My Favorite Movies


  fb1564029034's Rating My Rating
1
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
2
Entertaining Mr. Sloane (1970,  Unrated)
3
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) (1946,  PG)
4
The Rebel (Call Me Genius) (1961,  Unrated)
5
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
6
Midnight Cowboy (1969,  R)
7
Lust for Life (1956,  Unrated)
8
Fantasia (1940,  G)
9
Charade (1963,  G)
10
Jazz on a Summer's Day (1960,  Unrated)
11
Dead of Night (1945,  R)
12
Rembrandt (1936,  Unrated)
13
Oliver Twist (1951,  Unrated)
14
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
15
Roman Holiday (1953,  Unrated)
16
The Girl Can't Help It (1956,  Unrated)
17
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
18
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
19
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
20
The Producers (1968,  PG)
21
The Night of the Hunter (1955,  PG)
22
An American in Paris (1951,  Unrated)
23
The Apartment (1960,  Unrated)
24
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
25
Days of Wine and Roses (1962,  Unrated)
26
Jason and the Argonauts (1963,  G)
27
Sweet Smell of Success (1957,  Unrated)
28
Surviving Picasso (1996,  R)
29
Get Carter (1971,  R)
30
Repulsion (1965,  Unrated)
31
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
32
Bedazzled (1967,  PG)
33
Beat Girl (Wild for Kicks) (1960,  Unrated)
34
The Wicker Man (1973,  R)
35
Don't Look Now (1973,  R)
36
Never Let Go (1963,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments