Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1575692838's Rating My Rating
1
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
2
The Great Escape (1963,  Unrated)
3
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
4
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
5
Alien (1979,  R)
6
Battle of the Planets (1978,  Unrated)
7
Hoosiers (1989,  PG)
8
Field of Dreams (1989,  PG)
9
The Natural (1984,  PG)
10
Mary Poppins (1964,  G)
11
Superman (1978,  PG)
12
The Wild One (1954,  Unrated)
13
Thirty Seconds Over Tokyo (1944,  Unrated)
14
A Guy Named Joe (1944,  Unrated)
15
Desk Set (1957,  Unrated)
16
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
17
Pork Chop Hill (1959,  Unrated)
18
Roman Holiday (1953,  Unrated)
19
Casablanca (1943,  PG)
20
The Boys from Brazil (1978,  R)
21
Slap Shot (1977,  R)
22
The Sting (1973,  PG)
23
The Hustler (1961,  Unrated)
24
The Candidate (1972,  PG)
25
The Contender (2000,  R)
26
Thunderbolt and Lightfoot (1974,  R)
27
Unforgiven (1992,  R)
28
Dirty Harry (1971,  R)
29
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
30
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
31
Rambo (1986,  Unrated)
32
Rocky III (1982,  PG)
33
Rocky IV (1985,  PG)
34
Top Gun (1986,  PG)
35
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
36
1941 (1979,  PG)
37
Caddyshack (1980,  R)
38
Escape from New York (1981,  R)
39
Hooper (1978,  PG)
40
A Bridge Too Far (1977,  PG)
41
The Longest Day (1962,  G)
42
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
43
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
44
Chisum (1970,  G)
45
Strategic Air Command (1955,  Unrated)
46
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
47
Pulp Fiction (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments