My Favorite Movies


  fb1575606722's Rating My Rating
1
Apocalypse Now (1979,  R)
2
Platoon (1986,  R)
3
Winter Soldier (1972,  Unrated)
4
Alphaville (1965,  Unrated)
5
Full Metal Jacket (1987,  R)
6
Almost Famous (2000,  R)
7
Vanilla Sky (2001,  R)
8
Hearts and Minds (2004,  R)
9
In the Year of the Pig (1968,  Unrated)
10
The Lesser Evil (1998,  R)
11
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
12
Steal This Movie (2000,  R)
13
Weekend (Week End) (1967,  Unrated)
14
Tigerland (2000,  R)
15
Schindler's List (1993,  R)
16
The Fountainhead (1949,  Unrated)
17
Big Fish (2003,  PG-13)
18
Loose Change: Final Cut (2007,  Unrated)
19
Loose Change 2nd Edition (2006,  Unrated)
20
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
21
Rear Window (1954,  PG)
22
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
23
A Hard Day's Night (1964,  G)
24
Vertigo (1958,  PG)
25
The Graduate (1967,  PG)
26
All the President's Men (1976,  R)
27
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
28
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
29
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
30
Easy Rider (1969,  R)
31
The Notebook (2004,  PG-13)
32
Ayn Rand - A Sense of Life (1998,  Unrated)
33
Dear America - Letters Home from Vietnam (1988,  PG)
34
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (2003,  PG-13)
35
The Godfather (1972,  R)
36
The Shawshank Redemption (1994,  R)
37
Forrest Gump (1994,  PG-13)
38
Why We Fight (2006,  PG-13)
39
The Weather Underground (2002,  Unrated)
40
Sir! No Sir! (2005,  Unrated)
41
Point of Order (1964,  Unrated)
42
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
43
Great Expectations (1998,  R)
44
V for Vendetta (2006,  R)
45
Frost/Nixon (2008,  R)
46
The U.S. vs. John Lennon (2006,  PG-13)
47
Casualties of War (1989,  R)
48
The Hanoi Hilton (1987,  Unrated)
49
The Pentagon Papers (2003,  R)
50
Chicago 10 (2008,  R)
51
JFK II: The Bush Connection (2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments