saddles (1974,  R)
8
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
9
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
10
Bugsy Malone (1976,  G)
11
Charade (1963,  G)
12
Clerks (1994,  R)
13
Crimson Tide (1995,  R)
14
Desk Set (1957,  Unrated)
15
Dogma (1999,  R)
16
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
17
Erin Brockovich (2000,  R)
18
Father Goose (1964,  Unrated)
19
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
20
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
21
I Was a Male War Bride (1949,  Unrated)
22
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
23
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
24
Jaws (1975,  PG)
25
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
26
Little Miss Sunshine (2006,  R)
27
Mister Roberts (1955,  Unrated)
28
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
29
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
30
Notting Hill (1999,  PG-13)
31
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
32
Paper Lion (1968,  Unrated)
33
People Will Talk (1951,  Unrated)
34
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
35
Philadelphia (1993,  PG-13)
36
Pineapple Express (2008,  R)
37
Rudy (1993,  PG)
38
Shadow of the Thin Man (1941,  Unrated)
39
Shock Treatment (1981,  PG)
40
Sister Act (1992,  PG)
41
Sneakers (1992,  PG-13)
42
Song of the Thin Man (1947,  Unrated)
43
Spaceballs (1987,  PG)
44
Stage Door (1937,  Unrated)
45
Stalag 17 (1953,  Unrated)
46
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (1984,  PG)
47
The Blair Witch Project (1999,  R)
48
The China Syndrome (1979,  PG)
49
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
50
The Fish That Saved Pittsburgh (1979,  PG)
51
The Great Escape (1963,  Unrated)
52
The Hunt for Red October (1990,  PG)
53
The Incredibles (2004,  PG)
54
The Muppet Movie (1979,  G)
55
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
56
The Replacements (2000,  PG-13)
57
The Thin Man Goes Home (1945,  Unrated)
58
The Thin Man (1934,  Unrated)
59
The Wizard of Oz (1939,  G)
60
This Is Spinal Tap (1984,  R)
61
Trading Places (1983,  R)
62
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
63
Von Ryan's Express (1965,  PG)
64
WALL-E (2008,  G)
65
With Six You Get Eggroll (1968,  G)
66
Young Frankenstein (1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments