My Favorite Movies
| fb15613801's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
S Diary (2004, Unrated) |
|
| 2 |
Volcano High (2003, Unrated) |
|
| 3 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 4 |
Jakeob-ui jeongseok (Art of Seduction) (2005, Unrated) |
|
| 5 |
Little Nicky (2000, PG-13) |
|
| 6 |
Miseuteo robin ggosigi (Seducing Mr. Perfect) (2006, Unrated) |
|
| 7 |
Caffeine (2007, R) |
|
| 8 |
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love) (2004, Unrated) |
|
| 9 |
.45 (2006, R) |
|
| 10 |
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) (2006, Unrated) |
|
| 11 |
Immortal (1995, Unrated) |
|
| 12 |
Elvira, Mistress of the Dark (1988, PG-13) |
|
| 13 |
Pongryeok-sseokeul (Gangster High) (2006, Unrated) |
|
| 14 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 15 |
Jambok-geunmu (She's on Duty) (2005, Unrated) |
|
| 16 |
My Mighty Princess (2007, Unrated) |
|
| 17 |
Donggabnaegi gwawoehagi (My Tutor Friend) (2003, Unrated) |
|
| 18 |
Jam (2006, Unrated) |
|
| 19 |
Bangkok Dangerous (1999, R) |
|
| 20 |
25th Hour (2002, R) |
|
| 21 |
Kibakichi (2005, R) |
|
| 22 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 23 |
Idle Hands (1999, R) |
|
| 24 |
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) (2003, R) |
|
| 25 |
Layer Cake (2005, R) |
|
| 26 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 27 |
Clerks (1994, R) |
|
| 28 |
Mystery, Alaska (1999, R) |
|
| 29 |
The Pirate Movie (1982, PG) |
|
| 30 |
Coldblooded (The Reluctant Hitman) (1995, R) |
|
| 31 |
Typhoon (2006, R) |
|
| 32 |
Havoc (2005, R) |
|
| 33 |
Dogtown and Z-Boys (2001, PG-13) |
|
| 34 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 35 |
The Notorious Bettie Page (2006, R) |
|
| 36 |
Pleasantville (1998, PG-13) |
|
| 37 |
Good Morning, Vietnam (1987, R) |
|
| 38 |
The Dead Girl (2006, R) |
|
| 39 |
The Golden Child (1986, PG-13) |
|
| 40 |
Blood and Chocolate (2007, PG-13) |
|
| 41 |
Simply Irresistible (1999, PG-13) |
|
| 42 |
Undoing (2006, R) |
|
| 43 |
Stay (2005, R) |
|
| 44 |
11:14 (2003, R) |
|
| 45 |
Mimic (1997, R) |
|
| 46 |
Haunted Honeymoon (1986, PG) |
|
| 47 |
The Hole (2001, R) |
|
| 48 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 49 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 50 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 51 |
Frenchman's Creek (1944, Unrated) |
|
| 52 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 53 |
The Three Musketeers (1993, PG) |
|
| 54 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 55 |
Forever Amber (1947, Unrated) |
|
| 56 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 57 |
The Matchmaker (1997, R) |
|
| 58 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 59 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 60 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 61 |
The Saint (1997, PG-13) |
|
| 62 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 63 |
PCU (1993, PG-13) |
|
| 64 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 65 |
Bound (1996, R) |
|
| 66 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 67 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 68 |
Transformers: Revenge of the Fallen (2009, PG-13) |
|
| 69 |
Cecil B. Demented (2000, R) |
|
| 70 |
I Know Who Killed Me (2007, R) |
|
| 71 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 72 |
Running Scared (2006, R) |
|
| 73 |
The Replacement Killers (1998, R) |
|
| 74 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 75 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
| 76 |
Shooter (2007, R) |
|
| 77 |
Airborne (1993, PG) |
|
| 78 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 79 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 80 |
Walking Tall (2004, PG-13) |
|
| 81 |
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008, PG-13) |
|
| 82 |
1408 (2007, PG-13) |
|
| 83 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 84 |
Cutthroat Island (1995, PG-13) |
|
| 85 |
Lady in the Water (2006, PG-13) |
|
| 86 |
Sin City (2005, R) |
|
| 87 |
The Happening (2008, R) |
|
| 88 |
30 Days of Night (2007, R) |
|
| 89 |
In Dreams (1998, R) |
|
| 90 |
We Own the Night (2007, R) |
|
| 91 |
The Black Dahlia (2006, R) |
|
| 92 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006, R) |
|
| 93 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 94 |
One Night With the King (2006, PG) |
|
| 95 |
Skinwalkers (2007, PG-13) |
|
| 96 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 97 |
The Rogue Stallion (1990, Unrated) |
|
| 98 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 99 |
War (Rogue Assassin) (2007, R) |
|
| 100 |
The Truth About Cats & Dogs (1996, PG-13) |
|
| 101 |
Unleashed (Danny the Dog) (2005, R) |
|
| 102 |
Heathers (1988, R) |
|
| 103 |
The Rules of Attraction (2002, R) |
|
| 104 |
Land of the Dead (2005, R) |
|
| 105 |
Romeo Must Die (2000, R) |
|
| 106 |
Alex & Emma (2003, PG) |
|
| 107 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 108 |
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004, R) |
|
| 109 |
Waiting (2005, R) |
|
| 110 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 111 |
The Believer (2002, R) |
|
| 112 |
Clue (1985, PG) |
|
| 113 |
The Last Legion (2007, PG-13) |
|
| 114 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated) |
|
| 115 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 116 |
Addams Family Values (1993, PG-13) |
|
| 117 |
The Addams Family (1991, PG-13) |
|
| 118 |
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) (, Unrated) |
|
| 119 |
The Mists of Avalon (2001, Unrated) |
|
| 120 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 121 |
Demon Hunter (2005, R) |
|
| 122 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 123 |
Dragonheart (1996, PG-13) |
|
| 124 |
Constantine (2005, R) |
|
| 125 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 126 |
Sliver (1993, R) |
|
| 127 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 128 |
Robin Hood (1973, G) |
|
| 129 |
Stigmata (1999, R) |
|
| 130 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 131 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 132 |
Wisegirls (, Unrated) |
|
| 133 |
The 13th Warrior (1999, R) |
|
| 134 |
Hero (2004, PG-13) |
|
| 135 |
The Flight of Dragons (1982, G) |
|
| 136 |
Ballet gyoseubso (Flying Boys) (2004, Unrated) |
|
| 137 |
When Boys Fly (2002, Unrated) |
|
| 138 |
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991, PG) |
|
| 139 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 140 |
Crank (2006, R) |
|
| 141 |
Knockaround Guys (2002, R) |
|
| 142 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 143 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 144 |
High School Girl Rika: Zombie Hunter (2008, Unrated) |
|
| 145 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 146 |
Sinbad - Legend of the Seven Seas (2003, PG) |
|
| 147 |
High Spirits (1988, PG-13) |
|
| 148 |
Swordfish (2001, R) |
|
| 149 |
Snatch (2001, R) |
|
| 150 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
| 151 |
Soul Survivors (2000, R) |
|
| 152 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 153 |
Forever Young (1992, PG) |
|
| 154 |
Darkness (2004, PG-13) |
|
| 155 |
Toy Soldiers (1991, R) |
|
| 156 |
Ginger Snaps (2001, R) |
|
| 157 |
Go (1999, R) |
|
| 158 |
The Big Hit (1998, R) |
|
| 159 |
Wolf (1994, R) |
|
| 160 |
Crash (2004, R) |
|
| 161 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 162 |
Porn 'n Chicken (Chicken Club) (2002, Unrated) |
|
| 163 |
Sorority Boys (2002, R) |
|
| 164 |
The Girl Next Door (2004, R) |
|
| 165 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 166 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 167 |
Outbreak (1994, R) |
|
| 168 |
Dangerous Beauty (A Destiny of Her Own) (1998, R) |
|
| 169 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 170 |
May (2003, R) |
|
| 171 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 172 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 173 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 174 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 175 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 176 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 177 |
The Emperor's New Groove (2000, G) |
|
| 178 |
Blade (1998, R) |
|
| 179 |
Ghost Ship (2002, R) |
|
| 180 |
Death to Smoochy (2002, R) |
|
| 181 |
Cherry Falls (2000, R) |
|
| 182 |
Honey (2003, PG-13) |
|
| 183 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 184 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954, Unrated) |
|
| 185 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 186 |
Chat gim (The Seven Swords) (2005, R) |
|
| 187 |
Peggy Sue Got Married (1986, PG-13) |
|
| 188 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 189 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 190 |
The Black Rose (1950, Unrated) |
|
| 191 |
Little Giants (1994, PG) |
|
| 192 |
Leui ting jin ging (China Strike Force) (2000, R) |
|
| 193 |
The Recruit (2003, PG-13) |
|
| 194 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004, PG-13) |
|
| 195 |
Once Bitten (1985, PG-13) |
|
| 196 |
Rough Cut (2009, Unrated) |
|
| 197 |
The Whole Nine Yards (2000, R) |
|
| 198 |
Crazy/ Beautiful (2001, PG-13) |
|
| 199 |
Whipped (1999, R) |
|
| 200 |
Dawn of the Dead (1979, R) |
|
| 201 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 202 |
Dawn of the Dead (2004, R) |
|
| 203 |
Mortal Kombat (1995, PG-13) |
|
| 204 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 205 |
Oscar (1991, PG) |
|
| 206 |
The Devil's Own (1997, R) |
|
| 207 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1999, R) |
|
| 208 |
Hudson Hawk (1991, R) |
|
| 209 |
Young Einstein (1988, PG) |
|
| 210 |
Young Guns (1988, R) |
|
| 211 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 212 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 213 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 214 |
The Man Without a Face (1993, PG-13) |
|
| 215 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 216 |
Aeon Flux (2005, PG-13) |
|
| 217 |
Mystery Men (1999, PG-13) |
|
| 218 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 219 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 220 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004, PG) |
|
| 221 |
SLC Punk (1998, R) |
|
| 222 |
Dragonslayer (1981, PG) |
|
| 223 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 224 |
The Dark Crystal (1982, PG) |
|
| 225 |
From Hell (2001, R) |
|
| 226 |
Thinking XXX (2004, Unrated) |
|
| 227 |
Dragon: The Bruce Lee Story (1993, PG-13) |
|
| 228 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 229 |
Legend (1985, PG) |
|
| 230 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
| 231 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 232 |
Mobsters (1991, R) |
|
| 233 |
Parasite Eve (1997, Unrated) |
|
| 234 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 235 |
Freaked (1993, PG-13) |
|
| 236 |
Hackers (1995, PG-13) |
|
| 237 |
The Perfect Storm (2000, PG-13) |
|
| 238 |
Blue Tiger (1995, R) |
|
| 239 |
Suicide Club (2002, Unrated) |
|
| 240 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 241 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 242 |
The Protector (1985, R) |
|
| 243 |
Flags of Our Fathers (2006, R) |
|
| 244 |
Dark City (1998, R) |
|
| 245 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 246 |
Shoot 'Em Up (2007, R) |
|
| 247 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 248 |
300 (2007, R) |
|
| 249 |
The Relic (1997, R) |
|
| 250 |
The Craft (1996, R) |
|
| 251 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 252 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
| 253 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 254 |
Hook (1991, PG) |
|
| 255 |
The Adventures of Baron Munchausen (1988, PG) |
|
| 256 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 257 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 258 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 259 |
The Order (2002, R) |
|
| 260 |
Doom (2005, R) |
|
| 261 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 262 |
Bloodrayne (2006, R) |
|
| 263 |
Jakob the Liar (1999, PG-13) |
|
| 264 |
Ghostbusters 2 (1989, PG) |
|
| 265 |
Plunkett & Macleane (1999, R) |
|
| 266 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 267 |
Shooting Gallery (2005, R) |
|
| 268 |
Death Note (Desu nôto) (2007, Unrated) |
|
| 269 |
The New Guy (2002, PG-13) |
|
| 270 |
Tomcats (2001, R) |
|
| 271 |
American History X (1998, R) |
|
| 272 |
Secondhand Lions (2003, PG) |
|
| 273 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 274 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 275 |
True Lies (1994, R) |
|
| 276 |
How High (2001, R) |
|
| 277 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 278 |
That Night (1993, PG-13) |
|
| 279 |
The Lady from Shanghai (1948, Unrated) |
|
| 280 |
Pathfinder (2007, R) |
|
| 281 |
Club Dread (2004, R) |
|
| 282 |
Beerfest (2006, R) |
|
| 283 |
Rat Race (2001, PG-13) |
|
| 284 |
The Net (1995, PG-13) |
|
| 285 |
Saved! (2004, PG-13) |
|
| 286 |
Johnny Mnemonic (1995, R) |
|
| 287 |
Sol Goode (2001, R) |
|
| 288 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 289 |
Army of Darkness (1993, R) |


























































































































































































































































































