My Favorite Movies


  fb1572310609's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
The Godfather (1972,  R)
5
Donnie Darko (2001,  R)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
7
Vertigo (1958,  PG)
8
The Shining (1980,  R)
9
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
10
Reservoir Dogs (1992,  R)
11
Wristcutters - A Love Story (2007,  R)
12
Skidoo (1968,  G)
13
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
14
Diary of the Dead (2007,  R)
15
The Godfather, Part III (1990,  R)
16
A Clockwork Orange (1971,  R)
17
Spellbound (1945,  Unrated)
18
Adaptation (2002,  R)
19
Bad Santa (2003,  R)
20
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
21
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
22
Almost Famous (2000,  R)
23
Trainspotting (1996,  R)
24
The Hangover (2009,  R)
25
Fitzcarraldo (1982,  PG)
26
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
27
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
28
Irreversible (2002,  Unrated)
29
The Evil Dead (1981,  NC-17)
30
Evil Dead 2 (1987,  R)
31
Darkman (1990,  R)
32
Apocalypse Now (1979,  R)
33
Platoon (1986,  R)
34
The Untouchables (1987,  R)
35
Taxi Driver (1976,  R)
36
Scarface (1983,  R)
37
Night of the Living Dead (1990,  R)
38
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
39
Je Vais Bien, Ne T'en Fais Pas (Don't Worry, I'm Fine) (2006,  Unrated)
40
Ichi The Killer (Anime) (2004,  Unrated)
41
Funny Games (1998,  Unrated)
42
Funny Games (2008,  R)
43
Manhattan (1979,  R)
44
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
45
Annie Hall (1977,  PG)
46
Sleeper (1973,  PG)
47
Love and Death (1975,  PG)
48
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
49
Anything Else (2003,  R)
50
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
51
El Hijo de la novia (Son of the Bride) (2002,  R)
52
Lost In Translation (2003,  R)
53
When Harry Met Sally (1989,  R)
54
Elephant (2003,  R)
55
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
56
Garden State (2004,  R)
57
Being John Malkovich (1999,  R)
58
High Fidelity (2000,  R)
59
Into the Wild (2007,  R)
60
Knocked Up (2007,  R)
61
Pineapple Express (2008,  R)
62
Blast from the Past (1999,  PG-13)
63
Finding Nemo (2003,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments