My Favorite Movies
| fb1564399234's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Werewolf (1956, Unrated) |
|
| 2 |
Dracula (1931, Unrated) |
|
| 3 |
The Return of Dracula (The Curse of Dracula) (The Fantastic Disappearing Man) (1958, PG) |
|
| 4 |
Dracula - Prince of Darkness (1966, Unrated) |
|
| 5 |
House of Dracula (1945, G) |
|
| 6 |
Dracula Has Risen from the Grave (1969, Unrated) |
|
| 7 |
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941, Unrated) |
|
| 8 |
Boys Town (1938, Unrated) |
|
| 9 |
Captains Courageous (1937, PG) |
|
| 10 |
Fury (1936, Unrated) |
|
| 11 |
Thirty Seconds Over Tokyo (1944, Unrated) |
|
| 12 |
A Guy Named Joe (1944, Unrated) |
|
| 13 |
Boom Town (1940, Unrated) |
|
| 14 |
Northwest Passage (1940, Unrated) |
|
| 15 |
Men of Boys Town (1941, Unrated) |
|
| 16 |
Dante's Inferno (1935, Unrated) |
|
| 17 |
Angels with Dirty Faces (1938, Unrated) |
|
| 18 |
Man of a Thousand Faces (1957, Unrated) |
|
| 19 |
White Heat (1949, Unrated) |
|
| 20 |
The Public Enemy (1931, Unrated) |
|
| 21 |
Ragtime (1981, PG) |
|
| 22 |
The Roaring Twenties (1939, Unrated) |
|
| 23 |
13 Rue Madeleine (1947, Unrated) |
|
| 24 |
'G' Men (G-Men) (1935, Unrated) |
|
| 25 |
Each Dawn I Die (1939, Unrated) |
|
| 26 |
Cagney & Lacey: The Return (1994, Unrated) |
|
| 27 |
The Fighting 69th (1940, Unrated) |
|
| 28 |
The Oklahoma Kid (1939, Unrated) |
|
| 29 |
The West Point Story (Fine and Dandy) (1950, Unrated) |
|
| 30 |
Blood on the Sun (1945, Unrated) |
|
| 31 |
Captains of the Clouds (1942, Unrated) |
|
| 32 |
Devil Dogs of the Air (1935, Unrated) |
|
| 33 |
The Mayor of Hell (1933, Unrated) |
|
| 34 |
Plan 9 from Outer Space (1959, Unrated) |
|
| 35 |
Speed (1994, R) |
|
| 36 |
Black Sheep (1996, PG-13) |
|
| 37 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 38 |
Mickey Blue Eyes (1999, PG-13) |
|
| 39 |
The Little Vampire (2000, PG) |
|
| 40 |
Mr. Smith Goes to Washington (1939, Unrated) |
|
| 41 |
Anatomy of a Murder (1959, R) |
|
| 42 |
The Bishop's Wife (1947, Unrated) |
|
| 43 |
Angel and the Badman (1947, Unrated) |
|
| 44 |
The Big Town (1987, R) |

































