My Favorite Movies


  fb1584678751's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
3
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
4
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
5
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
6
Sin City (2005,  R)
7
Ordinary Decent Criminal (2000,  R)
8
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
9
Snatch (2001,  R)
10
Volver (2006,  R)
11
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
12
Tacones lejanos (High Heels) (,  R)
13
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
14
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
15
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
16
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
17
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
18
Sleepy Hollow (1999,  R)
19
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
20
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
21
Inglourious Basterds (2009,  R)
22
Reservoir Dogs (1992,  R)
23
Jackie Brown (1997,  R)
24
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
25
True Romance (1993,  R)
26
Léon (The Professional) (1994,  R)
27
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
28
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
29
The Fifth Element (1997,  PG-13)
30
Hero (2004,  PG-13)
31
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
32
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
33
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
34
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
35
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
36
Monsters, Inc. (2001,  G)
37
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
38
The Addams Family (1991,  PG-13)
39
From Hell (2001,  R)
40
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
41
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009,  R)
42
Coraline (2009,  PG)
43
9 (2009,  PG-13)
44
Shrek (2001,  PG)
45
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
46
Delicatessen (1991,  R)
47
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
48
Curdled (1996,  R)
49
Killing Zoe (1994,  R)
50
Transylvania (2006,  Unrated)
51
La vie est un long fleuve tranquille (Life Is a Long Quiet River) (1988,  Unrated)
52
Filles perdues, cheveux gras (Hypnotized & Hysterical) (2002,  Unrated)
53
Taking Woodstock (2009,  R)
54
Farewell (L'affaire Farewell) (2009,  Unrated)
55
Micmacs à tire-larigot (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments