My Favorite Movies


  fb1581683048's Rating My Rating
1
Color Me Blood Red (1965,  Unrated)
2
Amadeus (1984,  R)
3
Bluebeard (1972,  R)
4
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
5
Grey Gardens (1975,  PG)
6
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
7
Seven Faces of Dr. Lao (1964,  Unrated)
8
David and Lisa (1962,  Unrated)
9
Grizzly Man (2005,  R)
10
The Elephant Man (1980,  PG)
11
Orlando (1992,  PG-13)
12
Willow (1988,  PG)
13
Legend (1985,  PG)
14
Elizabeth I (,  Unrated)
15
Mrs. Parker and the Vicious Circle (Mrs. Parker and the Round Table) (1994,  R)
16
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
17
Plaster Caster (2001,  Unrated)
18
The Devil and Daniel Johnston (2006,  PG-13)
19
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
20
Eyes of Laura Mars (1978,  R)
21
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
22
La Bête (The Beast) (1975,  NC-17)
23
The Mansion of Madness (Edgar Allan Poe: Dr. Tarr's Torture Dungeon) (1973,  R)
24
Angela (2003,  R)
25
The Collector (The Butterfly Collector) (1965,  Unrated)
26
The Company of Wolves (1984,  R)
27
What's New Pussycat (1965,  Unrated)
28
Secretary (2002,  R)
29
8 1/2 (1963,  Unrated)
30
Fruits de la passion, Les (Fruits of Passion) (1982,  Unrated)
31
Fitzcarraldo (1982,  PG)
32
Flyerman (2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments