My Favorite Movies


  fb1568733409's Rating My Rating
1
The Five Heartbeats (1991,  R)
2
The Godfather (1972,  R)
3
The Matrix (1999,  R)
4
Sister Act (1992,  PG)
5
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
6
The Jacksons: An American Dream (1992,  Unrated)
7
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
8
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
9
Cadillac Records (2008,  R)
10
Malcolm X (1992,  PG-13)
11
Pariah (2008,  Unrated)
12
Frost/Nixon (2008,  R)
13
Predator (1987,  R)
14
Swamp Thing (1982,  PG)
15
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
16
Shaft (1971,  R)
17
Modern Times (1936,  Unrated)
18
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
19
Casino (1995,  R)
20
GoodFellas (1990,  R)
21
Snatch (2001,  R)
22
Sexy Beast (2000,  R)
23
Othello (1995,  R)
24
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
25
Gomorrah (Gomorra) (2008,  Unrated)
26
Purple Rain (1984,  R)
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
28
The Great Debaters (2007,  PG-13)
29
Training Day (2001,  R)
30
Hustle & Flow (2005,  R)
31
I Am Sam (2002,  PG-13)
32
Léon (The Professional) (1994,  R)
33
New Jack City (1991,  R)
34
Gangs of New York (2002,  R)
35
Dave Chappelle's Block Party (2006,  R)
36
The Color Purple (1985,  PG-13)
37
The Temptations (1998,  Unrated)
38
Super Size Me (2004,  PG-13)
39
Shrek (2001,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments